ΗΡΑΚΛΗΣ – Αν. Καρδίτσας 2-0 (ΤΕΛΙΚΟ)

Παρακολουθήστε λεπτό προς λεπτό την κρίσιμη αναμέτρηση ανάμεσα στον Ηρακλή και την Αναγέννηση Καρδίτσας.

Στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Football League, ο Ηρακλής υποδέχεται στο Καυτανζόγλειο την Αναγέννηση Καρδίτσας.

Ο Ημίθεος έρχεται με φόρα από την μεγάλη πρόκριση στη Νέα Σμύρνη επί του Πανιωνίου και θέλει να συνεχίσει το αήττητο σερί του στο πρωτάθλημα με νίκη κόντρα στους Θεσσαλούς.

Ο Νίκος Παπαδόπουλος δεν υπολογίζει στον Εμάνουελ Περόνε που αποβλήθηκε στο παιχνίδι κυπέλλου με τον Πανιώνιο, αλλά και στους Δημήτρη Στάμου και Νίκο Αγγελούδη. Στην αποστολή επιστρέφει ο Ηλίας Τσιλιγκίρης και μετά από καιρό ο Δημήτρης Τόσκας.

Η BlueArena βρίσκεται στο Καυτανζόγλειο Στάδιο και θα σας μεταφέρει όλα όσα θα συμβούν στον σημερινό κρίσιμο αγώνα του Ηρακλή.

PRE GAME

-Αρκετό το κρύο στο Καυτανζόγλειο, με την βροχή να έχει σταματήσει. Ο αγωνιστικός χώρος δείχνει σε καλή κατάσταση.

-Οι παίκτες της Καρδίτσας ξεκίνησαν εντατικό ζέσταμα. Από πλευράς Ηρακλή είναι μόνο ο Φώτης Γκιζέλης με τους δύο τερματοφύλακες.

-Την εμφάνισή τους κάνουν και οι παίκτες του Ηρακλή για το καθιερωμένο ζέσταμα.

-Εκτός αποστολής τέθηκε ο Σαραμαντάς και ο Τόσκας. Κάτω από τα δοκάρια του Ηρακλή θα είναι ο Χουάντερσον. Για πρώτη φορά στην αρχική εντεκάδα ο Κώστα Ρουγκάλας, που θα βρίσκεται δίπλα στον Σεμπάστιαν Μπαρτολίνι στο κέντρο της άμυνας. Στο αριστερό και δεξί άκρο της άμυνας θα είναι ο Γιώργος Βαλεριάνος και ο Μιχάλης Μπουκουβάλας αντίστοιχα. Στην μεσαία γραμμή, θα βρίσκονται οι Νίκος Πουρτουλίδης και Λευτέρης Ιντζόγλου. Στις πτέρυγες θα είναι ο Γιάννης Πασάς με τον Κοσμά Τσιλιανίδη, στην κορυφή της επίθεσης ο Γιάννης Λουκίνας, με «δεκάρι» τον Ντιέγκο Ρομάνο.

-Στο Καυτανζογλειο βρίσκονται και φίλοι της Καρδίτσας.

-Με τις ριγέ εμφανίσεις ο Ηρακλής. Με κίτρινες οι φιλοξενούμενοι.

1′: Έναρξη αγώνα. Ο Ηρακλής κάνει επίθεση μπροστά στην Θύρα των φιλοξενούμενων.

1′: Φάουλ του Ρομάνο λίγα μέτρα μπροστά από την μεσαία γραμμή, ο Λουκίνας παίρνει την κεφαλία, η μπάλα όμως περνάει άουτ.

4′: Επικίνδυνη σέντρα του Γκουγκούδη, ο Χουάντερσον μπλοκάρει.

7′: Ακόμα μία επικίνδυνη σέντρα από την αριστερή πλευρά αυτή τη φορά, ο Βαλεριάνος σε κόρνερ.

10′: Ο Ηρακλής προσπαθεί να βρει ρυθμό και να φτάσει στην αντίπαλη εστία.

10′: Ο Λουκίνας βγήκε μόνος του μετά από κεφαλιά-πάσα του Πασά αλλά έχασε το κοντρόλ και κόπηκε. Στην συνέχεια το σουτ του Πουρτουλίδη πέρασε πολλά μέτρα άουτ.

14′: Σέντρα του Βαλεριάνου στο δεύτερο δοκάρι, ο Πασάς δεν κάνει καλό κοντρόλ και η μπάλα περνάει άουτ.

17′: Το παιχνίδι παραμένει χωρίς την μεγάλη φάση, με τον Ηρακλή να ψάχνει χώρους για να πετύχει το γκολ.

20′: Ο Ηρακλής αυξάνει την πίεσή του.

21′: Σουτ του Τσιλιανίδη έξω από την περιοχή, η μπάλα περνάει άουτ.

24′: Πολύ ωραίο και δυνατό σουτ του Τσιλιανίδη από το ύψος της περιοχής, η μπάλα περνάει ελάχιστα άουτ.

25′: Σε όλο το γήπεδο πιέζουν οι φιλοξενούμενοι.

26′: Ωραία ενέργεια από τον Μπουκουβάλα που έδωσε στον Πασά, με τον εξτρέμ του Ηρακλή να κάνει την κάθετη για τον Τσιλιανίδη, αλλά ο Κουτσόπουλος μπλόκαρε.

31′: Χωρίς ρυθμό το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά.

32′: Πιέζει ο Ηρακλής. Σουτ του Τσιλιανίδη κοντράρει και καταλήγει κόρνερ.

34′: Ωραία κίνηση του Μπουκουβάλα στην πλάτη της άμυνας της Καρδίτσας, αλλά δεν κατάφερε να κερδίσει και την κόντρα.

38′: Απίστευτη προσπάθεια από τον Γιάννη Λουκίνα να αποφεύγει δύο αμυντικούς, να κάνει το τελείωμα, αλλά ο Κουτσόπουλος του είπε «όχι». Η μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα.

42′: Προσπαθεί να βρει χώρους ο Ηρακλής.

-Τέλος πρώτου μέρους.

-Στη διάρκεια του ημιχρόνου βραβεύτηκε ο Αλέξανδρος Κούκος (90 χρόνων).

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

46′: Έναρξη αγώνα.

46′: Πρώτη αλλαγή για την Καρδίτσα. Έξω ο Γεωργακόπουλος, μέσα ο Μαυρίας.

48′: ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ!!! 1-0 ο Ηρακλής. Γλυκιά σέντρα του Ρουγκάλα στο δεύτερο δοκάρι, ο Γιάννης Λουκίνας παίρνει την κεφαλιά και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Κουτσόπουλου που βρήκε ελάχιστα την μπάλα.

49′: Τεράστια ευκαιρία για τον Ηρακλή που μπήκε αποφασισμένος να καθαρίσει την υπόθεση νίκη. Ο Ρομάνο με πλασέ από το ύψος του πέναλτι στέλνει την μπάλα λίγο άουτ.

50′: Σουτ του Παπαργυρίου, η μπάλα κοντράρει στον Ιντζόγλου αλλά ο Χουάντερσον αποκρούει εντυπωσιακά.

51′: Κίτρινη κάρτα στον Φωτιά.

53′: Κίτρινη κάρτα στον Μπαρτολίνι, που συμπληρώνει τέσσερις κίτρινες κάρτες.

54′: Εκτελεί το φάουλ ο Παπαργυρίου, η μπάλα περνάει άουτ.

56′: ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ!!! 2-0 ο Ηρακλής. Πολύ ωραία πάσα του Ρομάνο στον Λουκίνα, που ξεγελάει τον προσωπικό του αντίπαλο και κάνει με ωραίο σουτ το 2-0 για τον Ηρακλή.

57′: Αναγκαστική αλλαγή για τον Ηρακλή. Στην θέση του Μπαρτολίνι, περνάει ο Ζιαμπάρης.

63′: Αλλαγή για την Καρδίτσα. Στην θέση του Τζέκου, περνάει ο Παναγιωτόπουλος.

66′: Ωραία πάσα του Ρομάνο για τον Τσιλιανίδη που πήρε μέτρα έκανε το σουτ, αλλά ο Κουτσόπουλος μπλόκαρε.

66′: Σε πλεονεκτική θέση βγήκε ο Λουκίνας αλλά δεν μπόρεσε να τελειώσει την φάση.

68′: Σέντρα-σουτ του Μπουκουβάλα, η μπάλα περνάει άουτ.

68′: Διαγώνια μεταβίβαση του Ρομάνο, ο Λουκίνας αφήνει για τον Πασά που βγήκε μόνος με τον Κουτσόπουλο, έκανε το τελείωμα αλλά η μπάλα δεν το έκανε το χατίρι. Μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρακλή.

70′: Σέντρα του Μπουκουβάλα, ο Ρομάνο έκανε την κεφαλιά, αλλά ο Έλληνας πορτιέρο μπλόκαρε.

72′: Ο Χουάντερσον σταματάει την προσπάθεια του Βουτσιά.

76′: Έχει πέσει ο ρυθμός του παιχνιδιού.

76′: Αλλαγή για τον Ηρακλή. Στην θέση του Τσιλιανίδη, περνάει ο Σιατραβάνης.

76′: Αλλαγή και για την Καρδίτσα. Στην θέση του Μπιτέλη, μπαίνει ο Σκόνδρας.

80′: Τελική μετά από πολύ ώρα για τον Ηρακλή με σουτ του Πουρτουλίδη που πέρασε άουτ.

83′: Κίτρινη στον Βαλεριάνο.

87′: Σέντρα του Μπουκουβάλα, η μπάλα καταλήγει στον Πασά, που κάνει την παράλληλη από τα δεξιά αλλά ο Κουτσόπουλος μπλοκάρει.

88′: Τρίτη αλλαγή και για τον Ηρακλή. Στην θέση του Πουρτουλίδη, ο Καρασαλίδης.

90′: Τρία θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.