Απόλλων Σμύρνης – ΗΡΑΚΛΗΣ 1-0 (ΤΕΛΙΚΟ)

Παρακολουθήστε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του κρίσιμου αγώνα ανάμεσα στον Ηρακλή και τον Απόλλωνα Σμύρνης

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΤΗ ΡΙΖΟΥΠΟΛΗ: Αντώνης Ιατρίδης

Την τέταρτη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια θέλει σήμερα (18:00) ο Ημίθεος κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης στη Ριζούπολη.

Η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου είναι έτοιμη για ακόμη ένα παιχνίδι στη διαδικασία των πλέι οφ και θέλει να φύγει με το τρίποντο από την πρωτεύουσα και να παραμείνει στη κορυφή της βαθμολογίας.

Η BlueArena βρίσκεται «Γ. Καμάρας» και θα σας μεταφέρει την εξέλιξη του αγώνα σε γραπτό λόγο αλλά και σε ζωντανή περιγραφή, του Αντώνη Ιατρίδη, από το City International 106,1 πατώντας έδω.

19:51 Τέλος αγώνα

90+’: Πλασέ του Βάντερσον, ο τερματοφύλακας του Ηρακλή μπλοκάρει.

90’+: Εκτέλεση φάουλ του Άρσιτς και εντυπωσιακή επέμβαση του Χουάντερσον.

90′: Τέσσερα θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

89′: Κίτρινη κάρτα στον Ηρακλή.

86′: Κίτρινη κάρτα στον Γκόλια.

84′: Τρίτη αλλαγή και για τον Απόλλωνα. Στη θέση του Ανγκούλο, περνάει ο Ηρακλής.

82′: Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τον Ηρακλή. Στη θέση του Κυριακίδη, περνάει ο Σιατραβάνης.

77: Πιέζει ο Ηρακλής χωρίς να μπορεί να φτάσει με ευκολία στην περιοχή των γηπεδούχων.

75′: Εκτέλεση φάουλ του Πουρτουλίδη αλλά κανείς δε βρίσκει τη μπάλα για να τη στείλει στα δίχτυα.

71′: Μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρακλή. Ο Κυριακίδης βγήκε μόνος του αλλά το πλασέ του είναι αδύναμο καθώς έχασε τον βηματισμό του.

70′: Αλλαγή για τους γηπεδούχους. Στη θέση του Φαρινόλα, περνάει ο Τζιώρας.

70′: Κίτρινη κάρτα στον Ψιάνο.

– Ο Ολυμπιακός Βόλου πετυχαίνει και τρίτο γκολ με τον Σκοπελίτη.

65′: Μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρακλή. Σουτ του Πασά η μπάλα περνάει κόρνερ, ενώ ο Λουκίνας δέχεται την κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία στον Κύζα.

61′: Σέντρα του Μπουκουβάλα, κεφαλιά του Λουκίνα, η μπάλα περνάει άουτ.

59′: Γκολ για τον Απόλλωνα με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Παναγιώτη Λαγού, η μπάλα χτύπησε στο κεφάλι του Ζιαμπάρη και μπέρδεψε τον Χουάντερσον.

58′: Κίτρινη κάρτα στον Καρασαλίδη.

56′: Δεύτερη αλλαγή για τον Ηρακλή. Στη θέση του Τσιλιανίδη περνάει ο Πασάς.

55′: Μακρινό σουτ από τον Γκόλια, η μπάλα στην αγκαλιά του Χουάντερσον.

53′: Προσπάθεια από τον Φαρινόλα η μπάλα κοντράρει και περνάει κόρνερ.

51′: Δυνατά ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.

19:02 Ξεκινάει με αλλαγή για τον Απόλλωνα το δεύτερο μέρος. Στη θέση του Μπαμ Μπαμ περνάει ο Άρσιτς.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

– Ημίχρονο και στα άλλα δύο παιχνίδια με την ΑΕΚ να σκοράρει στο 42′ με τον Πλατέλλα στο Αλκαζάρ κόντρα στη Λάρισα, ενώ ο Ολυμπιακός Βόλου προηγείται με 1-2 της Παναχαϊκής.

18:47 Τέλος πρώτου μέρους

45′: Ένα θα είναι το λεπτό των καθυστερήσεων.

45′: Κίτρινη κάρτα στον Ιντζόγλου.

40′: Αρκετά νευρικό παιχνίδι στα τελευταία λεπτά.

– Ξαναπαίρνει προβάδισμα ο Ολυμπιακός Βόλου κόντρα στην Παναχαϊκή (1-2). Το γκολ για τους Θεσσαλούς πέτυχε ο Διαμαντόπουλος.

34′: Γύρισμα του Μπουκουβάλα για τον Λουκίνα, τελευταία στιγμή κόβει ο Κοτσώνης.

31′: Αναγκαστική αλλαγή για τον Ηρακλή. Στη θέση του Περόνε, περνάει ο Λουκίνας.

30′: Στο έδαφος ο Περόνε, ο οποίος δε μπορεί να συνεχίσει καθώς αισθάνεται ενοχλήσεις.

28′: Σέντρα-σουτ του Ρομάνο, η μπάλα περνάει άουτ.

26′: Μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρακλή. Σέντρα του Τσιλιανίδη στο ύψος του πέναλτι, ο Ρομάνο έκανε το σουτ που κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

23′: Κίτρινη κάρτα στον Ρομάνο.

– Ισοφαρίζει σε 1-1 η Παναχαϊκή με τον Μαρουκάκη.

22′: Πρώτη κίτρινη κάρτα στον Φαρινόλα για διαμαρτυρία.

21′: Έχει πάρει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο ο Απόλλωνας.

– Στο 12΄ο Ολυμπιακός Βόλου, με τον Θέο, παίρνει προβάδισμα στην έδρα της Παναχαϊκής (0-1).

16′: Καλή στιγμή για τον Ηρακλή. Ο Ρομάνο έδωσε στον Τσιλιανίδη, ο οποίος ταλαιπώρησε τον προσωπικό του αντίπαλο, έκανε το σουτ αλλά ήταν αδύναμο.

14′: Μεγάλη μπαλιά του Ρομάνο για τον Περόνε, με τον επιθετικό του Ηρακλή να μην μπορεί να κατεβάσει την μπάλα και να τελειώσει τη φάση.

10′: Οι φίλοι του Ηρακλή βρίσκονται στο «Γ. Καμάρας» και στηρίζουν τους παίκτες του Νίκου Παπαδόπουλου.

7′: Κόρνερ για τον Ηρακλή, στην πορεία της μπάλας μπήκε ο Τσιλιανίδης αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

5′: Ο Ηρακλής πατάει καλύτερα σε αυτά τα πρώτα λεπτά.

– Η BlueArena θα σας μεταφέρει και την εξέλιξη των υπόλοιπων αγώνων.

18:01 Το παιχνίδι ξεκίνησε

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Αλέκος Βοσνιάδης): Ταΐρης, Κύργιας, Γκόλιας, Βασιλαντωνόπουλος, Κοτσώνης, Ψιάνος, Βάντερσον, Λαγός, Ανγκούλο (Ηρακλής 84′), Φαρινόλα (Τζιώρας 70′), Μπαμ Μπαμ (Άρσιτς 46′)

Στον πάγκο: Πίτκας, Γεωργίου, Ηρακλής, Καραδέμητρος, Αρσιτς, Σουάνης, Τζιώρας

ΗΡΑΚΛΗΣ (Νίκος Παπαδόπουλος): Χουάντερσον, Μπουκουβάλας, Σαραμαντάς, Ζιαμπάρης, Καρασαλίδης, Ιντζόγλου, Πουρτουλίδης, Τσιλιανίδης (Πασάς 56′), Κυριακίδης (Σιατραβάνης 82′), Ρομάνο, Περόνε (Λουκίνας 31′)

Στον πάγκο: Γιαννίκογλου, Βαλεριάνος, Ρουγκάλας, Κάσσος, Σιατραβάνης, Πασάς, Λουκίνας

Γήπεδο: Γ. Καμάρας

Διαιτητής: Κύζας (Δράμας)

Βοηθοί: Καραβασίλης (Καβάλας), Σίπκας (Πέλλας)

4ος: Σέζος (Κιλκίς)

Σκόρερ: Λαγός /-

Κίτρινες: Φαρινόλα, Ψιάνος, Γκόλιας, Ηρακλής / Ρομάνο, Ιντζόγλου, Καρασαλίδης, Λουκίνας

Κόκκινες: -/-

PRE GAME

17:50 Στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες ώστε να ετοιμαστούν για τη σέντρα του αγώνα.

17:45 Με Ρομάνο-Περόνε-Καρασαλίδη η αρχική εντεκάδα του Ηρακλή. Ο Χουάντερσον θα είναι κάτω από τα δοκάρια του Ηρακλή. Μπουκουβάλας με Σαραμαντά οι οπισθοφύλακες δεξιά και αριστερά αντίστοιχα. Κεντρικό αμυντικό δίδυμο ο Ζιαμπάρης με τον Καρασαλίδη. Στα χαφ ο Ιντζόγλου με τον Πουρτουλίδη, στις πτέρυγες θα είναι ο Τσιλιανίδης με τον Κυριακίδη, στην κορυφή της επίθεση ο Περόνε ενώ ο Ρομάνο υα είναι σε ρόλο «δεκαριού». Εκτός αποστολής ο Μπαρτολίνι και ο Τσιλιγκίρης.

17:30 Καλές οι καιρικές συνθήκες στην Αθήνα. Το θερμόμετρο στους 25 βαθμούς Κελσίου. Σε καλή κατάσταση ο αγωνιστικός χώρος

17:20 Στον αγωνιστικό χώρο για ζέσταμα οι δύο ομάδες.