ΗΡΑΚΛΗΣ – Πιερικός 2-2 (ΤΕΛΙΚΟ)

Παρακολουθείστε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη ενός ακόμα κρίσιμου αγώνα του Ημίθεου.

Την ευκαιρία να ξεφύγει ακόμα περισσότερο στην βαθμολογία έχει σήμερα (24/01 – 19:00) ο Ηρακλής με αντίπαλο τον Πιερικό στο Καυτανζόγλειο. Οι «κυανόλευκοι» προέρχονται από εντός έδρας ισοπαλία για τον θεσμό του κυπέλλου κόντρα στον Αστέρα (1-1) και θέλουν να εκμεταλλευτούν την χθεσινή (23/01) «γκέλα» της Λαμίας, που έχασε στον Εύοσμο από τον Αγροτικό Αστέρα με το βαρύ 3-1, για να αυξηθεί περισσότερο η διαφορά από την δεύτερη θέση στους οχτώ βαθμούς.

Ο Νίκος Παπαδόπουλος δεν θα έχει στην διάθεσή του τους Τόσκα, Γιαννίκογλου, Λαδά, Μπάμπα, Σμίλτο αλλά και τους τιμωρημένους Περόνε και Σαραμαντά. Σε αντίθεση με το παιχνίδι κυπέλλου ο Έλληνας τεχνικός θα έχει στην αποστολή τους Λουκίνα, Σιατραβάνη.

Από την άλλη πλευρά, ο Θωμάς Γράφας υπολογίζει στους νεοαποκτηθέντες παίκτες που πήραν οι «μελανόλευκοι».

Η BlueArena βρίσκεται στο Καυτανζόγλειο Στάδιο και θα σας μεταφέρει σε γραπτό λόγο την εξέλιξη του σημερινού αγώνα.

PRE GAME

-Το θερμόμετρο αγγίζει τους δέκα βαθμούς Κελσίου ωστόσο η βροχόπτωση έχει σταματήσει. Ο αγωνιστικός χώρος είναι σε καλή κατάσταση.

-Οι παίκτες του Πιερικού έχουν βγει για ζέσταμα. Από πλευράς Ηρακλή είναι οι δύο τερματοφύλακες Χουάντερσον και Παπαθανασίου.

-Στον αγωνιστικό χώρο και οι παίκτες του Ημίθεου για το καθιερωμένο ζέσταμα.

-Ολοκλήρωσαν το ζέσταμά τους οι παίκτες του Ηρακλή.

-Επιστρέφουν στην εντεκάδα οι Σιατραβάνης, Λουκίνας και Βαλεριάνος. Ο Ημίθεος θα αγωνιστεί με τους Χουάντερσον κάτω από τα δοκάρια, στο αριστερό άκρο της άμυνας θα βρίσκεται ο Βαλεριάνος και στο δεξί ο Μπουκουβάλας. Κεντρικοί αμυντικοί θα είναι οι Ζιαμπάρης, Στάμου. Λίγο πιο μπροστά οι Ιντζόγλου και Πουρτουλίδης. Στο ρόλο του «δεκαριού» ο Ντιέγκο Ρομάνο. Κάσσος με Σιατραβάνη θα βρίσκονται στις πτέρυγες και μοναδικός προωθημένος θα είναι ο Γιάννης Λουκίνας.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

-Έναρξη του αγώνα

3: ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ!!! 1-0 η ΗΡΑΚΛΑΡΑ. Νωρίς νωρίς ο Ημίθεος ανοίγει το σκορ. Σέντρα-σουτ του Σιατραβάνη, ο Λουκίνας κάνει την κεφαλιά η μπάλα βρίσκει στο κάθετο δοκάρι και στην επαναφορά ο Ντιέγκο Ρομάνο κάνει το 1-0 με το πρώτο τέρμα του Αργεντίνου στο φετινό πρωτάθλημα.

6′: Τεράστια ευκαιρία για τον Ηρακλή με τον Λουκίνα να βρίσκεται σε θέση βολής μετά την έξοχη πάσα του Ντιέγκο Ρομάνο, αλλά ο Παπατολίκας αποκρούει το τελείωμα του Έλληνα φορ.

10′: Ο Ηρακλής πιέζει και ψάχνει να βρει χώρο για το δεύτερο γκολ.

14′: ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ!!! 2-0 η ΗΡΑΚΛΑΡΑ. Εκτέλεση φάουλ του Νίκου Πουρτουλίδη, ο Γιάννης Λουκίνας θα πάρει ξανά την κεφαλιά θα τον σταματήσει ο Παπατολίκας, αλλά ο Ντιέγκο Ρομάνο βρίσκεται για ακόμη μια φορά στην σωστή θέση την σωστή στιγμή και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Πιερικού για δεύτερη φορά.

19′: Επικίνδυνα βγήκε ο Μυστακίδης από τα δεξιά ο Ζιαμπάρης τον κόβει αντικανονικά σύμφωνα με τον Κατσικογιάννη.

-Κίτρινη κάρτα στον Ζιαμπάρη.

22′: Πρώτη τελική στο παιχνίδι για τον Πιερικό με τον Ντόση να κάνει το σουτ έξω από την περιοχή αλλά ο Χουάντερσον μπλοκάρει.

24′: Κάθετη του Πουρτουλίδη για τον Λουκίνα, που κάνει την ατομική προσπάθει απέναντι σε τρεις αμυντικούς ωστόσο δεν θα μπορέσει να τελειώσει την φάση ο Έλληνας επιθετικός.

25′: Σέντρα του Μπουκουβάλα από την δεξιά πλευρά, ο Λουκίνας δεν βρίσκει την μπάλα και έτσι περνάει ο κίνδυνος για την ομάδα του Θωμά Γράφα.

27′: Νέα απόπειρα ευκαιρίας για τον Ηρακλή. Σέντρα του Πουρτουλίδη από τα δεξιά με τον Λουκίνα να μην μπορεί να βρει την μπάλα.

-Στο έδαφος Στάμου και Μυστακίδης.

-Επιστρέφουν οι Στάμου και Μυστακίδης.

33′: Έχει πέσει ο ρυθμός του αγώνα.

35′: Μπουκουβάλας και Ρομάνο παίζουν το ένα-δύο κόβουν οι αμυντικοί του Πιερικού η μπάλα κοντράρει στον Μπουκουβάλα και περνάει δίπλα από το δοκάρι των φιλοξενούμενων.

40′: Ο Ηρακλής ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα χωρίς όμως να μπορεί να δημιουργήσει κάποια ευκαιρία.

42′: Φάουλ σε καλή θέση για τον Ηρακλή με τον Σιατραβάνη να δέχεται χτύπημα στο πρόσωπο αλλά ο Κατσικογιάννης δεν δείχνει την κίτρινη κάρτα στον παίκτη του Πιερικού.

42′: Εκτελείται το φάουλ από τον Πουρτουλίδη, η κεφαλιά του Κάσσου περνάει πάνω από τα δοκάρια του Παπατολίκα.

-Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις για το πρώτο ημίχρονο.

-Τέλος πρώτου μέρους.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

-Ξεκινάει το δεύτερο ημίχρονο χωρίς κάποια αλλαγή για τις δύο ομάδες.

-Στο έδαφος ο Νίκος Πουρτουλίδης που θα περάσει έξω για να δεχτεί τις πρώτες βοήθειες.

50′: Εκτέλεση φάουλ του Πουρτουλίδη, η κεφαλιά από τον Ζιαμπάρη περνάει άουτ.

52′: Φουντώνει η ένταση στο Καυτανζόγλειο καθώς ο Κατσικογιάννης αρνείται να δείξει κίτρινη κάρτα στα σκληρά μαρκαρίσματα των φιλοξενούμενων.

55′: Ωραία προσπάθεια του Μπουκουβάλα που δίνει στον Λουκίνα, ο Έλληνας φορ μπήκε στην περιοχή έκανε το τελείωμα με τέσσερις παίκτες να είναι δίπλα του και κέρδισε το κόρνερ.

-Πρώτη αλλαγή για τον Πιερικό. Μπαίνει ο Παλιάτσος στην θέση του Μπιαστάνη.

-Πρώτη αλλαγή και για τον Ηρακλή. Στην θέση του Κάσσου περνάει ο Τσιλιγκίρης.

62′: Ευκαιρία για τον Πιερικό. Ο Σταματής κάνει ωραία ατομική προσπάθεια και λίγο πριν τελειώσει την φάση, ο Βαλεριάνος διώχνει.

64′: Καταπληκτική κίνηση του Τσιλιγκίρη από τα αριστερά, περνώντας δύο παίκτες αλλά κόπηκε από τον τρίτο λίγο πριν τελειώσει την φάση.

66′: Αυξάνει την πίεσή του ο Ηρακλής.

70′: Ένα σουτ του Παλιάτσου έξω από την περιοχή, η μπάλα περνάει άουτ.

-Δεύτερη αλλαγή για τον Ηρακλή. Στην θέση του Λουκίνα περνάει ο Αγγελούδης.

75′: Ο Ηρακλής έχει την κατοχή της μπάλας αλλά δεν μπορεί να δημιουργήσει ευκαιρίες.

77′: Επικίνδυνη στιγμή μπροστά από την εστία του Ηρακλή με το σουτ από το ύψος του πέναλτι να περνάει άουτ.

77′: ΓΚΟΛ για τον Πιερικό με τον Μυστακίδη. Δυνατό σουτ, με τον Χουάντερσον να μην μπορεί να αντιδράσει.

78′: Καθόλου καλός ο Ηρακλής στο δεύτερο μέρος. Μπορεί να ελέγχει το παιχνίδι ωστόσο δεν μπορεί να βρει λύσεις επιθετικά.

-Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τον Ηρακλή. Στην θέση του Νίκου Πουρτουλίδη περνάει ο Σεμπαστιάν Μπαρτολίνι.

-Στο έδαφος ο Σιατραβάνης. Ακόμα να δούμε κάποια κάρτα για τους φιλοξενούμενους.

86′: ΓΚΟΛ για τον Πιερικό με τον Μπαξεβάνο. 2-2 ισοφαρίζουν οι φιλοξενούμενοι.

-Δεύτερη αλλαγή για τον Πιερικό. Ο Μυστακίδης θα περάσει εκτός, στην θέση του ο Κατσιαμήτας.

-Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων

90+3′: Μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρακλή. Σουτ του Βαλεριάνου από τα αριστερά περνάει ελάχιστα άουτ.

-Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τον Πιερικό. Στην θέση του Γιαννούλη ο Χατζόγλου.

-Τέλος παιχνιδιού. ΗΡΑΚΛΗΣ – Πιερικός 2-2.

Γήπεδο: Καυτανζόγλειο

Διαιτητής: Κατσικογιάννης (Ηπείρου)

Βοηθοί: Καραλής (Ηπείρου), Χατζηνάκος (Δράμας)

ΣΚΟΡΕΡ: Ρομάνο (2)/-

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ζιαμπάρης/-

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: -/-

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ν. Παπαδόπουλος): Χουάντερσον, Μπουκουβάλας, Στάμου, Ιντζόγλου, Ρομάνο, Πουρτουλίδης (Μπαρτολίνι 82′), Σιατραβάνης, Βαλεριάνος, Κάσσος (Τσιλιγκίρης 61′), Λουκίνας (Αγγελούδης 71′), Ζιαμπάρης.

Στον πάγκο: Παπαθανασίου, Τσιλιανίδης, Ζαμπάζης, Κυριακίδης, Μπαρτολίνι, Τσιλιγκίρης, Αγγελούδης.

ΠΙΕΡΙΚΟΣ (Θ. Γράφας): Παπατολίκας, Καραγιάννης, Καρτσάμπας, Καρατάσιος, Γιαννούλης, Μπαξεβάνος, Μπουζούκης, Μυστακίδης (Κατσιαμήτας 90′), Ντόσης, Σταματής, Μπαστάνης (Παλιάτσος 58′).

Στον πάγκο: Μπικιαρόπουλος, Κοντούλης, Γούτσιος, Παλιάτσος, Κατσιαμήτας, Χατζόγλου.