ΗΡΑΚΛΗΣ – Αιγινιακός 2-1 (ΤΕΛΙΚΟ)

Παρακολουθείστε λεπτό προς λεπτό την εντός έδρας αναμέτρηση του Ηρακλή με αντίπαλο τον Αιγινιακό.

Στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Football League, ο Ημίθεος καλείται να ξεπεράσει το εμπόδιο του Αιγινιακού και να απομακρυνθεί περισσότερο από την τρίτη θέση (+15).

Με νίκη σήμερα (16/2) ο Ηρακλής θα ξαναπάει την διαφορά στο +8 από την δεύτερη Λαμία και θα αυξήσει την διαφορά από Ζάκυνθο και Λάρισα.

Ο Νίκος Παπαδόπουλος δεν θα έχει στην διάθεσή του, τον τιμωρημένο Μπουκουβάλα αλλά και τους τραυματίες Σιατραβάνη, Στάμου.

Από την άλλη πλευρά, ο Σταύρος Διαμαντόπουλος, δεν υπολογίζει στους Πόποβιτς, Μπερντέν και Κωστίκο.

Η BlueArena βρίσκεται στο Καυτανζόγλειο Στάδιο και θα σας μεταφέρει όλα όσα θα συμβούν στο παιχνίδι του Ηρακλή.

PRE GAME

-Καλές οι καιρικές συνθήκες στην Θεσσαλονίκη, με το κρύο ωστόσο να είναι τσουχτερό.

-Οι τερματοφύλακες των δύο ομάδων κάνουν την εμφάνισή τους για το καθιερωμένο ζέσταμα.

-Αγγελούδης και Τόσκας εκτός αποστολής για τους «κυανόλευκους».

-Οι παίκτες των δύο ομάδων έχουν βγει στον αγωνιστικό χώρο και έχουν ξεκινήσει εντατικό ζέσταμα.

-Στο γήπεδο βρίσκεται και ο πρώην πρόεδρος της ΠΑΕ Ηρακλής, Θόδωρος Παπαδόπουλος.

-Με το καθιερωμένο 4-2-3-1 θα παραταχθεί ο Ηρακλής. Κάτω από τα δοκάρια ο Χουάντερσον, δεξιός οπισθοφύλακας ο Παύλος Κυριακίδης και στο αριστερό άκρο ο Γιώργος Σαραμαντάς. Κεντρικό αμυντικό δίδυμο θα είναι ο Μπαρτολίνι με τον Ζιαμπάρη. Στα χαφ ο Νίκος Πουρτουλίδης με τον Λευτέρη Ιντζόγλου. Στις πτέρυγες θα βρίσκονται ο Πασχάλης Κάσσος και ο Ηλίας Τσιλιγκίρης, «δεκάρι» ο Ντιέγκο Ρομάνο και στην κορυφή της επίθεσης ο Γιάννης Λουκίνας.

-Έναρξη αγώνα

2′: Επικίνδυνη εκτέλεση φάουλ του Νίκου Πουρτουλίδη, οι αμυντικοί του Αιγινιακού διώχνουν με δυσκολία.

2′: Ο Κάσσος πέφτει μέσα στην περιοχή, ωστόσο ο Μαλούτας του λέει να σηκωθεί.

8′: Ο Ηρακλής ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα χωρίς ωστόσο να μπορεί να δημιουργήσει ευκαιρία.

11′: Πολιορκία έξω από την περιοχή των φιλοξενούμενων με τους «κυανόλευκους» να μην μπορούν να βρουν την τελική πάσα για το γκολ.

15′: Πρώτη κίτρινη κάρτα στον Πολύζο.

17′: Πρώτη ευκαιρία για τον Αιγινιακό, με κεφαλιά του Γουέλκαμ από το ύψος του πέναλτι, ωστόσο η μπάλα πέρα άουτ καθώς ο Χουάντερσον έδειξε πως ήλεγχε την φάση.

21′: Ο Αιγινιακός όποτε πάει να βρει ρυθμό ο Ηρακλής φροντίζει να παγώνει το παιχνίδι.

-Κίτρινη κάρτα στον Φαμπίνιο.

26′: ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ!!! 1-0 ο Ηρακλής ουσιαστικά με την πρώτη του τελική στο παιχνίδι. Εκτέλεση φάουλ του Νίκου Πουρτουλίδη, οι κόντρες βγάζουν κερδισμένο τον δεξιό οπισθοφύλακα του Ηρακλή, Παύλου Κυριακίδη, που με ψύχραιμο πλασέ ανοίγει το σκορ στο Καυτανζόγλειο.

29′: Ο Ρομάνο βγάζει εκπληκτική μπαλιά στον Λουκίνα που ανοίγει το κοντρόλ και βγάζει παράλληλη πάσα στον Κάσσο που ανατρέπεται από τον Μπάρος  λίγο πριν τελειώσει την φάση αλλά Μαλούτας «κλείνει τα μάτια» και λέει παίζεται. Ούτε πέναλτι, ούτε αποβολή.

33′: Σουτ πάνω στην κίνηση από πλάγια θέση του Παύλου Κυριακίδη, η μπάλα περνάει πάνω από το δοκάρι του Τόλιου.

35′: Κίτρινη στον Γουέλκαμ.

39′: Κίτρινη στον Μπαρτολίνι.

40′: Σουτ έξω από την περιοχή του Ντιντάκ, ο Ζιαμπάρης βάζει την κόντρα και η μπάλα καταλήγει κόρνερ.

43′: Έχει πέσει ο ρυθμός του παιχνιδιού.

44′: Κίτρινη κάρτα στον Κυριακίδη.

45′: Εκτέλεση φάουλ του Αραμπατζή λίγα μέτρα μπροστά από την μεσαία γραμμή, ο Χουάντερσον διώχνει υπερένταση σε κόρνερ.

-Τέλος πρώτου μέρους.

B ΗΜΙΧΡΟΝΟ

-Με αλλαγή ξεκινάει ο Αιγινιακός. Ο Ρίκκα στην θέση του Πολύζου.

-Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.

49′: Πρώτα λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο χωρίς να έχει συμβεί κάτι το ιδιαίτερο.

52′: Σουτ του Νίκου Πουρτουλίδη έξω από την περιοχή, ο Τόλιος διώχνει σε κόρνερ.

53′: Εκτελείται το κόρνερ, ο Μπαρτολίνι παίρνει την κεφαλιά αλλά ο Τόλιος μπλοκάρει.

54′: ΓΚΟΛ για τον Αιγινιακό που ισοφαρίζει σε 1-1 με σουτ του Γιαζιτζόγλου από πλάγια αριστερά. Ο Χουάντερσον δεν μπόρεσε να αποκρούσει το σουτ.

56′: Κίτρινη κάρτα στον Πέντα.

59′: Φάουλ σε καλή θέση που κερδίζει ο Ντιέγκο Ρομάνο. Το εκτελεί ο ίδιος αλλά η μπάλα απομακρύνεται από τους αμυντικούς.

60′: Σουτ του Ρίκκα έξω από την περιοχή, ο Χουάντερσον μπλοκάρει.

62′: Πρώτη αλλαγή για τον Ηρακλή. Στην θέση του Λουκίνα περνάει ο Περόνε.

62′: Τεράστια ευκαιρία για τον Ηρακλή. Ο Κάσσος βγήκε από τα δεξιά έκανε την σέντρα, ο Τσιλιγκίρης πήρε την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Τόλιου.

64′: Ακόμα μία ευκαιρία για τον Ηρακλή. Ο Ρομάνο βλέπει τον Κάσσο αλλά ο εξτρέμ του Ηρακλή δεν μπορεί να τελειώσει την φάση.

66′: Ο Ηρακλής πιέζει ασταμάτητα.

70′: Δεύτερη αλλαγή για τον Αιγινιακό. Στην θέση του Ντιντάκ μπαίνει ο Κυνηγόπουλος.

72′: Έχει πέσει ο ρυθμός του αγώνα.

75′: Σέντρα του Κάσσου από τα δεξιά, κεφαλιά του Περόνε η μπάλα περνάει άουτ.

77′: Δεύτερη αλλαγή για τον Ηρακλή. Στην θέση του Τσιλιγκίρη περνάει ο Τσιλιανίδης.

79′: Κίτρινη κάρτα στον Καζάκη.

81′: Ο Ηρακλής αυξάνει την πίεσή του.

84′: Οι «κυανόλευκοι» δεν μπορούν να βρουν τρόπο να φτάσουν στην εστία του Τόλιου.

84′: Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τον Αιγινιακό. Στην θέση του Καζάκη περνάει ο Αχαλινόπουλος.

87′: Τρίτη αλλαγή και για τον Ηρακλή. Στην θέση του Πουρτουλίδη περνάει ο Πασάς.

88′: Κόρνερ του Ρομάνο, ο Ζιαμπάρης βγαίνει κερδισμένος αλλά το σουτ του κοντράρει.

88′: Κίτρινη στον Γιαζιτζόγλου.

90′: ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ!!! 2-1 ο Ηρακλής με τον Γιάννη Πασά να σκοράρει με κεφαλιά έπειτα από το κόρνερ του Ντιέγκο Ρομάνο.

-Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90’+: Χωρίς κάτι το ιδιαίτερο κυλάει ο χρόνος των καθυστερήσεων.