Βασικός ο Βέλλιος στην ήττα της Εθνικής από την Αυστραλία

Ο επιθετικός του Ηρακλή, έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία της Εθνικής στο 3′ – Ο Μιχάλης Μπουκουβάλας έμεινε στον πάγκο και πιθανότατα θα χρησιμοποιηθεί στο δεύτερο φιλικό που θα γίνει στη Μελβούρνη

Διάφορα, Ποδόσφαιρο

Ο Απόστολος Βέλλιος ξεκίνησε από την αρχή και αγωνίστηκε για 92 λεπτά στην πρώτη φιλική αναμέτρησης της Εθνικής με το αντίστοιχο συγκρότημα της Αυστραλίας στο Σίδνεϊ, αλλά η ομάδα του Μίκαελ Σκίμπε δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε με 1-0 από τα “καγκουρό” με ένα τέρμα του Μάθιου Λέκι στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Να σημειωθεί ότι ο επιθετικός του Ηρακλή, είχε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία της Εθνικής μόλις στο 3′ της αναμέτρησης, αλλά η κοντινή κεφαλιά που επιχείρησε δεν βρήκε τον στόχο. Έπειτα ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με τους γηπεδούχους να ανακτούν την πρωτοβουλία, να δημιουργούν φάσεις (καλή εμφάνιση από τον Καπίνο) και τελικά να παίρνουν τη νίκη στις καθυστερήσεις.

Ο Μιχάλης Μπουκουβάλας που συμμετέχει στην αποστολή της Ελλάδας για τα δύο φιλικά με τους Αυστραλούς στο σημερινό (4/6) έμεινε στον πάγκο. Πιθανότατα θα χρησιμοποιηθεί στο επόμενο, το οποίο θα διεξαχθεί στη Μελβούρνη.

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ: Ράιαν, Γκέρια, Μίλιγκαν (83’ Ίρβιν), Ντέγιενεκ, Κρούζε (60’ Λέκι), Μόουϊ (61’ Ρόγκιτς), Σμιθ (82’ Γκέρσμπαχ), Γιέντινακ, Μπερνς (72’ Οικονομίδης), Σένσμπουρι, Γιάννου (72’ Κέιχιλ)

ΕΛΛΑΔΑ: Καρνέζης (15’ Καπίνο), Οικονόμου, Σταφυλίδης, Παπασταθόπουλος, Τοροσίδης, Μανιάτης, Γιαννιώτας (73’ Αραβίδης), Χριστοδουλόπουλος (46’ Μπακασέτας), Σάμαρης (56’ Ταχτσίδης), Βέλλιος (92′ Παπάζογλου) και Διαμαντάκος (46’ Χολέμπας).