Κατώτερος των περιστάσεων

Τραγική εμφάνιση πραγματοποίησε η ομάδα μπάσκετ του Ηρακλή με αντίπαλο την Καβάλα.

Ηρακλής, Μπάσκετ

Οι «κυανόλευκοι» δεν άντεξαν παραπάνω από ένα ημίχρονο και ηττήθηκαν με διαφορα 29 πόντων από την Καβάλα.

Η ομάδα του Στέφανου Πέρκου πέτυχε μόλις οκτώ πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να κλείνουν την διαφορά στο +9 (17-8).

Διαφορετική ήταν η δεύτερη περίοδος επιθετικά για τον Ηρακλή που σημείωσε 18 πόντους αλλά η Καβάλα αύξησε περισσότερο την διαφορά στη λήξη του ημιχρόνου (40-26).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «κυανόλευκοι» παραδόθηκαν στους γηπεδούχους. Οι παίκτες του Στέφανου Πέρκου έκαναν ένα καταστροφικό δεκάλεπτο και η διαφορά εκτοξεύθηκε στο +25 (66-41).

Η τέταρτη περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με την Καβάλα να φτάνει την διαφορά μέχρι και στο +30 (73-43). Τελικό αποτέλεσμα 85-56, με τον Ηρακλή να παραμένει εκτός ζώνης υποβιβασμού λόγω της ήττας του Φίλιππου Βέροιας από το Λαύριο.

Την διαφορά για ακόμα μία φορά έκαναν οι Μιχάλογλου και Δέσπος, καθώς σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων με 13 και 14 αντίστοιχα.

Η ομάδα του Στέφανου Πέρκου παίζει όλη την χρονιά της στα τέσσερα τελευταία κρίσιμα παιχνίδια.

Διαιτητές: Παφίλης-Ευφραιμίδης-Ελευθεριάδης

Δεκάλεπτα: 17-8, 40-26, 66-41, 85-56

ΚΑΒΑΛΑ (Τζήμας): Κρστέφσκι 4, Καράμπουλας 17 (1), Τότσιος 10, Καλαμπάκας 11 (1), Κατσαρές 6, Καραποστόλου 5 (1), Αγγελακόπουλος 5 (1), Παπαρέγκας, Γκέλιος 7 (1), Χαρισμίδης 9, Βελισσαρίου 9 (2), Καλαϊτζίδης 2.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Πέρκος): Σταματογιάννης, Ταραμάς 3 (1), Μιχάλογλου 13 (1), Ονάσογλου 3 (1), Γαρέζος, Χρυσόπουλος 4, Αράπης 2, Καραγκιολίδης 9, Κοθράς 4, Αποστολίδης 4, Δέσπος 14.