“Γλυκιά” ήττα και οριστική παραμονή

Ηττα χωρίς συνέπειες για το… συγκρότημα του Βαγγέλη Αλεξανδρή…

Ηρακλής, Μπάσκετ

Ο Ηρακλής ηττήθηκε με 73-66 στα Πεύκα από τους Μαχητές, ωστόσο η ήττα της Λιβαδειάς από τον Εθνικό διατήρησε τον Ηρακλή, εκτός θέσεων που οδηγούν στα πλέι άουτ, με τους “κυανόλευκους” να σώζουν έστω και στο φινάλε την παρτίδα.

Φυσικά, αντίστοιχη χρονιά δεν πρέπει να ξαναέρθει ξανά για τον Ηρακλή, που πλέον θα πρέπει να βάλει πλώρη για να επιστρέψει στην Α1, μετά από αρκετά χρόνια.

Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη του αγώνα με εξαίρεση το ξεκίνημα (2-8) του αγώνα και την α’ περίοδο που έκλεισε με σκορ (14-17), ο Ηρακλής βρίσκονταν συνεχώς πίσω στο σκορ, με τη διαφορά σε κάποια σημεία να φτάνει και το +10, με το σκορ ημιχρόνου να είναι 35-30.

Οι παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή προσπάθησαν να κάνουν την ανατροπή στο φινάλε όμως αστοχία και κούραση, δεν άλλαξαν κάτι, με το τελικό σκορ του αγών να είναι το 73-66.