Ένας ακόμη περίπατος…

Παρακολουθείστε την εξέλιξη του αγώνα της ομάδας βόλεϊ στο Κατσάνειο

Βόλει, Ηρακλής

Χωρίς να ιδρώσει ιδιαίτερα τη φανέλα, ο Ηρακλής επικράτησε του Ζαφειράκη με 3-0 σετ (25-14, 25-14, 25-19) στο Κατσάνειο και συνέχισε την ξέφρενη πορεία του, προς την άνοδο στην Α1. Οι “κυανόλευκοι” με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Παλέντζα και τους οχτώ άσσους του, έκανε το 1-0 σετ με 25-14, σκορ που δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο σετ, με την διαφορά ότι οι παίκτες του Πάτρα επέβαλλαν από την αρχή τον ρυθμό τους και έφτασαν εύκολα στην κατάκτησή του.

Στο τρίτο σετ, ο τεχνικός του Ημίθεου είχε την ευκαιρία να ξεκουράσει κάποια από τα βασικά του εργαλεία, αλλά το αποτέλεσμα δεν άλλαξε. Ο Ηρακλής πήρε άνετα και το τρίτο σετ με 25-19.

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ BLUEARENA

Εύκολη η κατάκτηση και του τρίτου σετ που τελειώνει το παιχνίδι σε κάτι λιγότερο από μία ώρα με 3-0 σετ. Στο τελευταίο ο Χρήστος Πάτρας είχε την ευκαιρία να ξεκουράσει και κάποιους παίκτες. Υπήρξε μια χαλάρωση προς το τέλος όμως δεν στάθηκε ικανή για να ανατρέψει την διαφορά.

Γ’ ΣΕΤ: 2-1, 3-3, 6-4, 9-5, 11-6, 13-7, 15-8, 17-10, 19-11, 21-12, 21-14, 22-17, 25-19

Στο ίδιο μήκος κύματος κινήθηκε και το 2ο σετ για τον Ηρακλή, το οποίο κατέκτησε με το ίδιο σκορ. 25-14 δηλαδή, με την διαφορά ότι σ’ αυτό το σετ, οι “κυανόλευκοι” πήραν από νωρίς τα ηνία στο σκορ και σταδιακά αύξαναν την διαφορά. Απόλυτοι κυρίαρχοι οι παίκτες του Πάτρα έκαναν εύκολα το 2-0.

Β’ ΣΕΤ: 2-2, 4-2, 6-2, 10-3, 11-5, 12-7, 14-9, 16-10, 19-10, 21-12, 25-14

Πολύ καλό σετ το πρώτο για τον Ηρακλή, αν και δυσκολεύτηκε στην αρχή. Από 12-14 ωστόσο στο σερβίς πήγε ο Παλέντζας, ο οποίος με οχτώ άσσους όχι μόνο έδωσε το προβάδισμα στον Ημίθεο, αλλά ανάγκασε τον αντίπαλο να μην πάρει άλλον πόντο μέχρι το τέλος. Έτσι οι γηπεδούχοι κάνουν το 1-0 με 25-14.

Α’ ΣΕΤ: 1-4, 7-10, 10-10, 12-14, 15-14, 17-14, 19-14, 21-14, 23-14, 25-14