Πανιώνιος – ΗΡΑΚΛΗΣ 2-0 (3-4 Πέναλτι) (ΤΕΛΙΚΟ)

Παρακολουθήστε την εξέλιξη του κρίσιμου αγώνα του Ηρακλή στην Νέα Σμύρνη για τον θεσμό του κυπέλλου.

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ: ΘΩΜΑΣ ΜΙΧΟΣ

Η ώρα του επαναληπτικού αγώνα με τον Πανιώνιο (19:00) έφτασε για την ομάδα και τον κόσμο του Ηρακλή.

Ο Ημίθεος βασίζεται στο αποτέλεσμα του πρώτου παιχνιδιού (2-0) το οποίο θέλει να υπερασπιστεί και να συνεχίσει στους «4» του θεσμού. Το μόνο που έχει να κάνει είναι να παρουσιαστεί όπως σε όλα τα παιχνίδια και να φύγει με θετικό αποτέλεσμα από την Νέα Σμύρνη.

Ο Νίκος Παπαδόπουλος άφησε στην Θεσσαλονίκη τους Τσιλιγκίρη, Αγγελούδη και Τόσκα.

Η BlueArena βρίσκεται στο γήπεδο της Νέας Σμύρνης και θα σας μεταφέρει λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του επαναληπτικού αγώνα μεταξύ Ηρακλή και Πανιωνίου.

PRE GAME

-Εξαιρετικές οι καιρικές συνθήκες στην πόλη της Αθήνας. Εξίσου καλός και ο αγωνιστικός χώρος

-Ξεκίνησε η προσέλευση φίλων του Ηρακλή με συνθήματα.

-Για ζέσταμα οι δύο τερματοφύλακες του Ηρακλή με τον Φώτη Γκιζέλη.

-Στο γήπεδο βρίσκεται και ο πρώην πρόεδρος της ΠΑΕ Ηρακλής, Θόδωρος Παπαδόπουλος.

-Βγήκαν για ζέσταμα οι παίκτες των δύο ομάδων. Ολοένα και αυξάνεται ο κόσμος στην κερκίδα που φιλοξενεί τους φίλους του Ηρακλή.

-Εκτός αποστολής οι Ρουγκάλας, Βαλεριάνος, Ζαμπάζης. Κάτω από τα δοκάρια του Ηρακλή θα είναι ο Χουάντερσον, με κεντρικό δίδυμο τους Ζιαμπάρη-Μπαρτολίνι, ενώ στα άκρα της άμυνας θα βρίσκονται οι Μπουκουβάλας-Σαραμαντάς, δεξιά και αριστερά αντίστοιχα. Στην μεσαία γραμμή ο Στάμου θα τοποθετηθεί δίπλα στον Ιντζόγλου, ενώ στις πτέρυγες θα είναι οι Κυριακίδης-Κάσσος. Στην κορυφή της επίθεσης ο Περόνε με «δεκάρι» τον Ρομάνο.

-Στο γήπεδο και ο Σταμάτης Βελλής, πρώην μεγαλομέτοχος του Απόλλωνα Σμύρνης.

H ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

1′: Έναρξη αγώνα.

1′: Τεράστια ευκαιρία για τον Ηρακλή με τον Περόνε να στέλνει την μπάλα άουτ μετά από πολύ ωραία κάθετη του Κυριακίδη.

5′: Με διάθεση και από τις δύο ομάδες ξεκίνησε το παιχνίδι.

7′: Άτσαλα έπεσε στο χορτάρι ο Στάμου μετά από εναέρια διεκδίκηση.

8′: Σέντρα του Σαραμαντά, η μπάλα περνάει απ’ όλους.

11′: Εκπληκτική αμυντική ενέργεια του Ζιαμπάρη, που κερδίζει στο τρέξιμο τον Γιάννου.

12′: Εκτέλεση φάουλ του Οικονόμου, ο Χουάντερσον εντυπωσιακά διώχνει σε κόρνερ.

16′: Κίτρινη κάρτα στον Μπουκουβάλα.

18′: Πέναλτι για τον Πανιώνιο και κίτρινη κάρτα στον Χουάντερσον, ο οποίος δεν βρήκε τον Κολοβό σε καμία περίπτωση τον παίκτη του Πανιωνίου.

18′: Κίτρινη κάρτα στον Μπαρτολίνι για διαμαρτυρία.

19′: ΓΚΟΛ για τον Πανιώνιο, καθώς ο Κολοβός ευστόχησε στην εκτέλεση πέναλτι.

20′: Κίτρινη κάρτα στον Γιάννου.

25′: Επικίνδυνη επίθεση για τον Πανιώνιο, αλλά το σουτ έξω από την περιοχή σταματάει στα σώματα.

27′: Προσπαθεί να βρει ρυθμό στον επιθετικό τομέα ο Ηρακλής.

29′: Πολύ ωραία προσπάθεια από τα αριστερά του Κυριακίδη, έκανε την σέντρα, κεφαλιά του Κάσσου, ο Παπαδόπουλος μπλοκάρει.

31′: Κίτρινη κάρτα στον Μητρόπουλο για επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Ιντζόγλου που δέχεται τις πρώτες βοήθειες.

32′: Συνεχίζει κανονικά ο Ιντζόγλου.

34′: Ωραία προσπάθεια του Περόνε έξω από την περιοχή του Πανιωνίου, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

35′: Πολύ επικίνδυνη φάση στην εστία του Ηρακλή. Σέντρα του Μπουμάλ, από τα δεξιά, τακουνάκι του Γιάννου και επληκτική διπλή απόκρουση του Χουάντερσον που απομακρύνει σε κόρνερ.

37′: Για ζέσταμα έχουν σηκωθεί Καρασαλίδης, Τσιλιανίδης και Πουρτουλίδης.

38′: Εκτέλεση κόρνερ του Ρομάνο, κεφαλιά του Μπαρτολίνι, μπλοκάρει ο Παπαδόπουλος.

39′: Λίγο πιο δυνατή η κάθετη πάσα του Σαραμαντά για τον Κάσσο.

41′: Ωραία προσπάθεια πάλι από τον Κυριακίδη, έκανε την σέντρα, δεν απομάκρυναν καλά οι γηπεδούχοι, με τον Ιντζόγλου να κάνει του σουτ που μπλόκαρε εύκολα ο Παπαδόπουλος.

42′: Κίτρινη κάρτα στον Περόνε.

45′: Τρία θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

45’+: ΓΚΟΛ για τον Πανιώνιο. Σουτ του Μπουμάλ έξω από την περιοχή, η μπάλα κοντράρει στον Ζιαμπάρη και περνάει πάνω από τον Χουάντερσον.

45’+: Μεγάλη ευκαιρία με τον Περόνε να κάνει το γυριστό σουτ, έπειτα από σέντρα του Μπουκουβάλα, από την μικρή περιοχή αλλά ο Παπαδόπουλος μπλόκαρε.

-Τέλος πρώτου μέρους.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

46′: Σέντρα στο δεύτερο μέρος.

46′: Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

46′: Πολύ καλό σουτ του Ρομάνο έξω από την περιοχή η μπάλα περνάει άουτ, μετά από ωραία προσπάθεια του Περόνε.

49′: Αποβλήθηκε ο Νίκος Παπαδόπουλος και ο Νίκος Αμανατίδης από τον πάγκο του Ηρακλή κατά την διάρκεια του ημιχρόνου.

52′: Πιέζει ασφυκτικά ο Ηρακλής.

55′: Σέντρα του Στάμου, ο Περόνε δεν θα βρει την μπάλα, η οποία θα καταλήξει στα χέρια του Παπαδόπουλου.

58′: Ο Κυριακίδης θα ανοίξει το κοντρόλ και δεν θα μπορέσει να βγάλει την κάθετη.

60′: Σουτ του Κολοβού, έξω από την περιοχή, ο Χουάντερσον μπλοκάρει εύκολα.

61′: Κίτρινη κάρτα στον Οικονόμου.

64′: Πρώτη αλλαγή για τον Ηρακλή. Ο Νίκος Πουρτουλίδης στην θέση του Δημήτρη Στάμου.

65′: Κόκκινη κάρτα στον Μητρόπουλο για επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Ζιαμπάρη. Με δέκα οι γηπεδούχοι.

67′: Αλλαγή και για τον Πανιώνιο. Στην θέση του Ιμπαγάζα περνάει ο Γκέζος.

68′: Δεύτερη αλλαγή για τον Ηρακλή. Στην θέση του Κάσσου περνάει ο Τσιλιανίδης.

70′: Κίτρινη κάρτα και στον Ζιαμπάρη.

72′: Έχει πέσει ο ρυθμός του παιχνιδιού με τις συνεχείς διακοπές.

75′: Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Περόνε, ο οποίος αποβάλλεται.

80′: Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τον Ηρακλή. Στην θέση του Ιντζόγλου περνάει ο Λουκίνας.

80′: Το παιχνίδι έχει πεντάλεπτη διακοπή καθώς ο πορτιέρο του Πανιωνίου δέχεται τις πρώτες βοήθειες.

83′: Αναγκαστική αλλαγή για τον Πανιώνιο. Ο τερματοφύλακας του Πανιωνίου δεν μπορεί να συνεχίσει, και στην θέση του θα περάσει ο Γιαννακόπουλος.

84′: Περίπου στα οκτώ λεπτά η διακοπή.

86′: Φάουλ σε καλή θέση με τον Ρομάνο. Με γροθιές ο Γιαννακόπουλος.

86′: Αντεπίθεση με τον Μπουμάλ να κάνει ένα αδύναμο τελείωμα, χωρίς πρόβλημα ο Χουάντερσον.

87′: Σουτ του Τσιλιανίδη έξω από την περιοχή, η μπάλα περνάει άουτ.

88′: Τρίτη αλλαγή για τον Πανιώνιο. Έξω ο Μπουμάλ, μέσα ο Φούντας.

90′: Ελέγχει απόλυτα τον ρυθμό του αγώνα ο Ηρακλής.

90′: 13 θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90’+: Κίτρινη κάρτα στον Φούντα.

90+5′: Μακρινό σουτ του Κυριακίδη η μπάλα περνάει άουτ.

90+8′: Καλή σέντρα του Μπουκουβάλα, ο Ρισβάνης απομακρύνει.

90+10′: Κίτρινη κάρτα στον Λουκίνα.

90+11′: Σουτ του Φούντα η μπάλα περνάει πάνω από τα δοκάρια του Χουάντερσον.

-Στην παράταση θα κριθεί η πρόκριση.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ (Παράταση)

91′: Αρχίζει το πρώτο μέρος της παράτασης, στις ίδιες εστίες όπως στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες.

93′: Μακρινό σουτ του Φούντα, η μπάλα περνάει άουτ.

94′: Σουτ του Κυριακίδη από μακρινή απόσταση, η μπάλα κοντράρει και ο Γιαννακόπουλος προλαβαίνει πριν η μπάλα περάσει κόρνερ.

97′: Μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρακλή. Εκτέλεση «καρμπόν» με το γκολ που σημείωσε στο Καυτανζόγλειο, ο Ρομάνο έκανε το φάουλ αλλά ο Γιαννακόπουλος έδιωξε σε κόρνερ.

101′: Ωραία σέντρα του Μπουκουβάλα, διώχνει και πάλι ο Ρισβάνης.

103′: Εκτέλεση φάουλ του Ρομάνο, κεφαλιά προς τα πίσω από τους αμυντικούς του Πανιωνίου, μπλοκάρει ο Γιαννακόπουλος.

104′: Κίτρινη κάρτα στον Γκέζο.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ (Παράτασης)

106′: Έναρξη δευτέρου μέρους της παράτασης.

108′: Στον ίδιο ρυθμό και το δεύτερο μέρος, ο Ηρακλής ελέγχει τον ρυθμό.

109′: Σέντρα του Πουρτουλίδη, κεφαλιά από καλή θέση του Τσιλιανίδη, όμως η μπάλα περνάει άουτ.

110′: Σέντρα του Φούντα για τον Γιάννου, που κάνει την κεφαλιά αλλά ο Χουάντερσον μπλοκάρει.

111′: Εκτέλεση φάουλ του Ρομάνο, με γροθιές ο Γιαννακόπουλος.

113′: Νέα διακοπή στο παιχνίδι. Στο έδαφος ο Κολοβός.

116′: Ο Ηρακλής έχει την κατοχή χωρίς να μπορεί να φανεί απειλητικός.

117′: Κίτρινη κάρτα στον Σαραμαντά.

118′: Ευκαιρία με τον Γιάννου από πλεονεκτική θέση. Η μπάλα άουτ.

119′: Φάουλ σε καλή θέση με τον Ρομάνο. Θα απομακρύνουν οι παίκτες των γηπεδούχων.

120′: Σουτ του Φούντας, πολλά μέτρα άουτ.

120′: Ένα λεπτό καθυστερήσεις.

-Τέλος παράτασης. Στα πέναλτι θα κριθεί η πρόκριση.