Ζάκυνθος-ΗΡΑΚΛΗΣ 1-1 (ΤΕΛΙΚΟ)

Λεπτό προς λεπτό η εξέλιξη του αγώνα.

H BlueArena θα σας μεταφέρει λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του αγώνα, ανάμεσα στη Ζάκυνθο και τον Ηρακλή, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Football League.

PRE GAME

– Καλές οι καιρικές συνθήκες στο νησί του Ιονίου.

– Χωρίς τον τιμωρημένο Μπαρτολίνι, αλλά και τους τραυματίες, Στάμου και Αγγελούδη, ταξίδεψε χθες ο Ηρακλής.

– Με νίκη οι «κυανόλευκοι» εξασφαλίζουν και μαθηματικά την πρώτη θέση, στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

– Με κόσμο και στη Ζάκυνθο, ο Ηρακλής. Με τους φίλους της ομάδας, να κάνουν το ταξίδι και να δίνουν το παρών σε ένα ακόμα γήπεδο.

– Οι παίκτες των δύο ομάδων συνεχίζουν το ζέσταμά τους.

– Οικονόμου και Κρισμάρεβιτς, ξεπέρασαν τα προβλήματά τους και θα είναι στη διάθεση του Ντάνι Ακίνο.

– Στην αρχική εντεκάδα για δεύτερο σερί παιχνίδι ο Γιάννης Λουκίνας, ενώ επιστρέφουν και οι Κυριακίδης-Κάσσος. Κάτω από τα δοκάρια θα είναι ο Χουάντερσον, με την τετράδα της άμυνας να αποτελείται από τους Σαραμαντά-Μπουκουβάλα, αριστερά και δεξιά αντίστοιχα και με τους Καρασαλίδη-Ζιαμπάρη στο κέντρο της άμυνας. Στην μεσαία γραμμή το γνωστό δίδυμο Ιντζόγλου-Πουρτουλίδης με «δεκάρι» τον Ρομάνο. Στις πτέρυγες επιστρέφουν οι Κάσσος και Κυριακίδης με τον Λουκίνα να βρίσκεται στην κορυφή της επίθεσης.

-Με τις «κυανόλευκες» εμφανίσεις ο Ηρακλής. Με τις κίτρινες οι γηπεδούχοι.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

1′: Έναρξη αγώνα.

-Ισχυροί άνεμοι στο νησί του Ιονίου, στο πρώτο μέρος ο αέρας είναι με τον Ηρακλή.

5′: Προσπαθούν να βρουν ρυθμό οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά.

6′: Ωραία προσπάθεια του Κυριακίδη που έδωσε κάθετα στον Ρομάνο, με τον Αργεντίνο να επιχειρεί την παράλληλη που κόπηκε τελευταία στιγμή.

7′: Νέα ευκαιρία για τον Ηρακλή. Σουτ από πλάγια του Κυριακίδη η μπάλα θα περάσει λίγο άουτ.

8′: Διαγώνια πάσα του Ρομάνο για τον Κάσσο, ο Έλληνας εξτρέμ δεν θα προλάβει την μπάλα.

10′: Ένα πολύ δυνατό σουτ του Βαρέλα, με γροθιές αποκρούει ο Χουάντερσον. Στη συνέχεια νέο σουτ από τον Λέκκα, η μπάλα θα περάσει άουτ.

14′: Κίτρινη κάρτα στον Οικονόμου.

16′: Ο Καρασαλίδης κόβει σε πλάγιο πριν γίνει απειλητικός ο Βαρέλα.

19′: Φάση για τον Ηρακλή η οποία σταμάτησε σωστά ως οφ σάιντ. Μαγική ενέργεια του Ρομάνο που έδωσε στον Κυριακίδη, έκανε την παράλληλη ο εξτρέμ του Ηρακλή για τον Λουκίνα που δεν βρήκε καλά την μπάλα αλλά ήταν σε θέση οφ σάιντ.

21′: Φάση διαρκείας στα καρέ του Ηρακλή, με τον Βαρέλα να κάνει το σουτ αλλά η μπάλα περνάει πάνω από τα δοκάρια του Χουάντερσον.

27′: Σέντρα του Σαραμαντά από τα αριστερά, κεφαλιά του Λουκίνα, η μπάλα θα περάσει άουτ.

30′: Σέντρα σουτ του Σαραμαντά, με δυσκολία ο Ξενοδόχοφ και διώχνουν σε κόρνερ οι γηπεδούχοι.

32′: Πιέζει ο Ηρακλής. Κερδίζει κι άλλο κόρνερ.

33′: Δυνατό σουτ του Ιντζόγλου έξω από την περιοχή, ο Ξενοδόχοφ μπλοκάρει.

37′: Συνεχίζει να πιέζει ο Ηρακλής.

38′: Σέντρα σουτ του Πουρτουλίδη, η μπάλα περνάει άουτ.

42′: Έχει πέσει ο ρυθμός του παιχνιδιού με τον Ηρακλή να ελέγχει το παιχνίδι αλλά να μην μπορεί να βρεθεί απέναντι από τον Ξενοδόχοφ.

-Τέλος πρώτου μέρους χωρίς καθυστερήσεις.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

46′: Έναρξη δευτέρου μέρους. Χωρίς κάποια αλλαγή για τις δύο ομάδες.

47′: Σουτ του Βαρέλα από μεγάλη απόσταση, ο Χουάντερσον μπλοκάρει εύκολα.

50′: Κίτρινη κάρτα στον Μπλέτσα.

51′: Σουτ του Λέκκα, η μπάλα πολλά μέτρα άουτ.

52′: ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ!!! 0-1 ο Ηρακλής. Εκπληκτικό γκολ από τον αρχηγό του Ηρακλή, Νίκο Πουρτουλίδη έξω από την περιοχή, με την μπάλα να πηγαίνει στο παραθυράκι της εστίας.

54′: Τεράστια ευκαιρία για τον Ηρακλή. Παράλληλη σέντρα του Ρομάνο, μόνος του ο Λουκίνας παίρνει την κεφαλιά και ο Ξενοδόχοφ τον σταματάει.

55′: Το κόρνερ από τον Ρομάνο, κεφαλιά του Καρασαλίδη με τον Ξενοδόχοφ να μπλοκάρει.

57′: Λάθος από τους αμυντικούς της Ζακύνθου, ο Κάσσος βγήκε μόνος του με τον Ξενοδόχοφ, με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων να τον σταματάει.

58′: Κίτρινη κάρτα στον Κάσσο.

59′: ΓΚΟΛ για την Ζάκυνθο. Εκτέλεση φάουλ του Οικονόμου, ο Κρολ από το ύψος της μικρής περιοχής παίρνει την κεφαλιά και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Χουάντερσον.

61′: Σουτ από τον Κάσσο, η μπάλα θα περάσει ψηλά.

-Κίτρινη κάρτα στον Ιντζόγλου.

65′: Μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρακλή. Ο Ιντζόγλου έδωσε κάθετα στον Λουκίνα, ο επιθετικός του Ηρακλή σπάει στον Κυριακίδη που έκανε ωραία προσπάθεια αλλά το τελείωμά του ήταν αδύναμο.

67′: Κουτσαίνει ο Γιώργος Σαραμαντάς.

68′: Επικίνδυνη σέντρα του Τσόπελα καθώς αλλάζει πορεία η μπάλα, με τον Χουάντερσον να διώχνει σε κόρνερ.

69′: Ξαναπέρασε στον αγωνιστικό χώρο ο Σαραμαντάς αλλά δεν θα μπορέσει να συνεχίσει.

70′: Διπλή αλλαγή για τον Ηρακλή. Στην θέση του Λουκίνα περνάει ο Περόνε και στην θέση του Σαραμαντά θα μπει ο Τσιλιγκίρης.

71′: Στο αριστερό άκρο της άμυνας θα πάει ο Κυριακίδης.

73′: Πρώτη αλλαγή για την Ζάκυνθο. Στην θέση του Λέκκα μπαίνει ο Πλαβούκος.

75′: Εκτέλεση φάουλ του Οικονόμου, η μπάλα περνάει πάνω από τα δοκάρια του Χουάντερσον.

78′: Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τον Ηρακλή. Στην θέση του Ρομάνο περνάει ο Πασάς.

80′: Μεγάλη ευκαιρία για την Ζάκυνθο, με τον Χουάντερσον να σταματάει τον Βαρέλα. Πιέζουν οι γηπεδούχοι.

82′: Αλλαγή για την Ζάκυνθο. Βγαίνει ο Μπλέτσας και μπαίνει ο Ευθυμιάδης.

86′: Σέντρα του Τσιλιγκίρη, η κεφαλιά από τον Κάσσο, η μπάλα περνάει άουτ.

90′: Τρίτη και αναγκαστική αλλαγή για την Ζάκυνθο. Στην θέση του Τσόπελα περνάει ο Κυριακίδης.

90’+1: Τέσσερα θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90’+2: Κίτρινη κάρτα στον Τσιλιγκίρη.

90’+4: Ακυρώνεται σωστά γκολ της Ζακύνθου για χέρι του Καλλιβωκά.