Λάρισα – ΗΡΑΚΛΗΣ 0-1 (ΤΕΛΙΚΟ)

Παρακολουθείστε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του αγώνα στο στάδιο Αλκαζάρ

Σημαντική αναμέτρηση η σημερινή (17/1) για τον Ηρακλή στο στάδιο Αλκαζάρ κόντρα στη Λάρισα, καθώς με «διπλό» ξεφεύγει πέντε βαθμούς από την Λαμία η οποία αυτή την αγωνιστική κάνει το ρεπό της.

Το ευχάριστο για το Νίκο Παπαδόπουλο είναι ότι έχει όλους τους παίκτες στην διάθεσή του, καθώς επίσης και τον νεοαποκτηθέντα Τσιλιγκίρη.

Η BlueArena, βρίσκεται από νωρίς στο «Αλκαζάρ» και θα σας μεταφέρει λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του αγώνα.

PRE GAME

-Πολύ καλές οι καιρικές συνθήκες για ποδόσφαιρο. Το θερμόμετρο αγγίζει τους 15 βαθμούς Κελσίου.

-Οι παίκτες των δύο ομάδων έχουν βγει στον αγωνιστικό χώρο για το καθιερωμένο ζέσταμα.

-Λίγος κόσμος προς το παρόν στο γήπεδο, αν και η προσέλευση συνεχίζεται. Η προσέλευση συνεχίζεται αν και πρέπει να τονισθεί ότι οι οργανωμένοι οπαδοί της ΑΕΛ βρίσκονται σε κόντρα με τον μεγαλομέτοχο της ομάδας τους, Βαγγέλη Πλεξίδα.

– Άνοιξε μία θύρα στο Αλκαζάρ, για να φιλοξενηθούν οι μεμονωμένοι φίλοι του Ηρακλή που θα βρεθούν στο Αλκαζάρ.

– Με τις άσπρες φανέλες ο Ημίθεος, με «βυσσινί» οι γηπεδούχοι.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

-Έναρξη αγώνα

4′: Παιχνίδι κέντρου στα πρώτα λεπτά για τις δύο ομάδες.

7′: Από το άξονα ο Σιατραβάνης δίνει δεξιά στον Κάσσο ο οποίος κερδίζει το πρώτο κόρνερ.

8′: Εκτελείται το κόρνερ από τον Νίκο Πουρτουλίδη, ο Ρομάνο παίρνει την κεφαλιά αλλά η μπάλα περνάει ψηλά.

9′: Καθαρό φάουλ στον Σιατραβάνη, ο Ευαγγέλου συνεχίζει το παιχνίδι.

13′: Πιέζει ο Ηρακλής. Ψάχνουν το γκολ οι «κυανόλευκοι».

14′: Εκτέλεση φάουλ του Ρομάνο, η κεφαλιά του Μπαρτολίνι δεν ανησυχεί τον Αποστολίδη.

19′: Ο Ημίθεος ελέγχει απόλυτα τον ρυθμό του αγώνα, με τους γηπεδούχους να μην έχουν δημιουργήσει ακόμα τελική προσπάθεια.

24′: Πέναλτι για τον Ηρακλή. Πεντακάθαρη ανατροπή στον Σιατραβάνη από τον Μελισσά που δέχεται και την κίτρινη κάρτα.

25′: ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ!!! 0-1 ο Ηρακλής με τον Νίκο Πουρτουλίδη να ευστοχεί από την άσπρη βούλα.

27′: Ο Ημίθεος συνεχίζει να πιέζει. Σουτ του Σιατραβάνη από το ύψος της μικρής περιοχής, ο Αποστολίδης μπλοκάρει.

-Κίτρινη κάρτα στον Μπίλα.

30′: Σκληρό παιχνίδι από τους παίκτες της Λάρισας. Ο Ευαγγέλου αρνείται να σφυρίξει τα διαδοχικά φάουλ των γηπεδούχων.

-Κίτρινη κάρτα στον Μπουκουβάλα.

34′: Μπέρδεμα στην άμυνα των «κυανολεύκων». Το φάουλ από τον Νεμπεγλέρα, κοντινή προβολή, ο Χουάντερσον μπλοκάρει με τα πόδια την προσπάθεια των «βυσσινί» και η μπάλα απομακρύνεται από τα καρέ του Ηρακλή.

40′: Η Λάρισα έχει ανεβάσει την πίεσή της.

41′: Φάουλ από τον Κοντοδήμο, ο Χουάντερσον δίωχνει με τις γροθιές.

-Πρώτες βοήθειες στον Ντιέγκο Ρομάνο.

-Κανένα πρόβλημα για τον Αργεντίνο που συνεχίζει κανονικά.

45′: Ωραία προσπάθεια από τον Γιώργο Σαραμαντά, ωστόσο δεν είναι κάποιος μέσα στην περιοχή για να δεχτεί την σέντρα του.

-Ένα λεπτό των καθυστερήσεων.

-Τέλος πρώτου μέρους.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

-Έναρξη δευτέρου μέρους με τον Ημίθεο στην σέντρα. Πρώτη αλλαγή για την Λάρισα ο Μπλέντι στη θέση του Σαρακατσάνου.

49′: Εκτέλεση φάουλ του Κοντοδήμου, κεφαλιά από τον Πινδώνη, ο Χουάντερσον μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα.

50′: Νέα εκτέλεση φάουλ για την Λάρισα. Κεφαλιά του Μπόγιοβιτς η μπάλα περνάει πάνω από τα δοκάρια του Χουάντερσον.

54′: Ο Μπουκουβάλας σουτάρει με το αριστερό, δέκα μέτρα έξω από την περιοχή, η μπάλα περνάει αρκετά άουτ.

55′: Τεράστια ευκαιρία για τον Ηρακλή. Εκπληκτική προσπάθεια από τον Ρομάνο, η μπάλα κοντράρει και φτάνει στον Κάσσο ο οποίος στρώνει υπέροχα για τον Πουρτουλίδη, ο αρχηγός του Ηρακλή κάνει το γυριστό από το ύψος του πέναλτι αλλά ο Αποστολίδης τον σταματάει.

-Κίτρινη κάρτα στον Σουάνη.

60′: Κόρνερ για την ΑΕΛ. Ο Κοντοδήμος εκτελεί το κόρνερ, κεφαλιά του Μπόγιοβιτς, η μπάλα στο δοκάρι και άουτ.

-Δεύτερη αλλαγή για την Λάρισα. Ο Γκούρτσας στην θέση του Σουάνη.

-Πρώτη αλλαγή για τον Ηρακλή. Στη θέση του Λουκίνα περνάει ο Περόνε.

66′: Επικίνδυνη εκτέλεση φάουλ του Κοντοδήμου, η μπάλα δεν βρίσκει σε κανέναν και ο Χουάντερσον μπλοκάρει.

-Κίτρινη κάρτα στον Σιατραβάνη.

68′: Ο Στάμου ήταν στο έδαφος, οι παίκτες της ΑΕΛ συνέχισαν το παιχνίδι, με τον Μπλέντι από το ύψος του πέναλτι να στέλνει την μπάλα άουτ.

72′: Αυξάνει την πίεσή του ο Ηρακλής.

-Δεύτερη αλλαγή για τον Ηρακλή και τελευταία για την Λάρισα. Στην θέση του Σιατραβάνη ο Κυριακίδης και στην θέση του Πινδώνη περνάει ο Περίκο.

76′: Εκτέλεση φάουλ από τον Κοντοδήμο. Η κεφαλιά καταλήγει στην αγκαλιά του Χουάντερσον.

-Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τον Ημίθεο. Στην θέση του Νίκου Πουρτουλίδη μπαίνει ο Νίκος Ζιαμπάρης.

-Κίτρινη κάρτα στον Σαραμαντά.

84′: Τελική μετά από πολύ ώρα στο παιχνίδι. Σουτ του Περίκο έξω από την περιοχή η μπάλα περνάει πολλά μέτρα πάνω από το δοκάρι του Χουάντερσον.

85′: Καλή ευκαιρία για τον Ηρακλή. Με τον Κυριακίδη από την γωνία της περιοχής να στέλνει την μπάλα λίγο άουτ.

90′: Χωρίς κάτι το σημαντικό τα τελευταία πέντε λεπτά.

-Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

-Τέλος παιχνιδιού. Τεράστιο διπλό του ΗΡΑΚΛΗ στην Λάρισα με το γκολ του Νίκου Πουρτουλίδη.

Γήπεδο: Αλκαζάρ

Διαιτητής: Ευαγγέλου (Αθηνών)

Βοηθοί: Νικολάδος (Αθηνών), Βαφειάδης (Καρδίτσας)

4ος: Ζαραβίνος (Αθηνών)

ΣΚΟΡΕΡ: -/Πουρτουλίδης

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μελισσάς, Μπίλα, Σουάνης/Μπουκουβάλας, Σιατραβάνης, Σαραμαντάς

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: -/-

ΛΑΡΙΣΑ (Π. Τζαναβάρας): Αποστολίδης, Σαρακατσάνος (Μπλέντι 46′), Μουλόπουλος, Δεληζήσης, Μελισσάς, Νεμπεγλέρας, Σουάνης (Γκούρτσας 62′), Μπίλα, Κοντοδήμος Πινδώνης (Περίκο 73′), Μπόγιοβιτς

Στον πάγκο: Παπαγιάννης, Κουρτεσιώτης, Καρανίκας, Μπλέντι, Λύρας, Γκούρτσας, Περίκο

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ν. Παπαδόπουλος): Χουάντερσον, Μπουκουβάλας, Σαραμαντάς, Στάμου, Μπαρτολίνι, Ιντζόγλου, Πουρτουλίδης (Ζιαμπάρης 80′), Ρομάνο, Σιατραβάνης (Κυριακίδης 73′), Κάσσος, Λουκίνας (Περόνε 65′).

Στον πάγκο: Παπαθανασίου, Περόνε, Κυριακίδης, Βαλεριάνος, Τσιλιανίδης, Ζιαμπάρης, Τσιλιγκίρης