Αστ. Τρίπολης – ΗΡΑΚΛΗΣ 0-1 (ΤΕΛΙΚΟ)

Παρακολουθείστε λεπτό προς λεπτό το παιχνίδι του Ηρακλή στην Τρίπολη για τον θεσμό του κυπέλλου…

Ο Ημίθεος καλείται να ξεχάσει την «γκέλα» του πρωταθλήματος κόντρα στον Πιερικό και να συγκεντρωθεί στο σημερινό (27/01 – 19:30) παιχνίδι με τον Αστέρα Τρίπολης στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης».

Το πρώτο παιχνίδι μεταξύ Ηρακλή και Αστέρα έληξε ισόπαλο 1-1 στο Καυτανζόγλειο και οι «κυανόλευκοι» χρειάζονται νίκη ή ισοπαλία μεγαλύτερη του 1-1, για να πάρουν την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Ο Νίκος Παπαδόπουλος έχει όλους τους παίκτες έτοιμους για την αποψινή αναμέτρηση. Στη Θεσσαλονίκη έμειναν οι Γιαννίκογλου, Παπαθανασίου, Ζαμπάζης, Τόσκας και Μπάμπα.

Από τους γηπεδούχους υπάρχουν οι απουσίες των Μάσα, Γιαννιώτα και Μπαντή ενώ ο Στάικος Βεργέτης δεν υπολογίζει και στους Ιγκλέσιας, Σκούρτη. Στην αποστολή επιστρέφουν οι Σανκαρέ και Κοσίτσκι καθώς για λόγους τραυματισμών δεν αγωνίστηκαν στο παιχνίδι του Καυτανζογλείου.

Η BlueArena θα σας μεταφέρει λεπτό προς λεπτό όλα όσα θα συμβούν στον σημερινό παιχνίδι του Ημίθεου.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

-Έναρξη αγώνα

6′: Παιχνίδι κέντρου στα πρώτα λεπτά χωρίς να έχει συμβεί κάτι το ιδιαίτερο.

10′: Δεν έχει δημιουργηθεί κάποια ευκαιρία στο παιχνίδι.

13′: Ο Μουκάμ βρέθηκε μέσα στην περιοχή ωστόσο δεν θα καταφέρει να απειλήσει καθώς ανοιγεί το κοντρόλ του και η μπάλα περνάει άουτ.

17′: Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο παιχνίδι. Ο Κυριακίδης βρήκε χώρο έξω από την περιοχή του Αστέρα, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα θα περάσει ελάχιστα άουτ.

21′: Συνεχίζεται το παιχνίδι κέντρου με μοναδική ευκαρία το σουτ του Κυριακίδη.

22′: Έξυπνη κάθετη του Ιντζόγλου στην πλάτη της άμυνας του Αστέρα, αλλά ο Περόνε είναι ένα βήμα πίσω από την μπάλα.

24′: Εκτέλεση φάουλ του Φερνάντεζ από τα αριστερά, η κεφαλιά του Ζησόπουλου θα περάσει πολλά μέτρα άουτ.

-Από μία κίτρινη σε Φερνάντεζ και Ιντζόγλου λόγω διαμαρτυρίας.

-Πρώτες βοήθεις στον Στάμου.

-Επιστρέφει ο Στάμου.

33′: Χωρίς ρυθμό το παιχνίδι. Συνεχίζεται η μάχη του κέντρου.

-Κίτρινη στον Μουκάμ, καθώς προσπάθησε να ξεγελάσει τον Θάνο για να του δοθεί πέναλτι.

38′: Εκτέλεση φάουλ του Φερνάντεζ από την δεξιά πλευρά, ο Ζιαμπάρης γυρνάει με κεφαλιά στον Χουάντερσον.

39′: Νέο σουτ του Κυριακίδη έξω από την περιοχή ωστόσο δεν είναι καλό καθώς δεν βρίσκει την μπάλα όπως θέλει.

40′: Σουτ του Σαραμαντά έξω από την περιοχή η μπάλα θα περάσει άουτ.

41′: Πρώτη καλή ευκαιρία για τον Αστέρα. Ο Μπαντιμπαγκά έκλεψε από τον Σαραμαντά, μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ αλλά ο Χουάντερσον διώχνει σε κόρνερ.

43′: Ο Μπαράλες απέφυγε τον Ζιαμπάρη, έκανε το σουτ η μπάλα περνάει κόρνερ καθώς βρίσκει στον Έλληνα αμυντικό.

45′: Επικίνδυνη σέντρα από τους γηπεδούχους η μπάλα βρίσκει στον Ζιαμπάρη και περνάει κόρνερ.

-Τέλος πρώτου ημιχρόνου.
Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

-Έναρξη δεύτερου μέρους. Ο Τσιλιγκίρης θα περάσει στην θέση του Τσιλιανίδη από πλευράς Ηρακλή και ο Τσοκάνης στην θέση του Μπαντιμπαγκά από πλευράς Αστέρα.

46′: Σουτ του Μπαράλες έξω από την περιοχή η μπάλα περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Χουάντερσον.

49′: Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Περόνε αλλά ο Κοσίτσκι θα μπλοκάρει.

55′: Προσπάθεια του Περόνε να κρεμάσει τον Κοσίτσκι από πολύ μακριά αλλά δεν θα τα καταφέρει.

56′: ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ!!! 0-1 Η ΗΡΑΚΛΑΡΑ!!! Απίθανη κάθετη του Κυριακίδη στον Ρομάνο που με ένα «τσίμπημα» θα σκάψει τον Κοσίτσκι και θα κάνει το 0-1 για την ΗΡΑΚΛΑΡΑ!!!

-Δεύτερη αλλαγή για τον Αστέρα. Στην θέση του Τιε Μπι ο Πάρα.

60′: Μόλις μπήκε στο παιχνίδι ο Πάρα χάνει μια ευκαιρία για την ομάδα του αλλά θα περάσει πολλά μέτρα άουτ.

63′: Εκτέλεση φάουλ από τον Φερνάντεζ, ο Πάρα θα πάρει την κεφαλιά αλλά η μπάλα περνάει άουτ.

-Ο Αστέρας κλείνει τις αλλαγές του. Ο Ρόλε στην θέση του Μουκάμ.

67′: Επικίνδυνη στιγμή για την εστία του Ηρακλή. Ο Ζιαμπάρης διώχνει με τάκλιν στην πορεία της μπάλας μπήκε ο Πάρα, η μπάλα βρήκε στο κεφάλι του παίκτη του Αστέρα και παραλίγο να σημειωθεί ένα τυχερό γκολ για τους γηπεδούχους, ωστόσο η μπάλα πέρασε άουτ.

71′: Εκτέλεση φάουλ του Ρόλε, κεφαλιά του Σανκαρέ η μπάλα περνάει άουτ.

74′: Σέντρα του Μπουκουβάλα από τα δεξιά, η κεφαλιά του Μπαρτολίνι θα περάσει άουτ.

-Δεύτερη αλλαγή για τον Ηρακλή. Στην θέση του Ρομάνο περνάει ο Νίκος Πουρτουλίδης.

-Στο έδαφος ο Λευτέρης Ιντζόγλου μετά από την εναέρια μονομαχία με τον Μπαράλες.

-Συνεχίζει κανονικά ο Λευτέρης Ιντζόγλου.

83′: Φάουλ σε πολύ καλή θέση για τον Ηρακλή.

83′: Ο Περόνε θα εκτελέσει το φάουλ αλλά η μπάλα θα βρει στο τοίχος.

84′: Κεφαλιά του Μπαράλες, η μπάλα βρίσκει στο μαζεμένο χέρι του Ιντζόγλου και στην συνέχεια νέο κόρνερ για τον Αστέρα.

86′: Σουτ του Ρόλε από την αριστερή πλευρά, η μπάλα περνάει άουτ.

-Κίτρινη κάρτα στον Παντελιάδη.

-Πρόβλημα με τον Μπουκουβάλα, ο οποίος θα γίνει αλλαγή και στην θέση του θα περάσει ο Λουκίνας.

-Έξι θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90+2′: Τεράστια ευκαιρία για τον Ηρακλή. Εκπληκτική κάθετη του Κυριακίδη στον Πουρτουλίδη που βγήκε από τα δεξιά, ο αρχηγός του Ηρακλή έκανε την παράλληλη σέντρα για τον Περόνε, ο Αργεντινός όμως βρίσκει αέρα πριν τελειώσει την φάση.

90+4′: Εκτέλεση φάουλ του Ρόλε από καλή θέση, η μπάλα θα περάσει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Χουάντερσον.

-ΤΕΛΟΣ!!! 0-1 Η ΗΡΑΚΛΑΡΑ!!!

Γήπεδο: Θεόδωρος Κολοκοτρώνης

Διαιτητής: Θάνος (Γρεβενών)

Βοηθοί: Απτσόγλου (Αθηνών), Χαρίσης (Γρεβενών)

ΣΚΟΡΕΡ: -/Ρομάνο

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Φερνάντεζ, Μουκάμ/ Ιντζόγλου

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: -/-

ΑΣΤ. ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Σ. Βεργέτης): Κοσίτσκι, Κιτοκό, Σανκαρέ, Γκοϊάν, Παντελιάδης, Ζησόπουλος, Τιε Μπι (Πάρα 59′), Νίκο Φερνάντεθ, Μούκαμ (Ρόλε 65′), Μπαντιμπανγκά (Τσοκάνης 46′), Μπαράλες.

Στον πάγκο: Θεοδωρόπουλος, Τσοκάνης, Ρόλε, Τορμένα, Πάρα, Καστριτσέας, Βελισσάρης.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ν. Παπαδόπουλος): Χουάντερσον, Μπουκουβάλας (Λουκίνας 88′), Σαραμαντάς, Μπαρτολίνι, Ζιαμπάρης, Ιντζόγλου, Στάμου, Τσιλιανίδης (Τσιλιγκίρης 46′), Κυριακίδης, Ρομάνο (Πουρτουλίδης 77′), Περόνε.