Πάλεψε μόνο το δεύτερο…

Την ήττα με 3-0 σετ γνώρισε ο Ηρακλής στου Ρέντη από τον Ολυμπιακό, για την 14η αγωνιστική της Α1 Ανδρών.

Βόλει, Ηρακλής

Οι κυανόλευκοι, χωρίς του Χατζηηλιάδη-Πιπέργια και με τον Παπαδημητρίου να αγωνίζεται με 39 πυρετό, πάλεψαν για κάτι θετικό μόνο στο δεύτερο σετ και δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού να εκμεταλλευτούν την κούραση του Ολυμπιακού, που προερχόταν από μεσοβδόμαδο αγώνα και ταξίδι στη Σιβηρία.

Όσον αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν πολύ αρνητικοί στο πρώτο σετ το οποίο και έχασαν εύκολα με 25-12.

Στο δεύτερο σετ ο Γιάννης Ορφανός χρησιμοποίησε τον Στίγγα στη θέση του Τσολάκου και οι παίκτες του διεκδίκησαν την ισοφάριση μέχρι τέλους.

Προηγήθηκαν μάλιστα με 0-2, 6-8 και το 11-10 το έκαναν 11-13, όμως οι ερυθρόλευκοι πέρασαν και πάλι μπροστά με 17-15. Η διαφορά των δύο πόντων παρέμεινε ως το τελικό 25-23, παρά την προσπάθεια του Ηρακλή.

Το τρίτο σετ ήταν ανάλογο με το πρώτο, όπου οι κυανόλευκοι δεν μπόρεσαν να ανταποκριθούν στις δυσκολίες που προέβαλε το αντίπαλος. Ο Ηρακλής έμεινε κοντά στο σκορ ως το 7-4 και από κει και πέρα ο Ολυμπιακός ξέφυγε, φτάνοντας στο 25-17.

Οι δύο ομάδες θα κοντραριστούν εκ νέου το επόμενο Σάββατο (30/1), στον δεύτερο ημιτελικό του Λιγκ Καπ, που θα πραγματοποιηθεί στη Σύρο.