Άνετη νίκη επί του Εθνικού

Σημαντικό βήμα ώστε να αποφύγει τη διαδικασία των πλέι άουτ έκαναν οι “κυανόλευκοι” καθώς κέρδισαν τον Εθνικό με 76-61, έχοντας ως κορυφαίο τον Χείλαρη ο οποίος σημείωσε 19 ποντούς με δύο τρίποντα.

Ηρακλής, Μπάσκετ

Η ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή είχε τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και πήρε ένα μικρό προβάδισμα απο το πρώτο δεκάλεπτο, ενώ με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου είχε μια διαφορά 8 πόντων την οποία αύξησε στη συνέχεια φτάνοντας στη νίκη με 76-61.

Διαιτητές: Δεσλής, Παγώνης, Καλογερόπουλος Λ. (Σιμητόπουλος)

Δεκάλεπτα: 22-18, 42-34,59-47, 76-61

ΗΡΑΚΛΗΣ (Β. Αλεξανδρής): Σταματογιάνης, Ταραμάς 2, Χείλαρης 19 (2), Μουρατίδης 13 (3), Γ. Αποστολίδης 10,  Καραθανάσης, Γκιουλεκας 3 (1), Καραγκιολίδης 8 (2), Κοθράς 2, Α. Αποστολίδης, Μπένας 6, Δέσπος 13

ΕΘΝΙΚΟΣ (Δ. Λιώγας): Μάντζαρης, Τζόλος, Τότσιος 22 (2), Βασιλόπουλος 12 (3), Βουγιουκας 8, Ράπτης 4, Γκιζόγιαννης 9, Λάτοβιτς 2, Καράβολας , Τζιάλλας 2, Ψυλέας 2