Πάλεψε αλλά ηττήθηκε…

Την ήττα στις λεπτομέρειες (82-80) γνώρισε η ομάδα μπάσκετ του Ηρακλή.

Ηρακλής, Μπάσκετ

Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε η ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή και ηττήθηκε με 82-80 στην Αθήνα από το Ψυχικό.

Οι «κυανόλευκοι» δεν είχαν την καλύτερη δυνατή παρουσία στο παιχνίδι, καθώς ναι μεν ήταν κοντά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο δεν κατάφεραν να πάρουν κάποιο προβάδισμα και να επιβάλουν το ρυθμό τους (38-37).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε καλύτερα για την ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή, που ήταν κοντά στο σκορ και κατάφερε να πάρει… κεφάλι στα μισά της τρίτης περιόδου, το οποίο και κράτησε μέχρι το τέλος αυτής (55-59).

Το κακό ξεκίνημα στην τελευταία περίοδο (66-62, 11-3 σερί) στοίχισε στους «κυανόλευκους», που προσπάθησαν να κάνουν το «come back» αλλά ήταν πλέον αργά, με το Ψυχικό να κερδίζει στις λεπτομέρειες (82-80).

Την επόμενη αγωνιστική ο Ημίθεος έχει ρεπό, καθώς ο ΟΦΗ έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα της Α2.

Γήπεδο: Κλειστό Ψυχικού

Δεκάλεπτα: 23-17 (10′), 38-37 (20′), 55-59 (30′), 82-80 (40′)

Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Ν. Αχής 1, Π. Αχής 10, Δημάκος 28 (4), Μοσχοβίτης 4, Παπανικολάου 3, Στέροβιτς 3, Τσιόκος 3, Μελισσαράτος 2, Αγγελακόπουλος 10, Νίκου 15 , Πανου 3 (1)

Ηρακλής (Β. Αλεξανδρής): Σταματογιάννης,Γ. Αποστολίδης 5, Α. Αποστολίδης, Γκιουλέκας 1, Καραγκιολίδης 5 (1), Μουρατίδης 5, Μπένας 10, Δέσπος 10, Κοθράς 2, Χείλαρης 11 (1), Ντι Νούνο 31 (6)