Η κριτική παικτών και προπονητή

Η παρουσία των παικτών του Ηρακλή αλλά και του Νίκου Παπαδόπουλου στο παιχνίδι του Καυτανζογλείου με αντίπαλο τον ΠΑΣ Γιάννινα.

Περνίς 6: Δεν ήταν σταθερός καθ΄όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, με δύο λανθασμένες εξόδους. Σε άλλες δύο περιπτώσεις όμως που χρειάστηκε στο πρώτο ημίχρονο (λάθος γύρισμα Ιντζόγλου) αλλά και στο δεύτερο, αντέδρασε σωστά σε δύο σημαντικές ευκαιρίες του ΠΑΣ.

Μπουκουβάλας 7: Ένα από τα καλύτερα του φετινά παιχνίδια. Με ανεξάντλητες δυνάμεις, πάθος και ψυχή, έχοντας πολλές θετικές ενέργειες με τις κούρσες που επιχειρούσε από τα δεξιά.

Σαραμαντάς 6: Παθιασμένος και ψυχωμένος, αγωνίστηκε τρέχοντας ακατάπαυστα σε όλο το παιχνίδι. Ανέβαινε συχνά ψηλά και ορισμένες φορές τακτικά υπέπεσε σε λάθη στις επιστροφές και σε ορισμένα αχρείαστα φάουλ που παραχώρησε.

Καρασαλίδης 6: Κέρδισε αρκετές μονομαχίες στο κέντρο της άμυνας, με ορισμένα λάθη στο πρώτο μέρος, βελτιωμένος στο δεύτερο, όπου αγωνίστηκε και ως κόφτης μπροστά από τα δύο στόπερ, Ζιαμπάρη και Μπαρτολίνι.

Ζιαμπάρης 6: Στο πρώτο ημίχρονο λίγο έλειψε να στοιχήσει ένα σημαντικό λάθος του, όμως από κει και πέρα δεν έχασε καμία μονομαχία. Σταθερός κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, απομακρύνοντας μόνιμα τη μπάλα με το κεφάλι.

Ιντζόγλου 4: Σε κακή μέρα ο αμυντικός μέσος του Ηρακλή, με λάθη στις μεταβιβάσεις. Χαρακτηριστική η φάση του πρώτου ημιχρόνου με το σοβαρό λάθος γύρισμα στον Περνίς, κάτι που παραλίγο να στοιχήσει.

Τσιλιανίδης 6: Έχασε ένα ανεπανάληπτο τετ α τετ από την εξαιρετική πάσα του Λεοζίνιο στο ξεκίνημα του αγώνα. Αρκετά κινητικός και δραστήριος, με τα όποια λάθη του, βελτιωμένος σε γενικές γραμμές σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια.

Λεοζίνιο 6: Έδειξε θετικά στοιχεία στην πρώτη του παρουσία με την φανέλα του Ηρακλή. Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, έστειλε ενθαρρυντικά μηνύματα, με την ποιότητα του και τις μεταβιβάσεις του. Δημιουργικός, του λείπει ρυθμός για αυτό και τον αντικατέστησε σχετικά νωρίς ο Νίκος Παπαδόπουλος.

Βέλλιος 7: Πέτυχε με πέναλτι το νικητήριο γκολ του Ηρακλή. Είχε νωρίτερα μία πολύ μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει, με τον Περιστερίδη να… λέει «όχι» στην κεφαλιά που επιχείρησε. Κινητικός ζητώντας επίμονα μπάλα, εξαιρετικός ανασταλτικά με τις απομακρύνσεις του στις στημένες φάσεις του ΠΑΣ.

Κυριακίδης 5: Αγωνίστηκε ως αμυντικό χαφ δίπλα στον Ιντζόγλου. Με λάθη στις μεταβιβάσεις, δέχθηκε πίεση στο χώρο του κέντρου.

Πασάς 6: Στάθηκε άτυχος καθώς τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε στο 20ο λεπτό από τον Μπολούτ. Μέχρι εκείνο το σημείο, ήταν συμμετοχικός.

Μπουλούτ 7: Το καλύτερο του παιχνίδι με την κυανόλευκη φανέλα. Ο Αυστραλός πέρασε ως αλλαγή στη θέση του τραυματία Πασά στο 20ο λεπτό και η παρουσία του ήταν καταλυτική. Κέρδισε το πέναλτι αλλά και την αποβολή του Νικολιά στο 87΄, ενώ ήταν αρκετά βελτιωμένος στις ατομικές του ενέργειες.

Πουρτουλίδης 5: Δεν κατάφερε να δώσει ηρεμία στο παιχνίδι του Ηρακλή και να κρατήσει μπάλα στο κέντρο. Χωρίς συγκέντρωση, με λάθη στη μεσαία γραμμή.

Μπαρτολίνι 6: Όσα λεπτά αγωνίστηκε ήταν συμμετοχικός, απομακρύνοντας τη μπάλα κάθε φορά που χρειάστηκε. Τοποθετήθηκε ως στόπερ δίπλα στον Ζιαμπάρη.

Νίκος Παπαδόπουλος 6: Η παρουσία του Λεοζίνιο έδωσε επιθετικότητα και ποιότητα στον Ηρακλή, ενώ βοήθησε σημαντικά η προσθήκη του Μπουλούτ καθώς κέρδισε το πέναλτι, την αποβολή του Νικολιά και ήταν γενικά θετικός. Η παρουσία του Πουρτουλίδη δεν βοήθησε ιδιαίτερα, χρησιμοποίησε τον Μπαρτολίνι για να θωρακίσει την άμυνα της ομάδας του και να κρατήσει το 1-0, έχοντας τον Καρασαλίδη μπροστά από τον Αργεντίνο και τον Ζιαμπάρη.