Παλικάρια με… ρόπαλο!

Μάγκικη νίκη του Ηρακλή επί του Παναθηναϊκού με 3-0 σετ στη Μίκρα. Απίστευτη ανατροπή στο τρίτο σετ από 10-16…

Βόλει, Ηρακλής

Αυτός ο Ηρακλής δεν αξίζει να έχει στόχο την παραμονή του στην Α1. Τα «μωρά» του Γιάννη Ορφανού εμφανίστηκαν αποφασισμένα, ψυχωμένα και παθιασμένα να νικήσουν τον Παναθηναϊκό, κάτι που έκαναν με εμφατικό τρόπο.

Το 3-0 σετ (28-26, 25-22, 32-30) ήρθε με πολύ μεγάλη προσπάθεια αλλά και μία εκπληκτική ανατροπή στο τρίτο σετ, όταν ο αντίπαλος ήταν μπροστά με 10-16.

Οι κυανόλευκοι πλέον έφτασαν στη βαθμολογία τον Άρη (15 βαθμούς), τον οποίο και θα αντιμετωπίσουν την επόμενη αγωνιστική, μετά τον ημιτελικό Λιγκ Καπ με τον Ολυμπιακό αλλά και τον προημιτελικό εκτός έδρας με τον Παναθηναϊκό.

Αναφορικά με την εξέλιξη της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 5-0, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 8-6 και με τους Παλέντζα (άσσο) και Μαυροβουνιώτη ακολούθησε το 16-12.

Με άσσο του Μαυροβουνιώτη έγινε το 19-14, ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος πήρε τάιμ-άουτ και οι πράσινοι μείωσαν σε 20-18, αναγκάζοντας τον Γιάννη Ορφανό να δώσει οδηγίες στους παίκτες του.

Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε για πρώτη φορά στο 23-23, με μπλοκ μάλιστα πέρασε μπροστά, ο Παλέντζας με άσσο πέτυχε το 25-24, ακολούθησε νέα ισοφάριση και το σετ κρίθηκε με το μονό μπλοκ του Πέντσεφ στο 28-26.

Στο δεύτερο σετ οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 0-3 χάρη και στον άσσο του Γκιμαράες, ο Παλέντζας με τον ίδιο τρόπο μείωσε σε 4-5, με τον Ηρακλή να περνά μπροστά με τον Μαυροβουνιώτη στο 12-10.

Ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος πήρε τάιμ-άουτ, κάτι που επανάλαβε και στο 20-16, με τους πράσινους να μειώνουν σε 23-20 και τον Γιάννη Ορφανό να παίρνει τάιμ-άουτ.

Με σοβαρότητα στη συνέχεια οι κυανόλευκοι έφτασαν στο τελικό 25-22.

Συγκλονιστικό ήταν το τρίτο σετ, όπου ο Παναθηναικός προηγήθηκε με 10-16 και ο Γιάννης Ορφανός αντικατέστησε τον Πέντσεφ με τον Πιπέργια, ενώ χρησιμοποίησε τον Τσολάκο ως διαγώνιο αντί του Παλέντζα.

Με άσσο ο Πιπέργιας μείωσε σε 20-22, με μπλοκ ήρθε η ισοφάριση και το πείσμα έφερε το τελικό 32-30.