Εθνικός Σερ. – ΗΡΑΚΛΗΣ 0-1 (ΤΕΛΙΚΟ)

Παρακολουθήστε την εξέλιξη του κρίσιμου αγώνα του Ηρακλή στις Σέρρες.

Στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Football League, ο Ηρακλής θέλει την νίκη για να συνεχίσει το αήττητο σερί του αλλά και να ξεφύγει περισσότερο από τους διώκτες του.

Ο Νίκος Παπαδόπουλος υπολογίζει στις επιστροφές τον Σαραμαντά, Σιατραβάνη, Κάσσο και Στάμου, ενώ εκτός αποστολής έμειναν οι Τσιλιγκίρης-Αγγελούδης.

Για τους γηπεδούχους, ο Αλέξης Αλεξίου θα έχει στην διάθεσή του τον Μούτσα Μπλέντι, ενώ εκτός αποστολής τέθηκαν οι Τσουβαλτσίδης, Κωνσταντινίδης και Τσιλούλης.

PRE GAME

-Καλές οι καιρικές συνθήκες στην πόλη των Σερρών, αλλά τραγικός ο αγωνιστικός χώρος κυρίως μπροστά από τις δύο εστίες.

-Πολλοί φίλοι του Ηρακλή βρίσκονται στο γήπεδο, ενώ υπάρχει έντονη αστυνομική δύναμη.

-Εκτός αποστολής έμειναν οι Ζιαμπάρης, Λαδάς, Βαλεριάνος και Ζαμπάζης. Φανέλα βασικού παίρνει ο Καρασαλίδης που θα βρίσκεται δίπλα στον Μπαρτολίνι στο κέντρο της άμυνας.

-Έχει ξεκινήσει το ζέσταμα για τις δύο ομάδες.

-Μια άποψη από τον αγωνιστικό χώρο.

esties

Α ΗΜΙΧΡΟΝΟ

-Έναρξη αγώνα

6′: Ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα ο Ηρακλής και προσπαθεί να βρει διαδρόμους προς την εστία του Γούπου.

10′: Πιέζει ο Ηρακλής, χωρίς όμως να μπορεί να δημιουργήσει κάποια ευκαιρία.

13′: Χωρίς ευκαιρία ακόμα στο παιχνίδι, με τον Ηρακλή να ελέγχει τον ρυθμό του παιχνιδιού.

15′: Ωραία προσπάθεια από τον Ρομάνο που θα βγάλει την σέντρα, αλλά η σέντρα του για τον Τσιλιανίδη είναι λίγο πιο δυνατή.

20′: Πρώτη τελική για τους γηπεδούχους με τον Κωφοκώτσιο, με τον Χουάντερσον να μην ανησυχεί.

22′: Κίτρινη κάρτα στον Σαραμαντά.

25′: ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ!!! 0-1 ο Ηρακλής. Εκτέλεση κόρνερ του Ρομάνο, ο Γούπος κάνει άστοχη έξοδο και με φοβερό ανάποδο ψαλίδι από τον Καρασαλίδη η μπάλα καταλήγει στα δίχτυα του Εθνικού. Πρώτη φορά στην αρχική εντεκάδα και γκολ για τον παίκτη του Ηρακλή.

28′: Πιέζει ψηλά ο Ηρακλής.

29′: Πολύ ωραία κυκλοφορία από τους παίκτες του Ηρακλή, με τον Ιντζόγλου να παίρνει μέτρα και να κάνει ένα καλό σουτ που θα περάσει άουτ.

31′: Εκτέλεση φάουλ του Μαρίνου, ο Χουάντερσον δεν ανησυχεί.

32′: Ο Περόνε βγήκε από τα δεξιά, έκανε το τρέξιμο από το κέντρο μέχρι την περιοχή αλλά το τελείωμά του δεν ήταν δυνατό.

40′: Στον ίδιο ρυθμό κυλάει το παιχνίδι. Ο Ηρακλής στην επίθεση ψάχνει χώρους για να φτάσει στο δεύτερο γκολ.

41′: Κίτρινη κάρτα στον Πουρτουλίδη.

42′: Ο Πασάς δίνει στον Ρομάνο, ο Αργεντίνος κάνει την σέντρα για τον Περόνε που αφήνει για τον Τσιλιανίδη, ο εξτρέμ του Ηρακλή με πλάτη στην εστία κάνει το γυριστό σουτ και ο Γούπος σε κόρνερ.

43′: Σουτ έξω από την περιοχή από τους γηπεδούχους, ο Χουάντερσον σε θεαματική προσπάθεια πιάνει την μπάλα.

44′: Ο Πασάς έκλεψε την μπάλα έξω από την περιοχή, έκανε το σουτ η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ. Εκτελέστηκε το κόρνερ σε μια φάση διαρκείας, οι κόντρες βγάζουν νικητή τον Τσιλιανίδη που μόνος του από την μικρή περιοχή στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Γούπου.

-Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Β ΗΜΙΧΡΟΝΟ

46′: Ο Μπλέντι στην θέση του Παπαϊωάννου.

46′: Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.

48′: Κίτρινη κάρτα στον Σαββίδη.

49′: Καλή στιγμή για τον Ηρακλή με τον Πασά να μην κάνει καλά το σουτ από πλεονεκτική θέση μετά την σέντρα του Ρομάνο.

51′: Δεύτερη αλλαγή για τον Εθνικό. Στην θέση του Σαββίδη περνάει ο Δέντσας.

52′: Πολύ ωραία φάση για τον Ηρακλή. Ο Ρομάνο στην πλάτη της άμυνας βρίσκει τον Περόνε με τον Αργεντίνο να μην τελειώνει την φάση και να δίνει δίπλα του στον Πουρτουλίδη με τον Γούπο να διώχνει σε κόρνερ.

53′: Νέα ευκαιρία για τον Ηρακλή με τον Περόνε να δίνει στον Τσιλιανίδη αλλά ο εξτρέμ του Ηρακλή θα κάνει το σουτ πάνω στα σώματα.

56′: Πολύ δυνατά έχει μπει στο δεύτερο μέρος ο Ηρακλής και έχει χάσει πολλές ευκαιρίες για να κάνει το 0-2.

59′: Δοκάρι για τον Εθνικό σε κεφαλιά του Κωφοκώτσιου έπειτα από σέντρα του Χατζηδημητρίου.

62′: Πολύ ωραία κάθετη του Τσιλιανίδη στον Περόνε, με τον Αργεντίνο να κάνει ένα πολύ αδύναμο πλασέ και ο Γούπος μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα.

64′: Έχει ανεβάσει την πίεσή του ο Εθνικός.

65′: Καμία περίπτωση οφσάιντ στον Περόνε από την πάσα του Τσιλιανίδη.

66′: Πρώτη αλλαγή για τον Ηρακλή. Στην θέση του Ιντζόγλου περνάει ο Στάμου.

66′: Σέντρα-σουτ του Τσιλιανίδη περνάει άουτ.

67′: Κίτρινη κάρτα στον Κρουσταλλέλη.

69′: Πολλές στημένες μπάλες έξω από την περιοχή του Ηρακλή.

71′: Δεύτερη αλλαγή για τον Ηρακλή. Στην θέση του Πασά περνάει ο Κάσσος.

72′: Σέντρα του Σαραμαντά, κανείς δεν μπορεί να τελειώσει την φάση από το ύψος της μικρής περιοχής.

73′: Σέντρα του Μπουκουβάλα, ωραία κίνηση του Τσιλιανίδη να σπάει στον Πουρτουλίδη, ο αρχηγός του Ηρακλή από πλεονεκτική θέση και χωρίς παίκτη πάνω του, στέλνει την μπάλα πολλά μέτρα πάνω από την εστία.

77′: Πάρα πολλές χαμένες ευκαιρίες για τους «κυανόλευκους».

78′: Ακόμα μία τεράστια ευκαιρία για τον Ηρακλή, ξανά με τον Νίκο Πουρτουλίδη. Ο Κάσσος από τα δεξιά έκανε την παράλληλη σέντρα, ο Πουρτουλίδης πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι και το πλασέ του πέρασε ελάχιστα άουτ.

80′: Κίτρινη κάρτα στον Κάσσο για θέατρο.

82′: Κίτρινη κάρτα στον Κωφοκώτσιο.

83′: Διπλή μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρακλή. Σέντρα του Κάσσου κεφαλιά του Ρομάνο αποκρούει εντυπωσιακά ο Γούπος και στην συνέχεια πάλι ο Ρομάνο πλασάρει αλλά χωρίς δύναμη πάνω στον πορτιέρο του Εθνικού.

85′: Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τον Ηρακλή. Στην θέση του Περόνε περνάει ο Λουκίνας.

87′: Σουτ του Μαρίνου, μπλοκάρει ο Χουάντερσον.

90′: Σέντρα του Σαραμαντά, οι κόντρες βγάζουν κερδισμένο τον Τσιλιανίδη αλλά το σουτ του εξτρέμ του Ηρακλή δεν είναι καλό.

-Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90+3′: Πολύ ωραία ατομική προσπάθεια του Τσιλιανίδη, δίνει την μπάλα στον Λουκίνα αλλά το σουτ του επιθετικού του Ηρακλή είναι αδύναμο.