Με το δεξί για τη νέα χρονιά

Με νίκη ξεκίνησαν στο πρωτάθλημα οι νέοι του Ηρακλή.

Ακαδημία, Μπάσκετ

Η ομάδα Κ20 επικράτησε με 78-67, του ΑΟ Αρετσούς για την 12η αγωνιστική (3η του Β’ γύρου) του πρωταθλήματος.

Οι «κυανόλευκοι» είχαν το προβάδισμα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ενώ οι φιλοξενούμενοι επανήλθαν στο παιχνίδι στο τρίτο μέρος, όπου ισοφάρισαν και πέρασαν μπροστά (44-44,48-51). Με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου ο Ηρακλής με ένα μικρό σερί ανέβασε τη διαφορά και πήρε τη νίκη (επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 30-16). Στο τελευταίο λεπτό της τέταρτης περιόδου, ο προπονητής του ΑΟ Αρετσούς αποβλήθηκε καθώς δέχθηκε αρχικά τεχνική ποινή και στη συνέχεια, όπως αναφέρει το φύλλο αγώνα χρησιμοποίησε φράση προς τον Α’ διαιτητή ( «Δώσε μου τεχνική ποινή, στ’ α… μου») και αποβλήθηκε απευθείας.

Πρώτος σκόρερ για τον Ηρακλή, του εορτάζοντα Γιάννη Δαμαλή, ήταν ο Τσιμπούκου με 19 πόντους.

Ηρακλής – ΑΟ Αρετσούς 78-67

Δεκάλεπτα: 20-10,20-24, 8-17,30-16

Διαιτητές: Γραικός – Τσανακτσίδης

Ηρακλής (Δαμαλής):Τσίμος, Τσιμπούκου 19(2), Κρανης 9(1), Δαλέσης 7, Γαρέζος 8, Γαϊταντζής, Κουβελάς 3(1), Σταματογιάννης 9(1), Μεντελίδης 14(4), Ξυγωνάκης

Αρετσούς ΑΟ (Πετρόπουλος): Αποστόλου 4, Μωυσίδης 4, Μιχαηλίδης, Θεοδοσιάδης 28 (1), Σταυρίδης 4, Σταυράκης 3(1), Παντελίδης 15(2), Σειράς 9