ΗΡΑΚΛΗΣ – Αστ. Τρίπολης 1-1 (ΤΕΛΙΚΟ)

Παρακολουθείστε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του αγώνα κυπέλλου ανάμεσα στον Ηρακλή και τον Αστέρα Τρίπολης.

Ο Ημίθεος πήρε δίκαια την πρόκριση στην φάση των «16» του κυπέλλου Ελλάδος και η κληρωτίδα τον έφερε αντιμέτωπο με την ομάδα της Τρίπολης. Ο κόσμος του Ηρακλή δεν ξεχνάει το καλοκαίρι του 2011 και αναμένεται να δώσει βροντερό παρών στον σημερινό (21/01) αγώνα.

Στα αγωνιστικά ο Νίκος Παπαδόπουλος δεν αντιμετωπίζει κάποια προβλήματα και άφησε εκτός αποστολής τους Κάσσο, Παπαθανασίου, Τόσκα, Σμίλτο, Μπάμπα και Λαδά, ενώ θέση στην αποστολή πήραν οι Γιαννίκογλου και Ζαμπάζης.

Από τους φιλοξενούμενους, ο Στάικος Βεργέτης άφησε στην Τρίπολη τους Μάσα, Σανκαρέ και Κοσίτσκι καθώς δεν μπόρεσαν να ξεπεράσουν τα προβλήματα τραυματισμών.

Η BlueArena βρίσκεται από νωρίς στο Καυτανζόγλειο Στάδιο και θα σας μεταφέρει λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του αγώνα κυπέλλου μεταξύ του Ηρακλή και του Αστέρα Τρίπολης.

Θυμηθείτε τo Pre Game

A’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

– Ο Μάνταλος πηγαίνει προς τα αποδυτήρια καθώς βλέπει πως τα πανό δεν κατεβαίνουν από τα κάγκελα του γηπέδου.

-Έχουν κατέβει και τα δύο πανό από τα κάγκελα του γηπέδου. Ο Μάνταλος και οι βοηθοί του βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο.

-Έναρξη αγώνα.

3′: Πρώτα λεπτά στο παιχνίδι χωρίς κάτι το ιδιαίτερο από τις δύο ομάδες.

5′: Πρώτη απόπειρα για τον Ηρακλή που κέρδισε ένα κόρνερ από τα δεξιά, εκτελέστηκε ο Θεοδωρόπουλος έκανε λάθος έξοδο αλλά οι «κυανόλευκοι» δεν μπόρεσαν να το εκμεταλλευτούν.

8′: Τεράστια ευκαιρία για τον Ηρακλή με τον Νίκο Αγγελούδη. Ο Πασάς βρήκε τον Τσιλιανίδη που μπήκε μόνος στην περιοχή από τα αριστερά, η παράλληλη σέντρα του Τσιλιανίδη για τον Αγγελούδη, που θα πλασάρει ανενόχλητος από το ύψος του πέναλτι πάνω στον Θεοδωρόπουλο.

11′: Ένα σουτ του Φερνάντεζ περνάει πολλά μέτρα άουτ.

12′: Έξυπνη σέντρα του Τσιλιανίδη στην πλάτη της άμυνας του Αστέρα, αλλά ο Περόνε είναι ένα βήμα πίσω από την μπάλα.

15′: Ο Πασάς πίεσε κέρδισε την μπάλα, μπήκε από τα αριστερά αλλά η πάσα του δεν θα περάσει.

18′: Έχει πέσει ο ρυθμός του παιχνιδιού στα τελευταία λεπτά.

22′: Ένα σουτ έξω από την περιοχή με τον Φερντίν περνάει άουτ.

24′: Στην πλάτη της άμυνας βγαίνει ο Φερντίν κάνει το σουτ αλλά ο Χουάντερσον αποκρούει.

-Κίτρινη κάρτα στον Ρόλλε.

29′: Ο Ηρακλής έχει δώσει αρκετό χώρο στον Αστέρα χωρίς ωστόσο οι φιλοξενούμενοι να δημιουργήσουν κάποια ευκαιρία.

32′: Ωραία ανάπτυξη από τους παίκτες του Νίκου Παπαδόπουλου. Ο Ιντζόγλου έκανε μια σέντρα η οποία κόπηκε και στρώθηκε στον Πουρτουλίδη που έκανε το σουτ, η μπάλα όμως περνάει πολλά μέτρα άουτ.

35′: Ο Ημίθεος έχει πάρει μέτρα και προσπαθεί να φτάσει στην εστία του Αστέρα.

36′: Ο Σαραμαντάς έκανε την κάθετη για τον Τσιλιανίδη, στην πορεία της μπάλας μπήκε ο Περόνε που έκανε το σουτ και η μπάλα πέρασε άουτ.

42′: Συνεχίζεται το παιχνίδι κέντρου από τις δύο ομάδες.

44′: Μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρακλή. Κάθετη του Πουρτουλίδη για τον Περόνε που μπήκε από τα δεξιά έκανε την παράλληλη σέντρα για τον Πασά ο οποίος ήταν ένα βήμα πίσω από την μπάλα.

45′: Επικίνδυνο σουτ του Μπαράλες έξω από την περιοχή περνάει άουτ.

45+1′: Σουτ του Φερντίν αποκρούει σε κόρνερ ο Χουάντερσον και στη συνέχεια νέο σουτ του παίκτη του Αστέρα περνάει άουτ.

-Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

B’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

-Ξανά στα κάγκελα τα δύο πανό. Ο Μάνταλος δεν ξεκινάει το παιχνίδι αν δεν κατέβουν τα πανό.

-Στα αποδυτήρια ξανά ο Μάνταλος με τους βοηθούς του.

-Ο Μάνταλος ξαναβγαίνει στον αγωνιστικό χώρο καθώς τα πανό κατέβηκαν.

-Δύο αλλαγές για τον Ηρακλή. Πρώτη εμφάνιση του Ηλία Τσιλιγκίρη με τα «κυανόλευκα» που μπαίνει στην θέση του Αγγελούδη και στην θέση του Πασά περνάει ο Ρομάνο.

-Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.

47′: Σουτ του Κουρμπέλη εκτός περιοχής, ο Χουάντερσον διώχνει σε κόρνερ.

49′: ΓΚΟΛ για τους φιλοξενούμενους. Κακή έξοδος από τον Χουάντερσον που βρίσκει «αέρα» και ο Γκοϊάν στην κενή εστία με κεφαλιά κάνει το 0-1.

53′: Ο Περόνε βγήκε από την δεξιά πτέρυγα, έκανε το κοντρόλ και το σουτ έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα περνάει δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

57′: Κόρνερ από τον Πουρτουλίδη, ο Στάμου παίρνει την κεφαλιά αλλά ο Θεοδωρόπουλος μπλοκάρει.

-Κάρτα στον Στάμου.

63′: Ο Μάνταλος αρνείται να σφυρίξει διαδοχικά φάουλ των φιλοξενούμενων.

64′: Ο Περόνε κάνει εκπληκτική ενέργεια από τα δεξιά αλλά χάνει την ισοροπία του και πέφτει λίγο πριν τελειώσει την φάση.

65′: Προκλητικός ο Μάνταλος που δεν σφυρίζει φάουλ για τον Ηρακλή.

70′: Ο Ηρακλής έχει την κατοχή αλλά δεν μπορεί να βρει επιθετικές λύσεις.

74′: Σέντρα σουτ του Τσοκάνη, ο Χουάντερσον μπλοκάρει.

-Τρίτη αλλαγή για τον Ηρακλή. Ο Μπουκουβάλας στην θέση του Τσιλιανίδη.

-Πρώτη αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Γιαννιώτας στην θέση του Φερντίν.

75′: Καλό σουτ του Τσιλιγκίρη περνάει άουτ.

79′: ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ!!!!! Σέντρα του Μπουκουβάλα από τα δεξιά, ο Περόνε παίρνει την κεφαλιά η μπάλα στρώνεται στον Κυριακίδη που με πλασέ κάνει το 1-1 για την ΗΡΑΚΛΑΡΑ.

80′: Τεράστια ευκαιρία για τον Ηρακλή με τον Θεοδωρόπουλο να σταματάει τον Περόνε λίγο πριν ο Αργεντίνος πλασάρει.

82′: Ακόμα μία τεράστια ευκαιρία για τον Ημίθεο. Παράλληλη σέντρα του Τσιλιγκίρη, ο Περόνε με προβολή στέλνει την μπάλα από την εξωτερική πλευρά των διχτύων.

-Αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Έντερσον στην θέση του Ρόλλε.

87′: Κόρνερ από τον Πουρτουλίδη, η κεφαλιά έγινε από αμυντικό του Αστέρα αλλά ο Μάνταλος δείχνει άουτ.

89′: Μονότερμα παίζει ο ΗΡΑΚΛΗΣ τον Αστέρα. Άλλη μία ευκαιρία με τον Ρομάνο να κάνει το σουτ αλλά ο Θεοδωρόπουλος μπλοκάρει.

-Τελευταία αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Πάρα στην θέση του Μπαράλες.

90+2′: Τεράστια ευκαιρία για τον Ηρακλή. Ο Ρομάνο δίνει μαγική κάθετη στον Τσιλιγκίρη αλλά ο τελευταίος στέλνει την μπάλα άουτ.

-Τέλος αγώνα. ΗΡΑΚΛΗΣ-Αστ. Τρίπολης 1-1.

Γήπεδο: Καυτανζόγλειο

Διαιτητής: Μάνταλος (Καβάλας)

Βοηθοί: Γρεβένης (Χαλκιδικής), Φραγκιαδάκης (Δωδ/νησων)

4ος: Θάνος (Γρεβενών)

ΣΚΟΡΕΡ: Κυριακίδης/Γκοϊάν

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Στάμου/Ρόλλε

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: -/-

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ν. Παπαδόπουλος): Χουάντερσον, Σαραμαντάς, Κυριακίδης, Στάμου, Ζιαμπάρης, Ιντζόγλου, Πουρτουλίδης, Πασάς (Ρομάνο 46′), Τσιλιανίδης (Μπουκουβάλας 75′), Αγγελούδης (Τσιλιγκίρης 46′), Περόνε.

Στον πάγκο: Γιαννίκογλου, Μπαρτολίνι, Ρομάνο, Μπουκουβάλας, Βαλεριάνος, Τσιλιγκίρης, Ζαμπάζης.

ΑΣΤ. ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Σ. Βεργέτης): Θεοδωρόπουλος, Γκοϊάν, Ζησόπουλος, Κιτόκο, Τσοκάνης, Κουρμπέλης, Ερίκ, Φερνάντεζ, Μπαράλες (Πάρα 90′), Ρόλλε (Έντερσον 84′), Φερντίν (Γιαννίωτας 75′).

Στον πάγκο: Μπαντής, Μπαντιμπαγκά, Γογωνάς, Γιαννιώτας, Έντερσον, Πάρα, Καστριτσέας.