ΗΡΑΚΛΗΣ – Απόλλων 1926 3-0 (ΤΕΛΙΚΟ)

Παρακολουθήστε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη ενός ακόμα κρίσιμου αγώνα του Ηρακλή.

Την επιστροφή στις νίκες θέλει η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου που υποδέχεται τον Απόλλωνα 1926 στο Καυτανζόγλειο.

Οι «κυανόλευκοι» προέρχονται από δύο εκτός έδρας ισοπαλίες και το μόνο που θέλουν είναι το τρίποντο για το καλύτερο «πλασάρισμα» στα πλέι οφ.

Ο Νίκος Παπαδόπουλος υπολογίζει στις επιστροφές των Περόνε, Ρομάνο και Σαραμαντά, ενώ εκτός αποστολής έμειναν οι Μπουκουβάλας, Στάμου και Αγγελούδης.

Η BlueArena βρίσκεται στο Καυτανζόγλειο Στάδιο και θα σας μεταφέρει λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του κρίσιμου αγώνα του Ηρακλή.

17:54: ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ

90’+: Σέντρα του Καρασαλίδη, ο Περόνε μόνος του παίρνει την κεφαλιά αλλά ο Βρονταράς τον σταματάει.

90’+: Δυνατό μαρκάρισμα του Ακασού που δέχεται την δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβάλλεται.

90′: Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

89′: ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ!!! 3-0 ο Ηρακλής. Σαν σε προπόνηση οι «κυανόλευκοι» βάζουν τρίτο γκολ. Ο Περόνε δίνει στον Τσιλιανίδη, με τον εξτρέμ του Ηρακλή να πλασάρει τον Βρονταρά.

88′: Τρίτη αλλαγή και για τον Απόλλωνα. Στην θέση του Κατσιαρού περνάει ο Παπαδόπουλος.

86′: Τρίτη αλλαγή για τον Ηρακλή. Στην θέση του Σαραμαντά, ο Βαλεριάνος.

84′: Ακόμα μία μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρακλή. Ο Τσιλιανίδης δίνει ωραία στον Κυριακίδη που μπαίνει στην περιοχή, το γύρισμα για τον Περόνε είναι καλό αλλά ο Αργεντίνος χάνει το κοντρόλ.

80′: Ωραία προσπάθεια του Πασά από τα δεξιά, η μπάλα φτάνει στον Τσιλιανίδη που στρώνει στον Ιντζόγλου το σουτ όμως του μέσου του Ηρακλή είναι αδύναμο και ο Βρονταράς μπλοκάρει.

77′: Δεύτερη αλλαγή για τον Ηρακλή. Στην θέση του Σιατραβάνη περνάει ο Καρασαλίδης.

76′: Πολύ ωραία κυκλοφορία από τους παίκτες του Ηρακλή.

72′: Δεύτερη αλλαγή για τον Απόλλωνα. Στην θέση του Καράμπελα, ο Ψυχογιός.

70′: ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ!!! 2-0 ο Ηρακλής. Απίστευτο λάθος του Κατσιαρού στο χώρο του κέντρου, ο Σιατραβάνης το εκμεταλλεύεται και πλασάρει τον Βρονταρά για να κάνει το 2-0.

67′: Πρώτη αλλαγή και για τον Ηρακλή. Στην θέση του Λουκίνα, περνάει ο Περόνε.

67′: Ο Ηρακλής έχει κερδίσει κατά κράτος την μάχη του κέντρου.

65′: Ωραία κυκλοφορία από τους «κυανολεύκους» με τον Πασά να κάνει το σουτ, η μπάλα περνάει άουτ.

65′: Καλή εκτέλεση φάουλ από τον Πουρτουλίδη, η μπάλα περνάει λίγο άουτ.

64′: Φάουλ σε καλή θέση για τον Ηρακλή. Το κερδίζει ο Πουρτουλίδης.

61′: Πρώτη αλλαγή για τον Απόλλωνα. Στην θέση του Αναστασίου περνάει ο Νατσιόπουλος.

60′: Νέα ευκαιρία για τον Ηρακλή. Κάθετη του Σαραμαντά για τον Σιατραβάνη, ο εξτρέμ του Ηρακλή θα σεντράρει, ο Πασάς παίρνει την κεφαλιά αλλά ο Βρονταράς μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα.

58′: Τεράστια ευκαιρία για τον Ηρακλή. Σέντρα του Σαραμαντά, ο Λουκίνας παίρνει την κεφαλιά με τον Βρονταρά να τον σταματάει.

54′: Φάουλ με πάσα για τους φιλοξενούμενους. Ο Παναγιωτούδης στρώνει στον Κατσιαρό, με τον παίκτη του Απόλλωνα να κάνει το σουτ, αλλά ο Χουάντερσον μπλοκάρει εύκολα.

52′: Μια προσπάθεια του Κυριακίδη από τα δεξιά, η σέντρα του περνάει άουτ.

47′: Ανεκμετάλλευτο περνάει το φάουλ.

46′: Φάουλ σε καλή θέση για τον Ηρακλή, με τον διαιτητή να κιτρινίζει τον Παναγιωτούδη.

17:06: ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ

16:50: ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

45’+: Ο Αναστασίου επιστρέφει στο παιχνίδι.

45’+: Κίτρινη κάρτα στον Ακασού για επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Κυριακίδη και στον Κατσιαρό για έντονη διαμαρτυρία.

45′: Δύο θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

45′: Υπάρχει διακοπή, καθώς ο Αναστασίου έχει χτυπήσει στο κεφάλι.

-Αρκετές εσωτερικές αλλαγές από τον Νίκο Παπαδόπουλο. Με τον Πασά που ξεκίνησε στην δεξιά πτέρυγα να παίρνει την θέση του Τσιλιανίδη στον άξονα και τον Σιατραβάνη να έρχεται από την δεξιά πλευρά, με τον Τσιλιανίδη να πηγαίνει στο αριστερό άκρο της επίθεσης.

43′: Φάουλ σε καλή θέση για τον Απόλλωνα, ο Χουάντερσον κερδίζει επιθετικό φάουλ.

41′: Σέντρα-σουτ του Κατσιαρού η μπάλα περνάει άουτ.

40′: Ανεβάζει την πίεση ο Απόλλωνας.

32′: ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ!!! 1-0 ο Ηρακλής. Το φάουλ του Πουρτουλίδη σταμάτησε στα σώματα, στην συνέχεια ο Τσιλιανίδης πήρε την κεφαλιά και έβγαλε τον Νίκο Ζιαμπάρη σε θέση για να κάνει το γυριστό σουτ και να σκοράρει το πρώτο του γκολ με την φανέλα του Ηρακλή.

31′: Χέρι του Κωστούλα, σε καλή θέση το φάουλ για τον Ηρακλή. Κίτρινη κάρτα στον παίκτη του Απόλλωνα.

26′: Κόρνερ του Πουρτουλίδη, ο Ζιαμπάρης θα πάρει την κεφαλιά, ο Βρονταράς θα μπλοκάρει.

26′: Απέκτησε ρυθμό το παιχνίδι. Ο Πασάς βγήκε από τα δεξιά έκανε την σέντρα με τον Ακασού να διώχνει σε κόρνερ.

25′: Καρμπόν φάση με τον Χατζηλιάδη να κάνει την παράλληλη σέντρα και τον Ζιαμπάρη να κόβει.

25′: Φανταστική κάθετη του Ιντζόγλου στον Κυριακίδη, αλλά η παράλληλη σέντρα δεν είναι καλή για τον Λουκίνα.

22′: Πιέζει ασταμάτητα ο Ηρακλής.

20′: Καλή παράλληλη σέντρα του Κυριακίδη, αλλά δεν ακολούθησε κανείς.

18′: Παραμένει χωρίς ευκαιρία το παιχνίδι, με τον Ηρακλή να έχει πάρει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο.

13′: Σουτ του Ακασού έξω από την περιοχή, η μπάλα περνάει πολλά μέτρα άουτ.

11′: Χωρίς ευκαιρία ακόμα στο παιχνίδι.

-Στα άλλα παιχνίδια του ομίλου, η Λαμία άνοιξε πριν λίγο το σκορ (0-1) στο Αιγίνιο, ενώ με 2-0 προηγείται ο Εθνικός Σερρών του Πιερικού και με 1-0 ο Ολυμπιακός Βόλου του Πιερικού. Αυτά τα παιχνίδια ξεκίνησαν στις 15:00 και βρίσκονται στο 55ο λεπτό.

8′: Προσπαθεί να βρει επιθετικές λύσεις ο Ηρακλής σε αυτά τα πρώτα λεπτά.

5′: Επικίνδυνο πέρασμα του Αναστασίου από τα αριστερά, η παράλληλη σέντρα κόβει ο Σαραμαντάς.

3′: Δυνατά ξεκίνησε το παιχνίδι.

16:01: Ξεκίνησε το παιχνίδι

ΗΡΑΚΛΗΣ (Νίκος Παπαδόπουλος):  Χουάντερσον, Κυριακίδης, Σαραμαντάς (Βαλεριάνος 86′), Μπαρτολίνι, Ζιαμπάρης, Ιντζόγλου, Πουρτουλίδης, Σιατραβάνης (Καρασαλίδης 77′), Τσιλιανίδης, Πασάς, Λουκίνας (Περόνε 67′).

Στον πάγκο είναι οι: Γιαννίκογλου, Τσιλιγκίρης, Ρομάνο, Καρασαλίδης, Κάσσος, Βαλεριάνος, Περόνε.

ΑΠΟΛΛΩΝ 1926 (Μάκης Δανδίκας): Βρονταράς, Χατζηλιάδης, Κατσιαρός (Παπαδόπουλος 87′), Βαγγελόπουλος, Δήμου, Ακασού, Καράμπελας (Ψυχογιός 72′), Παναγιωτούδης, Φιγκερόα, Αναστασίου (Νατσιόπουλος 61′), Κωστούλας.

Στον πάγκο είναι οι: Παπαδόπουλος Παν. , Παπαδόπουλος Θεο. , Νατσιόπουλος, Μπάμπα, Ψυχογιός, Μπιτσάκος, Τζίνας.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μουρτζάκης (Ηρακλείου)

ΒΟΗΘΟΙ: Νικολακάκης (Ηρακλείου), Γούτας (Χαλκιδικής)

4ος: Σημαιάκης (Χαλκιδικής)

ΣΚΟΡΕΡ: Ζιαμπάρης, Σιατραβάνης, Τσιλιανίδης /-

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: -/ Κωστούλας, Ακασού (2), Κατσιαρός, Παναγιωτούδης

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: -/ Ακασού

ΓΗΠΕΔΟ: Καυτανζόγλειο Στάδιο

PRE GAME

– Συννεφιά υπάρχει εδώ και αρκετή ώρα στην Θεσσαλονίκη, με το θερμόμετρο να βρίσκεται στους 14 βαθμούς Κελσίου. Ιδανικός καιρός για ποδόσφαιρο. Σε καλή κατάσταση ο αγωνιστικός χώρος.

– Εκτός αποστολής για τον Ηρακλή τέθηκαν οι Ρουγκάλας και Τόσκας.

– Στον αγωνιστικό χώρο οι τερματοφύλακες των δύο ομάδων για το καθιερωμένο ζέσταμα.

– Ξεκίνησαν το ζέσταμα οι παίκτες του Απόλλωνα.

-Στον αγωνιστικό χώρο και οι παίκτες του Ηρακλή.

– Με Σιατραβάνη στην αρχική εντεκάδα. Κάτω από τα δοκάρια θα είναι ο Χουάντερσον, την θέση του Μπουκουβάλα παίρνει ο Κυριακίδης, ενώ στο αριστερό άκρο της άμυνας επιστρέφει ο Σαραμαντάς. Κεντρικό αμυντικό δίδυμο θα είναι ο Ζιαμπάρης με τον Μπαρτολίνι. Στα χαφ ο Ιντζόγλου με τον Πουρτουλίδη. Στις πτέρυγες οι Σιατραβάνης με τον Τσιλιανίδη, στην κορυφή της επίθεσης ο Λουκίνας και στον ρόλο του «δεκαριού» ο Πασάς.

-Η είσοδος των δύο ομάδων θα γίνει με παιδιά από τον Σύλλογο Συνδρόμου DOWN Ελλάδος.