Η απόδοση παικτών και προπονητή

Πορτουλίδης και Σαραμαντάς ξεχώρισαν στο σημερινό παιχνίδι

Ο Ηρακλής δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις πολλές ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν μετά το 1-0 από τον Πουρτουλίδη στο 52’ και έμεινε στο 1-1 με τη Ζάκυνθο. Αποτέλεσμα που διατηρεί το “κυανόλευκο” αήττητο στο πρωτάθλημα, αλλά συνιστά και την πρώτη βαθμολογική απώλεια εκτός έδρας. Ας δούμε αναλυτικά την απόδοση των παικτών και του προπονητή.

ΧΟΥΑΝΤΕΡΣΟΝ 4: Στο πρώτο ημίχρονο βγάζει ένα περίεργο σουτ του Βαρέλα (10’), αλλά στο δεύτερο η απόδοσή του πέφτει αισθητά με αποκορύφωμα την φάση του γκολ της ισοφάρισης, στην οποία δεν εκτιμά σωστά την πορεία της μπάλας και κάνει άστοχη έξοδο, με αποτέλεσμα να την βρει ο Κρολ σε κενή εστία. Στη συνέχεια επηρεάστηκε από την φάση αυτή και δεν ενέμπνευσε την εμπιστοσύνη άλλων παιχνιδιών.

ΜΠΟΥΚΟΥΒΑΛΑΣ 6: Ανασταλτικά δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα, είχε σταθερές επεμβάσεις και ορισμένες καταλυτικές, αλλά του έλειψαν τόσο οι προωθήσεις στην περιοχή όσο και οι σέντρες που μπορούν να δημιουργήσουν πρόβλημα στον αντίπαλο, καθώς ο Κάσσος δεν βρέθηκε σε καλή ημέρα.

ΚΑΡΑΣΑΛΙΔΗΣ 6: Καλή εμφάνιση από τον κεντρικό του Ηρακλή. Στο ενεργητικό του κατέγραψε αρκετές επεμβάσεις ανασταλτικά με κορυφαία την προβολή στα πόδια του Βαρελά που ετοιμάζονταν να βγει απέναντι στον Χουάντερσον έπειτα από αιφνιδιαστική εκτέλεση φάουλ από τους γηπεδούχους. Είχε και αυτός αρκετή δουλειά στα στημένα των παικτών της Ζακύνθου.

ΖΙΑΜΠΑΡΗΣ 4: Δεν ήταν και από τις καλύτερες εμφανίσεις του υψηλόσωμου κεντρικού αμυντικού του Ηρακλή. Παρά το γεγονός ότι στο πρώτο ημίχρονο περιόρισε την δράση του Κρολ με αποτέλεσμα να τον εκνευρίσει, στο δεύτερο και ειδικότερα στη φάση του γκολ τον χάνει και ο ποδοσφαιριστή της Ζακύνθου στέλνει ανενόχλητος την μπάλα στα δίχτυα. Γενικότερα του έλειψε σήμερα η ηρεμία, κάτι που φάνηκε και από μια φάση που βγάζει την μπάλα πλάγιο χωρίς να πιέζεται ιδιαίτερα.

ΣΑΡΑΜΑΝΤΑΣ 6: Σε αμυντικό επίπεδο ήταν και πάλι σταθερός στις επεμβάσεις του, παρά τα ορισμένα αντιαθλητικά μαρκαρίσματα που δέχθηκε με αποτέλεσμα σε ένα από αυτά να τραυματιστεί κιόλας. Επιθετικά προσπάθησε από την πλευρά του να ανέβει και να μοιράσει σωστά με τα όβερλαπ, ενώ σε μια περίεργη σέντρα στο πρώτο ημίχρονο θα μπορούσε ίσως και να σκοράρει καθώς ο Ξενοδόχοφ δεν εκτίμησε σωστά την πορεία της μπάλας.

ΙΝΤΖΟΓΛΟΥ 5: Έπαιξε με το γνωστό πάθος που τον διακρίνει από την έναρξη του φετινού πρωταθλήματος και ανασταλτικά έδωσε πολλές βοήθειες. Δεν του βγήκαν όμως οι μεγάλες μπαλιές, ενώ παρασύρθηκε και αυτός στην γενικότερη νευρικότητα που επικράτησε μετά την ισοφάριση από τον Κρολ.

ΠΟΥΡΤΟΥΛΙΔΗΣ 7: Καλή εμφάνιση από τον αρχηγό του Ηρακλή που με την τεχνική του σε ένα δύσκολο τερέν μοίρασε σωστά την μπάλα. Πέτυχε μια εξαιρετική γκολάρα από αυτές που μας είχε συνηθίσει από την περσινή περίοδο (βλ. Κέρκυρα, ΠΑΟΚ), ενώ συνολικά ήταν ψύχραιμος.

ΚΑΣΣΟΣ 4: Μακριά από τον καλό του εαυτό ο μεσοεπιθετικός του Ηρακλή. Στο δεύτερο ημίχρονο του παρουσιάστηκε η ευκαιρία να “κλειδώσει” τη νίκη με ένα ανεπανάληπτο τετ-α-τετ στο οποίο είχε το χρόνο να υπολογίσει σωστά το που θα στείλει την μπάλα, αλλά το πλασέ του τελικά κατέληξε στα πόδια του Ξενοδόχοφ. Μετά την φάση αυτή, έδειξε να χάνει την ηρεμία του με αποτέλεσμα να μην του βγαίνει τίποτα. Ούτε οι σέντρες, αλλά ούτε και οι τελικές προσπάθειες.

ΚΥΡΙΑΚΙΔΗΣ 5: Δεν έκανε το μεγάλο λάθος, ενώ όταν χρειάστηκε ανταπεξήλθε στην θέση του αριστερού οπισθοφύλακα μετά την αναγκαστική έξοδο του Σαραμαντά. Σε ορισμένες των περιπτώσεων ωστόσο έδειχνε να ταλαιπωρεί την μπάλα με αλλεπάλληλες ντρίμπλες στο κέντρο του γηπέδου, καθυστερώντας κάτα κάποιο τρόπο την ανάπτυξη της ομάδας στην κόντρα. Στο πρώτο ημίχρονο είχε και μία θετική τελική προς την εστία.

ΡΟΜΑΝΟ 5: Για ένα ακόμη παιχνίδι δέχθηκε σκληρά μαρκαρίσματα τα οποία όχι μόνο δεν καταλογίστηκαν ως φάουλ, αλλά ούτε καν τιμωρήθηκαν αν θεωρήσουμε ότι ο διαιτητής άφησε το πλεονέκτημα. Όσο περνούσε η ώρα ωστόσο στέρευε από ιδέες και έδειχνε να κουράζεται από τον κακό αγωνιστικό χώρο του γηπέδου, με αποτέλεσμα να αντικατασταθεί από τον Πασά.

ΛΟΥΚΙΝΑΣ 5: Έδωσε πολλές μάχες για την πρώτη μπάλα και ήταν ξενά μέσα στις επιθετικές φάσεις, ωστόσο στην πιο κρίσιμη από αυτές με κεφαλιά από την μικρή περιοχή και με τον Ξενοδόχοφ πεσμένο δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και να “κλειδώσει” τη νίκη. Βέβαια για να χαθεί αυτό το γκολ χρειάστηκε και αρκετή δόση τύχης από την πλευρά του τερματοφύλακα.

ΤΣΙΛΙΓΚΙΡΗΣ 5: Μπήκε στο παιχνίδι στο 70’ σημείο δηλαδή που ο αντίπαλος είχε πάρει ψυχολογία από το γκολ της ισοφάρισης. Προσπάθησε να κρατήσει μπάλα και να δημιουργήσει ρήγματα από την πλευρά του με βάση την ταχύτητα που διαθέτει, αλλά δεν είχε πολλές φορές την ευκαιρία να το κάνει αυτό.

ΠΕΡΟΝΕ 5: Μπήκε και αυτός στο 70’ για να τονώσει την επιθετική γραμμή του Ηρακλή, αλλά στο σημείο εκείνο ο αντίπαλος είχε πάρει την ψυχολογία και προσπαθούσε να απειλήσει με αποτέλεσμα να μην τροφοδοτηθεί όσο θα έπρεπε.

ΠΑΣΑΣ -: Μπήκε στο 78’ στη θέση του Ρομάνο. Ως εκ τούτου αγωνίστηκε ελάχιστα λεπτά και η απόδοσή του δεν μπορεί να κριθεί.

ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ 6: Όταν χάνονται τέτοιες ευκαιρίες σαν αυτές που χάθηκαν από τον Ηρακλή μετά το γκολ του Πουρτουλίδη, η αλήθεια είναι ότι ο προπονητής δεν μπορεί να μπει στον αγωνιστικό χώρο και να σπρώξει αυτός, την μπάλα στα δίχτυα. Μετά την ανέλπιστη ισοφάριση -όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι- ο προπονητής του Ηρακλή προσπάθησε να ανακατέψει την τράπουλα, φρεσκάρισε το σύνολο της επιθετικής του γραμμής με νέα πρόσωπα, αλλά ο αντίπαλος είχε πάρει ήδη μέτρα στο γήπεδο.