Τους ξέρανε στο ΝΑΟ…

Δείτε την εξέλιξη του αγώνα λεπτό προς λεπτό…

Απίθανο. Μοναδικό. Εκκωφαντικό. Ο Ηρακλής, πέταξε εκτός συνέχεια του Κυπέλλου και τον Αρκαδικό, τον οποίο κέρδισε με 76-69, με ένα απίστευτο ξέσπασπα στο 4ο δεκάλεπτο με τους παίκτες του Στέφανου Πέρκου, να τρέχουν ένα σερί 18-0 και να μετατρέπουν το 43-55, σε 61-55, με κύριους πρωταγωνιστές τους Μπένα, Αποστολίδη και Ντι Νούνο.

Ο Ηρακλής ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και είχε το προβάδισμα μέχρι και το 5′ (9-7). Στη συνέχεια ο Αρκαδικός, πήρε κεφάλι στο σκορ και έκλεισε το α’ δεκάλεπτο με βραχεία κεφαλί στο σκορ (16-17). Στο β’ δεκάλεπτο οι δύο ομάδες εξακολουθούσαν να συμβαδίζουν στο σκορ, με τον Ηρακλή να έχει σε καλή ημέρα τους Μπένα και Αποστολίδη, που είχαν τους 18, από τους 30 πόντους του ημιχρόνου, με την ομάδα του Στέφανου Πέρκου, να πηγαίνει μπροστά στα αποδυτήρια με σκορ 30-28.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η κόπωση από τα συνεχή και σε κοντινές ημερομηνίες παιχνίδια, ήταν εμφανής με τον Ηρακλή να χάνει το καθαρό του μυαλό και την επαφή με το καλάθι. Η ομάδα του Αρκαδικού, βρήκε εύκολα σουτ, ευστόχησε και άνοιξε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό (41-51) στο τέλος του γ’ δεκαλέπτου.

Και ενώ όλα έμοιαζαν χαμένα, με τον Αρκαδικό στο 33′ να πηγαίνει τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της +12 (43-55), τότε ήταν που μίλησε το Ιβανώφειο, ο κόσμος του Ηρακλή και η καρδιά των παικτών του Πέρκου.

Οι “κυανόλευκοι” με μπροστάρη τον Ντι Νούνο, έκαναν ένα απίθανο ξέσπασμα και με σερί 18-0, έφεραν το σκορ στο 61-55, “τελειώνοντας” επί της ουσίας τους αντιπάλους τους. Τελικό σκορ 76-69 και πρόκριση για τον Ηρακλή που περιμένει να μάθει τον νέο του αντίπαλο που θα προκύψει από το ζευγάρι Τρίκαλα-Περιστέρι.

Κλείνοντας, θα πρέπει να σημειωθεί πως για αρκετή ώρα ο Ηρακλής αγωνίστηκε χωρίς τους Γκιουλέκα (τραυματίστηκε) και τον Δέσπο.

Ηρακλής (Πέρκος): Σταματόγιαννης, Κοντόπουλος, Ταραμάς, Μουρατίδης 6, Αποστολίδης Γ. 11, Νούνο 15, Γκιουλέκας 4, Καραγκιολίδης 8, Κοθράς 5, Αποστολίδης Απ. 4, Μπένας 21, Δέσπος.

Αρκαδικός (Καστρίτης): Βαν Όστρουμ 16, Κοψαύτης 4, Κωνσταντίνου, Στεφανίδης, Μπράουν 14, Νουουτίνεν, Καλλινικίδης 11, Εζόμο 2, Τζουγκαράκης 13, Σαντέ, Μπούκερ 10.

Θυμηθείτε την live εξέλιξη του αγώνα…

H BlueArena βρίσκεται στο Ιβανώφειο και θα σας μεταφέρει την εξέλιξη του αγώνα Ηρακλής-Αρκαδικός, στο πλαίσιο της β’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος.

Α’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ

2-0, 5-2, 7-2, 7-4, 9-4, 9-7, 9-9, 9-11, 10-11, 10-13, 12-15, 15-15, 15-17, 16-17.

ΣΧΟΛΙΟ: Ο Ηρακλής ξεκίνησε καλά το παιχνίδι προηγήθηκε ακόμα και με πέντε πόντους διαφορά (9-4), όμως ο Αρκαδικός μάζεψε τη διαφορά και προηγείται με ένα πόντο. Αποστολίδης, Mπένας και Ντι Νούνο έχουν τη μερίδα του λέοντος στο σκοράρισμα για την ομάδα του Στέφανου Πέρκου.

Β’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ

16-20, 18-20, 18-22, 20-22, 22-22, 22-24, 25-24, 25-26, 27-26, 27-28, 28-28, 30-28

ΣΧΟΛΙΟ: Ο Ηρακλής παρά την κόπωση από τα δύο συνεχή παιχνίδια δείχνει πολύ καλό πρόσωπο στο πρώτο ημίχρονο. Εχει πάρει πολλές βοήθειες από το σκοράρισμα του Μπένα (10 πόντους), αλλά και του Αποστολίδη (8 πόντους) και πάει στο ημίχρονο, μπροστά στο σκορ (30-28).

Γ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ

30-30, 32-30, 32-32, 36-34, 36-36, 36-38, 39-43, 39-46, 39-48, 41-51

ΣΧΟΛΙΟ: Λάθη και ευστοχία του Αρκαδικού, έχουν φτάσει για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό. Οι παίκτες του Στέφανου Πέρκου δεν βρήκα τις λύσεις στην επίθεση, με αποτέλεσμα, η ομάδα του Αρκαδικού, με ένα σερί 9-0 να φτάσει στο 41-51.

Δ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ

43-51, 43-53, 43-55, 46-55, 48-55, 50-55, 52-55, 56-55, 59-55, 60-55, 66-59, 66-61, 68-62, 68-64, 70-64, 70-66, 72-66, 74-66, 74-69, 76-69

ΣΧΟΛΙΟ: Τι να πει κανείς για αυτό που έγινε στο δ’ δεκάλεπτο. Εκεί που όλα έδειχναν τελειωμένα με τον Αρκαδικό να έχει πάρει διαφορά δώδεκα πόντων (43-55), ήρθε η απίθανη ανατροπή με σερί 18-0, με τον Ηρακλή να παίρνει την πρόκριση και μάλιστα με διαφορά…