ΗΡΑΚΛΗΣ – ΑΕΚ 2-1 (ΤΕΛΙΚΟ)

Παρακολουθήστε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του κρίσιμου αγώνα με τον Ημίθεο να αντιμετωπίζει την ΑΕΚ.

Οι ώρες πέρασαν και η στιγμή για το πρώτο παιχνίδι των πλεί οφ με αντίπαλο την ΑΕΚ έφτασε για τους παίκτες του Νίκου Παπαδόπουλου.

Ο κόσμος έτοιμος να δώσει βροντερό παρών στο Καυτανζόγλειο Στάδιο όπως και οι «κυανόλευκοι» που είναι πανέτοιμοι για την σημερινή αναμέτρηση.

Ηρακλής και ΑΕΚ πήρανε την πρωτιά σε Βόρειο και Νότιο όμιλο με τον Ημίθεο να ξεκινάει με επτά βαθμούς σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους που αρχίζουν με τρεις πόντους περισσότερους.

Στα αγωνιστικά, ο Νίκος Παπαδόπουλος θα έχει στην διάθεσή του όλους τους ποδοσφαιριστές, με τον Δημήτρη Στάμου να ξεπερνάει το πρόβλημα που αντιμετώπιζε και να παίρνει μία θέση στην «κυανόλευκη» αποστολή.

H BlueArena βρίσκεται στο Καυτανζόγλειο Στάδιο και σας μεταφέρει όλα όσα συμβαίνουν.

– Τέλος στην Ριζούπολη, με τον Απόλλωνα Σμύρνης και τον Ολυμπιακό Βόλου να φέρνουν «λευκή» ισοπαλία, ενώ στην Πάτρα η Λάρισα πήρε προβάδισμα με 2-3 χάρη στο γκολ του Γιάντση στο 87′, το οποίο κράτησε μέχρι το φινάλε.

19:54 Τέλος αγώνα. Τεράστια νίκη για τον Ημίθεο!!!

90’+: Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Οι κόντρες έβγαλαν κερδισμένο τον Ντούνη που πλάσαρε άουτ.

90’+: Ακόμα μία μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρακλή. Ο Περόνε «ζάλισε» τον προσωπικό του αντίπαλο έδωσε στον Κυριακίδη αλλά ο Ανέστης προλαβαίνει την παράλληλη πριν πλασάρει ο Τσιλιγκίρης.

90’+: Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90′: Τεράστια ευκαιρία με τον Περόνε να μην μπορεί να τελειώσει το παιχνίδι. Ο Κυριακίδης έδωσε εξαιρετικά στον Πουρτουλίδη, με τον αρχηγό του Ηρακλή να κάνει την παράλληλη πάσα στον Περόνε που ανενόχλητος δεν μπόρεσε να τελειώσει την φάση.

88′: Χωρίς κάτι το ιδιαίτερο στα τελευταία πέντε λεπτά, με την ΑΕΚ να πιέζει.

– Τελευταίο δεκάλεπτο με το 2-2 να παραμένει στην Πάτρα και το 0-0 στην Ριζούπολη.

83′: Σέντρα του Σαραμαντά, ο Κυριακίδης ανενόχλητος από το ύψος του πέναλτι παίρνει την κεφαλιά αλλά η μπάλα περνάει άουτ.

82′: Καλή φάση για την ΑΕΚ. Σέντρα του Μπακάκη, ο Αραβίδης έκανε την προβολή η μπάλα πέρασε άουτ.

81′: Τρίτη αλλαγή και για την ΑΕΚ. Στην θέση του Λαμπρόπουλου, περνάει ο Ρόβας.

81′: Κεφαλιά του Μπαρμπόσα, η μπάλα άουτ.

78′: Η πίεση της ΑΕΚ συνεχίζεται με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να βρουν χώρους.

76′: Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τον Ηρακλή. Στην θέση του Πασά, περνάει ο Καρασαλίδης.

73′: Καλή ευκαιρία για την ΑΕΚ μετά από αρκετή ώρα. Έγινε η σέντρα από τα αριστερά, η άμυνα του Ηρακλή δεν απομάκρυνε και ο Μπαρμπόσα δεν έπιασε όπως θα ήθελε το σουτ.

70′: Κεφαλιά του Μπαρτολίνι με την μπάλα να περνάει ελάχιστα δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Ανέστη.

69′: Τεράστια ευκαιρία με τον Πασά να πλασάρει από καλό σημείο έπειτα από κάθετη του Κυριακίδη, ο Λαμπρόπουλος έβαλε την προβολή με την μπάλα να καταλήγει κόρνερ.

69′: Δεύτερη αλλαγή και για την ΑΕΚ. Στη θέση του Ανάκογλου, περνάει ο Ντούνης.

69′: Δεύτερη αλλαγή για τον Ηρακλή. Στην θέση του Τσιλιανίδη περνάει ο Τσιλιγκίρης.

68′: Ο Τσιλιανίδης δέχεται τις πρώτες βοήθειες, με τον Ηλια Τσιλιγκίρη να περιμένει να περάσει στον αγωνιστικό χώρο.

– Η Λάρισα ξαναφέρνει το παιχνίδι στα ίσα 2-2.

65′: Κίτρινη κάρτα τον Μπαρμπόσα.

64′: Παιχνίδι κέντρου στα τελευταία λεπτά.

– Η Παναχαϊκή ξαναπαίρνει προβάδισμα 2-1 την Λάρισα με σκόρερ τον Κοντοχρήστο.

60′: Η ΑΕΚ έχει πάρει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο.

57′: Πρώτη αλλαγή και για τον Ηρακλή. Στην θέση του Ρομάνο, ο Κυριακίδης.

– Η Λάρισα φέρνει το παιχνίδι στα ίσα με τον Μπόγιοβιτς, παρά την αριθμητική υπεροχή της Παναχαϊκής.

55′: Πρώτη αλλαγή για την ΑΕΚ. Στην θέση του Ζόριτς, περνάει ο Κρισάντους.

52′: Κενό στην άμυνα του Ηρακλή, με την παράλληλη σέντρα του Μπαρμπόσα να απομανκρύνεται τελευταία στιγμή.

47′: Πρώτη καλή ευκαιρία για τον Ηρακλή στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Τσιλιανίδης έκανε την κάθετη για τον Περόνε αλλά το πλασέ του Αργεντίνου πέρασε άουτ.

19:04 Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.

19:02 Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες και χωρίς αλλαγές.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

18:47 Τέλος πρώτου μέρους.

45′: Κίτρινη στον Ιντζόγλου.

– Στο 43′ η Παναχαϊκή ευστοχεί από την άσπρη βούλα με τον Κυβελίδη και κάνει το 1-0. Στην φάση του πέναλτι αποβλήθηκε ο τερματοφύλακας της Λάρισας, Αποστολίδης. Στο παιχνίδι της Ριζούπολης, ο Απόλλωνας Σμύρνης είναι ισόπαλος 0-0 με τον Ολυμπιακό Βόλου.

43′: Λάθος του Στάμου σε κρίσιμο σημείο, ο Αραβίδης μπήκε στην περιοχή αλλά η μπάλα απομακρύνθηκε.

42′: Ο Ηρακλής ελέγχει τον ρυθμό στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου.

– Στο 40′ τα υπόλοιπα παιχνίδια παραμένουν στο 0-0.

37′: Κίτρινη κάρτα στον Ρομάνο.

34′: ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ!!! 2-1 ο Ηρακλής με τον Εμάνουελ Περόνε να εκμεταλλεύεται το λάθος του Ανάκογλου, να προσπερνάει τον Ανέστη και να πλασάρει την κενή εστία.

34′: Χωρίς κάτι το ιδιαίτερο στα τελευταία

30′: Κάθετη για τον Περόνε, τελευταία στιγμή κόβει η άμυνα της ΑΕΚ.

28′: Δύο καλές στιγμές για τον Ηρακλή μέσα σε ένα λεπτό. Κόρνερ του Πουρτουλίδη, γυριστό σουτ του Ρομάνο κόντραρε και κατέληξε κόρνερ και στην συνέχεια ο Ανέστης έκανε έξοδο άφησε κενή εστία με τον Τσιλιανίδη να πλασάρει αλλά πάνω σε αμυντικό.

27′: ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ. Οι φιλοξενούμενοι ισοφαρίζουν σε 1-1 μετά από αδράνεια στην άμυνα του Ηρακλή, ο Χρήστος Αραβίδης βρέθηκε μόνος του και πλάσαρε τον Χουάντερσον.

24′: Κίτρινη κάρτα για τον Ζόριτς.

– Στο εικοσάλεπτο οι υπόλοιπες αναμετρήσεις βρίσκονται στο 0-0.

20′: Σουτ του Μπακάκη έξω από την περιοχή, ο Χουάντερσον μπλοκάρει με ευκολία.

18′: Ο Λαμπρόπουλος παίρνει την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι αλλά η μπάλα περνάει άουτ.

18′: Ανεβαίνει επιθετικά η ΑΕΚ.

15′: Μονόλογος του Ηρακλή επιθετικά να ψάχνει το δεύτερο γκολ σε σουτ του αρχηγού Νίκου Πουρτουλίδη.

13′: ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ. 1-0 ο Ηρακλής με τον Γιάννη Πασά. Ο Ημίθεος ανοίγει το σκορ με όμορφο τελείωμα του Πασά έπειτα από σέντρα του Τσιλιανίδη, ο εξτρέμ πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι και έκανε το 1-0. Το Καυτανζόγλειο φλέγεται!!!

9′: Παίρνει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο ο Ηρακλής.

7′: Οι φιλοξενούμενοι έχουν μπει πιο δυνατά.

4′: Κίτρινη κάρτα στον Περόνε για διαμαρτυρία στον Αρετόπουλο.

2′: Επικίνδυνο διώξιμο από τον Ανέστη, με την μπάλα να κοντράρει στον Ρομάνο και να γυρνάει στον τερματοφύλακα της ΑΕΚ

1′: Το παιχνίδι ξεκίνησε.

18:00 Όλα έτοιμα για την σέντρα, με τον Ηρακλή να επιτίθεται στο πρώτο μέρος μπροστά στην θύρα 1.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

ΗΡΑΚΛΗΣ (Νίκος Παπαδόπουλος): Χουάντερσον, Μπουκουβάλας, Σαραμαντάς, Στάμου, Μπαρτολίνι, Ιντζόγλου, Πουρτουλίδης, Πασάς (Καρασαλίδης 76′), Τσιλιανίδης (Τσιλιγκίρης 69′), Ρομάνο (Κυριακίδης 57′), Περόνε.

Στον πάγκο: Γιαννίκογλου, Σιατραβάνης, Κυριακίδης, Λουκίνας, Ζιαμπάρης, Τσιλιγκίρης, Καρασαλίδης.

ΑΕΚ (Τραϊανός Δέλλας): Ανέστης, Μπακάκης, Σοϊλέδης, Τζανετόπουλος, Λαμπρόπουλος (Ρόβας 81′), Γιόχανσον, Ανάκογλου (Ντούνης 69′), Μπαρμπόσα, Πλατέλλας, Ζόριτς (Κρισάντους 55′), Αραβίδης.

Στον πάγκο: Βούρας, Κολοβέτσιος, Ντούνης, Πεταυράκης, Ρόβας, Κρισάντους, Φαγιέ.

Γήπεδο: Καυτανζόγλειο Στάδιο

Διαιτητής: Αρετόπουλος (Τρίκαλα)

Βοηθοί: Δημητριάδης (Καστοριάς), Γεωργιάδης (Κοζάνης)

4ος: Μαντάκης (Ημαθίας)

Σκόρερ: Πασάς, Περόνε / Αραβίδης

Κίτρινες: Περόνε, Ρομάνο, Ιντζόγλου / Ζόριτς, Μπαρμπόσα

Κόκκινες: -/-

PRE GAME

– Ιδανικές για ποδόσφαιρο οι καιρικές συνθήκες. Λίγος αέρας, συννεφιά με τον ήλιο να κάνει ανά στιγμές την παρουσία του.

– Οι παίκτες των δύο ομάδων βγήκαν για την αναγνωριστική βόλτα στον αγωνιστικό χώρο και αποσύρθηκαν στα αποδυτήρια.

– Αρκετός είναι ο κόσμος που ήδη βρίσκεται στις κερκίδες του γηπέδου.

– Στον αγωνιστικό χώρο οι τερματοφύλακες των δύο ομάδων για το καθιερωμένο ζέσταμα.

– Θα υπάρχει live ενημέρωση και των υπόλοιπων παιχνιδιών των πλέι οφ της Football League.

– Οι παίκτες των δύο ομάδων στο χορτάρι για να ξεκινήσουν ζέσταμα.

– Στην αρχική εντεκάδα ο Δημήτρης Στάμου. Κάτω από τα δοκάρια του Ηρακλή ο Χουάντερσον, κεντρικό αμυντικό δίδυμο Στάμου-Μπαρτολίνι, ενώ οι οπισθοφύλακες θα είναι ο Μπουκουβάλας με τον Σαραμαντά, δεξιά και αριστερά αντίστοιχα. Στα χαφ ο Λευτέρης Ιντζόγλου με τον αρχηγό, Νίκο Πουρτουλίδη. Στις πτέρυγες θα είναι ο Κοσμάς Τσιλιανίδης με τον Γιάννη Πασά, στην κορυφή της επίθεσης ο Εμάνουελ Περόνε και στον ρόλο του «δεκαριού» ο Ντιέγκο Ρομάνο.

– Το ζέσταμα τελείωσε και οι παίκτες των δύο ομάδων μπαίνουν στα αποδυτήρια για να ετοιμαστούν για την σέντρα του αγώνα.

– H ομάδα μπάσκετ του Ηρακλή βρίσκεται στο Καυτανζόγλειο Στάδιο.

– Εκπληκτική ατμόσφαιρα στο Καυτανζόγλειο από τον κόσμο του Ηρακλή.