Βαριά ήττα στο Κερατσίνι…

Ο Ηρακλής δεν κατάφερε να μπει στο παιχνίδι και ηττήθηκε από τον τοπικό Φάρο με 92-60

Ηρακλής, Μπάσκετ

Το έργο του ήταν ούτως ή άλλως δύσκολο σε μια έδρα που ο Φάρος παραμένει αήττητος, αλλά το γεγονός επιβεβαιώθηκε και εντός παρκέ με αποτέλεσμα να έρθει βαριά ήττα για τον Ηρακλή με 92-60 και την ψαλίδα της διαφοράς να κλείνει στους 32 πόντους.

Ουσιαστικά οι “κυανόλευκοι” έμειναν στο παιχνίδι για τα πρώτα πέντε λεπτά της αναμέτρησης οπότε και προηγήθηκαν με 5-6 και έκτοτε δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον αντίπαλό τους που εκμεταλλεύτηκε τα αμυντικά προβλήματα και σταδιακά αύξανε την διαφορά.

Οι παίκτες του Α. Πολέμη έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 21-8 και το ημίχρονο με 39-23, βάζοντας από νωρίς τις βάσεις για την κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Βαγγέλης Αλεξανδρής από την πλευρά του δεν κατάφερε να αλλάξει πολλά πράγματα στον τρόπο παιχνιδιού του Ηρακλή με αποτέλεσμα η διαφορά όχι μόνο να διατηρηθεί αλλά να κλείσει και σε υψηλά επίπεδα με 63-40 στην λήξη του τρίτου δεκαλέπτου και με 92-60 στο φινάλε του αγώνα.

Ο Ηρακλής που είχε για κορυφαίο τον Χείλαρη που σημείωσε 16 πόντους με ένα τρίποντο, χρειάζεται από εδώ και πέρα να κυνηγήσει τις νίκες που χρειάζεται σε άλλα παιχνίδια προκειμένου να αποφύγει την διαδικασία των πλέι-άουτ.

Διαιτητές: Παντελίδης-Κατραχούρας-Μαλαμάς (Άκελ)

Τα δεκάλεπτα: 21-8, 39-23, 63-40, 92-60

ΦΑΡΟΣ  (Α. Πολέμης): Παπαδόπουλος 6 (1), Παπαμακάριος 10 (2), Κουντούρας 2, Καράμπουλας 12 (1), Μπατής 12 (1), Πετροδημόπουλος 10 , Λιακόπουλος 7 (1), Αγγελόπουλος 17 (3), Κομποδιέτας 1, Σκορδίλης 6, Κατούφας 2, Κακιούζης 5

ΗΡΑΚΛΗΣ (Β. Αλεξανδρής): Σταματογιάννης 2, Ταραμάς, Καραθανάσης, Γ. Αποστολίδης 11 (3), Α. Αποστολίδης 5 (1), Καραγκιολίδης 2, Μουρατίδης 2, Γκιουλέκας 3 (1), Χείλαρης 16, Κοθράς 8 (1), Μπένας 8, Δέσπος 5

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα όπως σας την παρουσίασε η BlueArena

Σχόλιο: Δεν κατάφερε να αλλάξει πολλά πράγματα στην ροή του αγώνα και κυρίως στην άμυνά του, ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ηρακλής και μοιραία δέχθηκε βαριά ήττα με 92-60 από τον Φάρο Κερατσινίου.

Δ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: 65-43 (31′), 71-49 (33′), 77-53 (35′), 77-55 (37′), 92-60 (40′)

Σχόλιο: Δυσκολεύουν τα πράγματα για τον Ηρακλή που δυσκολεύεται να ρίξει την διαφορά και ξαναμπει στο παιχνίδι. Επιθετικά η ομάδα βελτίωσε τα στατιστικά της, αλλά αμυντικά δεν τα καταφέρνει και τόσο καλά με αποτέλεσμα ο Φάρος να προηγείται με 23 πόντους.

Γ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: 41-23 (21′), 45-23 (22′), 48-23 (23′), 48-28 (24′), 51-32 (25′), 53-36 (28′), 58-36 (29′), 63-40 (30′)

Σχόλιο: Όσο άσχημα εξελίχθηκε το πρώτο δεκάλεπτο για τον Ηρακλή, άλλο τόσο άσχημα εξελίχθηκε και το δεύτερο. Οι “κυανόλευκοι” έμειναν για έξι συνολικά λεπτά στους οκτώ πόντους με τους οποίους τελείωσαν την πρώτη περίοδο, την ώρα που ο Φάρος άνοιγε την ψαλίδα της διαφοράς. Από το 15′ και μετά ο Ημίθεος άρχισε να δείχνει κάποια σημάδια επιθετικότητας στο παιχνίδι του, αλλά με την κόρνα της λήξης του ημιχρόνου η διαφορά παραμένει στους -16 (39-23).

Β’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: 23-8 (12′), 27-8 (13′), 28-10 (15′), 31-15 (16′), 37-20 (19′), 39-23 (20′)

Σχόλιο: Κακό ξεκίνημα για τον Ηρακλή στο πρώτο δεκάλεπτο μένει πίσω στο σκορ από πολύ νωρίς. Μέχρι το 5′ ήταν μπροστά (5-6), όμως στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έκαναν ένα σερί 16-2 και έκλεισαν το δεκάλεπτο με την διαφορά στους 13 πόντους (21-8).

Α’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: 0-2 (1′), 2-2 (2′), 5-4 (3′), 5-6 (5′), 10-6 (6′), 12-8 (7′), 18-8 (9′), 21-8 (10′)

ΦΑΡΟΣ (Α. Πολέμης): Παπαδόπουλος, Παπαμακάριος, Κουντούρας, Καράμπουλας, Μπατής, Πετροδημόπουλος, Λιακόπουλος, Αγγελόπουλος, Κομποδιέτας, Σκορδίλης, Κατούφας, Κακιούζης

ΗΡΑΚΛΗΣ (Β. Αλεξανδρής): Σταματογιάννης, Ταραμάς, Καραθανάσης, Γ. Αποστολίδης, Α. Αποστολίδης, Καραγκιολίδης, Μουρατίδης, Γκιουλέκας, Χείλαρης, Κοθράς, Μπένας, Δέσπος