Ροπαλιά και στη…Λιβαδειά!

Σπουδαίο διπλό και για τους παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή που επικράτησαν στην Βοιωτία με 74-75 επί της τοπικής ομάδας

Ηρακλής, Μπάσκετ

Μετά το ποδοσφαιρικό τμήμα και το μπάσκετ πέτυχε σήμερα (5/12) σπουδαίας σημασίας “διπλό” επί της Λιβαδειάς με 74-75. Οι “κυανόλευκοι” ήταν καλύτεροι και μπροστά στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ισοφάριση, ένα λεπτό πριν από την λήξη. Ωστόσο στα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης, οι παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή ήταν πιο ψύχραιμοι και τελικά κατάφεραν να φύγουν με το ροζ φύλλο αγώνα.

Αναλυτικότερα, ο Ηρακλής μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και από νωρίς (9′) και κατάφερε να πάρει τα ηνία του σκορ με 18-23 για να κλείσει τελικά το πρώτο δεκάλεπτο με 25-27. Στη δεύτερη περίοδο, οι “κυανόλευκοι” ακόμη πιο σοβαροί, αύξησαν στα σταδιακά την διαφορά από το 32-35 του 14′, στο 38-46 της λήξης του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η σταθερότητα των παικτών του Βαγγέλη Αλεξανδρή συνεχίστηκε με την ομάδα να ανοίγει την ψαλίδα της διαφορά ακόμη και στο +10 (42-52, 24′) για να κλείσει τελικά στο 53-61 με την κόρνα της λήξης. Και εκεί που όλα έδειχναν ότι ο Ημίθεος έχει βάλει τις βάσεις για μια άνετη επικράτηση, η αντεπίθεση των γηπεδούχων έφερε το παιχνίδι στα ίσια (66-66) στο 36′ εικόνα που κράτησε μέχρι και ένα λεπτό πριν από το τέλος του αγώνα (73-73). Έστω και δύσκολα όμως, ο Ηρακλής κατάφερε να ανακτήσει το προβάδισμα με προσπάθειες του Ντι Νούνο και πέρασε μπροστά με δύο 75-73, ενώ στην τελευταία επίθεση του αγώνα, ο Γκαγκαλούδης κέρδισε φάουλ. Ευστόχησε ωστόσο μόνο στη μία βολή και έτσι το ροζ φύλλο αγώνα πήγε στα χέρια των “κυανολεύκων” που επικράτησαν 74-75.

Εντυπωσιακό παιχνίδι από τον Γκιουλέκα που πέτυχε 21 πόντους με δύο τρίποντα και από τον Ντι Νούνο που πήρε στο τέλος την ομάδα στις πλάτες του και πέτυχε επίσης 21 πόντους με τρία τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 25-27, 38-46, 53-61, 74-75

Διαιτητές: Ανδρικόπουλος, Κατραχούρας, Κοντίλης.

Δεκάλεπτα: 25-37, 38-46, 53-61, 74-75.

Λιβαδειά (Μάγειρας): Βουκαντίνοφ 23 (3), Ντακούλιας, Τερματζίδης 2, Βούλγαρης, Χάλαρης, Γκαγκαλούδης 13, Μαράντος 2, Μαχαίρας 10, Σταύρου 2, Καλαμπάκας 7, Δημητριάδης 14 (2).
ΗΡΑΚΛΗΣ (Αλεξανδρής):
Σταματογιάννης, Χείλαρης 6, Μουρατίδης , Γ.Αποστολίδης 9 (1), Ντι Νούνο 21 (3), Γκιουλέκας 21 (2), Καραγκιολίδης, Κοθράς 3 (1), Αποστολίδης, Μπένας, Δέσπος 13.

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα, από την BlueArena.

Δ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: 66-66 (36′), 73-73 (39′), 74-75 (40′)

Σχόλιο: Ο Ηρακλής κρατά σταθερή απόδοση και στο τρίτο δεκάλεπτο το οποίο κλείνει και αυτό με την διαφορά στο +8 (53-61). Οι “κυανόλευκοι” άνοιξαν την ψαλίδα στο 24′ μέχρι και το +10 (42-52) και έχει βάλει τις βάσεις για τη νίκη.

Γ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: 42-52 (24′), 51-59 (27′), 53-61 (30′)

Σχόλιο: Πολύ καλή εμφάνιση μέχρι στιγμής από τους παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή που με την λήξη του ημιχρόνου διατηρούν το προβάδισμα ανοίγοντας την διαφορά. Οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο τρίποντο στο 14′, αλλά με ένα καλό σερί ο Ηρακλής έκλεισε το ημίχρονο στο +8 (38-46).

Β’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: 32-35 (14′), 38-44 (18′), 38-46 (20′)

Σχόλιο: Καλό ξεκίνημα για τον Ηρακλή που κατάφερε να βρει διαδρόμους προς το καλάθι της Λιβαδειάς και προηγήθηκε με 18-23 στο 9′ για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 25-27.

A’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: 7-6 (3′), 18-23 (9′), 25-27 (10′)