H κριτική παικτών και προπονητή

Καλή παρουσία από τα περισσότερα νέα πρόσωπα που χρησιμοποίησε ο Νίκος Παπαδόπουλος στο σημερινό παιχνίδι

Με αρκετά νέα πρόσωπα παρατάχθηκε ο Ηρακλής στη σημερινή αναμέτρηση του κυπέλλου κόντρα στην Αναγέννηση Καρδίτσας και επικράτησε με 4-0. Ας δούμε αναλυτικά την βαθμολογία των παικτών που αγωνίστηκαν στο παιχνίδι και του προπονητή.

ΠΕΡΝΙΣ 7: Χωρίς να πιεστεί ιδιαίτερα ο τερματοφύλακας του Ηρακλή που επανεμφανίστηκε στην βασική ενδεκάδα είχε συνολικά μια καλή εμφάνιση. Στην θεωρητικά πιο δύσκολη φάση που είχε στο 66′ με ένα φάουλ του Μοσχάκη απομάκρυνε σωστά με τις γροθιές καθώς στο δεύτερο ημίχρονο είχε και κόντρα τον άνεμο.

ΚΑΡΛΙΤΟΣ 6: Αγωνίστηκε στο σημερινό παιχνίδι στη θέση του δεξιού οπισθοφύλακα δίνοντας ανάσες στον Μιχάλη Μπουκουβάλα. Δεν είχε ιδιαίτερο πρόβλημα τουλάχιστον ανασταλτικά. Στο πρώτο ημίχρονο είχε ανεβάσματα, τα οποία περιόρισε στο δεύτερο.

ΚΑΡΑΣΑΛΙΔΗΣ 8: Συνέχισε και στο σημερινό παιχνίδι μια σειρά πολύ καλών εμφανίσεων μόνο που αυτή τη φορά η καλή του παρουσία επιβραβεύτηκε και με ένα γκολ. Ήταν ο παίκτης που άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης (25′) σε μια φάση βέβαια που το μόνο που χρειαζόταν ήταν να…φυσήξει την μπάλα στα δίχτυα καθώς η ασίστ του Ιντζόγλου ήταν πάρε-βάλε.

ΖΙΑΜΠΑΡΗΣ 7: Κανένα πρόβλημα για τον έτερο κεντρικό αμυντικό του Ηρακλή. Ανέλαβε την περιφρούρηση του Θωμά Τσίτα, ο οποίος στο σημερινό παιχνίδι πέρασε και δεν…ακούμπησε. Εύκολη δουλειά για τον ποδοσφαιριστή των “κυανολεύκων”.

ΣΑΡΑΜΑΝΤΑΣ 7: Τα έχει βγάλει πέρα σε πολύ πιο δύσκολες αποστολές από τη σημερινή, οπότε ανασταλτικά τουλάχιστον δεν χρειάστηκε να φορτσάρει για να περιορίσει τον προσωπικό του αντίπαλο. Επιθετικά ανέβηκε αρκετές φορές και προσπάθησε να τροφοδοτήσει τους επιθετικούς με σέντρες.

ΖΑΜΠΑΖΗΣ 6: Καλή εμφάνιση από τον νεαρό μέσο που πήρε χρόνο συμμετοχής στην σημερινή αναμέτρηση και αρχίζει να μπαίνει σιγά – σιγά σε ρυθμούς αγωνιστικούς. Κράτησε σωστά την μπάλα και ενίοτε μοίρασε σωστά και το παιχνίδι. Ο Νίκος Παπαδόπουλος δεν έχει κρύψει ποτέ πόσο πιστεύει στο νεαρό και σήμερα ήταν μια καλή ευκαιρία για να πάρει χρόνο.

ΙΝΤΖΟΓΛΟΥ 7: Πολύ καλή εμφάνιση από τον αμυντικό χαφ του Ηρακλή. Στο πρώτο ημίχρονο βοήθησε αρκετά και στο οργανωτικό κομμάτι, ενώ από δικά του πόδια ξεκινά το πρώτο γκολ, καθώς η μακρινή μπαλιά του ήταν πάρε-βάλε στον Καρασαλίδη. Αρχίζει σιγά – σιγά και αποκτά την απαραίτητη αυτοπεποίθηση που χρειάζεται η φετινή απαιτητική χρονιά των “κυανολεύκων”, ενώ στο 20′ θα μπορούσε να είχε σκοράρει.

ΚΥΡΙΑΚΙΔΗΣ 6: Ο Νίκος Παπαδόπουλος τον χρησιμοποίησε κυρίως για να του δώσει την ευκαιρία να μπει ξανά σε αγωνιστικούς ρυθμούς. Στο πρώτο ημίχρονο ήταν ιδιαίτερα κινητικός. Προσπάθησε σε μια – δυο περιπτώσεις να πλαγιοκοπήσει, με κορυφαία τη φάση του 13′ όταν γύρισε στον Λουκίνα, ο οποίος στην μικρή περιοχή γύρισε το κορμί του αλλά δεν κατάφερε να κερδίσει τον Τσάμη. Στο δεύτερο ημίχρονο, η απόδοσή του έπεσε.

ΧΑΝΤΙ 8: Πολύ καλή εμφάνιση και με διάθεση από τον αριστερό χαφ του Ηρακλή. Από το πρώτο ημίχρονο έψαξε το γκολ, τόσο με επελάσεις από την πλευρά του (34′), όσο και από στημένες φάσεις (40′). Τελικά πέτυχε ένα πολύ ωραίο το γκολ το οποίο δικαιούνταν στο 59′, ενώ στη συνέχεια είχε και άλλες ευκαιρίες για να πετύχει ένα δεύτερο. Δεύτερο γκολ δεν πέτυχε αλλά είχε μια εξαιρετική ασίστ στον Περόνε στη φάση του τέταρτου γκολ.

ΤΣΙΛΙΑΝΙΔΗΣ 6: Παίζοντας στην θέση του επιτελικού χαφ, δεν απέφυγε κάποια λάθη, αλλά σε γενικές γραμμές η εμφάνισή του ήταν καλή. Στη φάση του 59′ είναι αυτός που στρώνει την μπάλα στον Χαντί από τα πόδια του οποίου μπαίνει το δεύτερο γκολ, ενώ είχε συμμετοχή στις φάσεις και στο μοίρασμα του παιχνιδιού. Για τον ίδιο ήταν περισσότερο μια πρόβα εν’ όψει της αναμέτρησης στην Τρίπολη και της δεδομένης απουσίας του Ντιέγκο Ρομάνο.

ΛΟΥΚΙΝΑΣ 6: Ξεκίνησε ως βασικός και στο πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά κινητικός χάνοντας μια καλή ευκαιρία στο 13′ όταν από το ύψος της μικρής περιοχής γύρισε ωραία το σώμα του έπειτα από πάσα του Κυριακίδη, αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Τσάμη. Σε γενικές γραμμές το πάλεψε αρκετά στο διάστημα που αγωνίστηκε αλλά το γκολ που θα του έδινε ψυχολογία δεν ήρθε.

ΣΤΑΜΟΥ 6: Μπήκε σε ένα σημείο του αγώνα, που όλα έδειχναν να έχουν κριθεί, από την στιγμή που και η Αναγέννηση δεν μπορούσε να γίνει επικίνδυνη. Κράτησε την θέση του και άρχισε να μπαίνει και πάλι σε αγωνιστικούς ρυθμούς.

ΠΟΥΡΤΟΥΛΙΔΗΣ -: Μπήκε στο 76′ στην αναμέτρηση στη θέση του Κυριακίδη και ως εκ τούτου η εμφάνισή του δεν μπορεί να κριθεί. Έδειξε όμως “φρέσκος” ενώ βγάζει μια εξαιρετική πάσα στον Περόνε ο οποίος στην εξέλιξη της φάσης έκανε το 3-0.

ΠΕΡΟΝΕ -: Μπορεί η εμφάνισή του να μην βαθμολογείται όμως αξίζει ωστόσο, να σταθούμε στην παρουσία αυτού του παίκτη. Μπήκε στο παιχνίδι στο 83′, στο 85′ έκανε το 3-0 και ένα λεπτό αργότερα το 4-0. Και μιλάμε για τον ποδοσφαιριστή που μεσοβδόμαδα, που έγινε αποδέκτης μιας εμετικής ανακοίνωσης από την ΑΕΛ που τον χαρακτήριζε…”συνταξιούχο”.

ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ 7: Του βγήκε το ροτέισον στο σημερινό παιχνίδι, καθώς οι περισσότεροι ποδοσφαιριστές βρέθηκαν σε καλή ημέρα, αν και η δυναμικότητα του αντιπάλου ήταν σαφώς ένα σκαλί πιο κάτω. Καλές και οι αλλαγές, με τον Περόνε να μπαίνει στο 83′ και τρία λεπτά αργότερα να σημειώνει δύο γκολ.