Τα “κυανόλευκα” λεπτά συμμετοχής…

Μετά το χθεσινό (21/12) παιχνίδι με την Λαμία, οι παίκτες του Ηρακλή θα πάρουν αρκετές ανάσες λόγω εορτών.

Οι αγωνιστικές υποχρεώσεις για τους παίκτες του Νίκου Παπαδόπουλου έλαβαν τέλος για το 2014. Ευκαιρία για όλους να πάρουν μερικές ανάσες μέσα στις γιορτές των Χριστουγέννων και κυρίως οι παίκτες που έχουν πιάσει τα “φουλ” λεπτά συμμετοχής.

Βασικοί και αναντικατάστατοι οι Χουάντερσον, Μπουκουβάλας και Πουρτουλίδης σε αυτά τα εννιά παιχνίδια που έχει δώσει μέχρι στιγμής ο Ημίθεος, μετρώντας 810 αγωνιστικά λεπτά. Ο Έλληνας τεχνικός δείχνει απόλυτη εμπιστοσύνη στους τρεις παίκτες του αλλά και με την παρουσία τους μέσα στο γήπεδο το αξίζουν.

Σαραμαντάς και Ζιαμπάρης έχουν από 720 λεπτά συμμετοχής, δηλαδή έχουν απουσιάσει από ένα παιχνίδι ο καθένας. Ο αριστερός οπισθοφύλακας του Ηρακλή που εμπνέει σιγουριά αμυντικά και επιθετικά ήταν στον πάγκο στην πρεμιέρα με τον Πιερικό (0-1) ενώ ο κεντρικός αμυντικός του Ημίθεου έμεινε στον πάγκο στο παιχνίδι με την Ζάκυνθο (2-0).

Αναμφίβολα ο Λευτέρης Ιντζόγλου είναι πολύ βελτιωμένος σε σχέση με την περσινή σεζόν και σε συνδυασμό με τον τραυματισμό του Μπάμπα είναι το “εξάρι” του Ηρακλή, με 610 λεπτά συμμετοχής. Ο Έλληνας μέσος απουσίασε από τα παιχνίδια με Εθνικό Σερρών (0-0) και Αναγέννηση Καρδίτσας (0-4) λόγω προβλήματος που αντιμετώπιζε στην μέση.

Είναι ο δεύτερος σκόρερ του Ηρακλή. Ο Εμάνουελ Περόνε έχει πετύχει τέσσερα γκολ με την φανέλα του Ημίθεου στο πρωτάθλημα και είναι κίνδυνος για κάθε αντίπαλη άμυνα. Ο Αργεντίνος έχει 588 λεπτά συμμετοχής ενώ να σημειωθεί πως είχε και έναν τραυματισμό στο πέλμα. Στα ίδια λεπτά (581′) είναι και ο Κοσμάς Τσιλιανίδης που σίγουρα ο κόσμος του Ηρακλή περιμένει περισσότερα από τον Έλληνα εξτρέμ.

Στα 559 λεπτά συμμετοχής είναι ο Σάββας Σιατραβάνης. Ο Έλληνας εξτρέμ είναι μόνιμη πηγή κινδύνου για τις αντίπαλες άμυνες δημιουργώντας πολλά προβλήματα. Ο Έλληνας τεχνικός ανακατεύει συνέχεια την τράπουλα στους πλάγιους επιθετικούς. Στα 548 λεπτά βρίσκεται ο Ντιέγκο Ρομάνο. Ο Αργεντίνος ταλαιπωρήθηκε από αιμάτωμα στον τετρακέφαλο και έλειψε από δύο παιχνίδια του Ηρακλή ενώ στην πρεμιέρα με τον Πιερικό δεν είχε αγωνιστεί λόγω της κόκκινης που είχε δει στο παιχνίδι με τη Λαμία.

Ο Δημήτρης Στάμου είχε θέση βασικού μέχρι να κάνει το ντεμπούτο του, ο Μπαρτολίνι. Ο Νίκος Παπαδόπουλος πειραματίζεται και στα σέντερ μπακ καθώς Ζιαμπάρης, Στάμου και Μπαρτολίνι είναι πραγματικά απροσπέλαστοι. Ο Έλληνας αμυντικός έχει αγωνιστεί 540 λεπτά.

Πριν καλά ξεκινήσει η αγωνιστική χρονιά, ο Ηρακλής είχε ένα μεγάλο πλήγμα στην άμυνα. Αυτό του Σεμπάστιαν Μπαρτολίνι. Στο φιλικό προετοιμασίας με τον Πιερικό ο Αργεντίνος τραυματίστηκε και ακολουθούσε ατομικό πρόγραμμα μαζί με τον Μπίνο Μπάμπα. Την πρώτη επίσημη εμφάνιση την έκανε στον αγώνα κυπέλλου με τον Εθνικό Σερρών, αλλά λόγω κόκκινης κάρτας το ντεμπούτο του στο πρωτάθλημα άργησε να γίνει. Ο Αργεντίνος έχει 450 λεπτά συμμετοχής.

Ο Γιάννης Λουκίνας είναι ο πρώτος σκόρερ του Ηρακλή με πέντε τέρματα. Ο “Λούκι Λουκ” όπως πλέον τον φωνάζουν οι περισσότεροι, έδωσε λύσεις όταν ο Περόνε είχε πρόβλημα με το πέλμα του. Ο Έλληνας επιθετικός έχει αγωνιστεί με την φανέλα του Ημίθεου 326 λεπτά.

Ο Γιάννης Πασάς έχει 265 λεπτά συμμετοχής και έχει ξεκινήσει βασικός σε τρία παιχνίδια, ενώ ο Πασχάλης Κάσσος βρίσκεται στα 251 λεπτά συμμετοχής με την φανέλα του Ηρακλή.

Στην πρεμιέρα αγωνίστηκε σαν βασικός ο Γιώργος Βαλεριάνος (90′) και μετά από εκείνο το παιχνίδι ο Γιώργος Σαραμαντάς βρίσκεται στο αριστερό άκρο της άμυνας. Ενώ ελάχιστον χρόνο συμμετοχής έχουν και οι Τόσκας (81′), Κυριακίδης (77′), Αγγελούδης (44′) και Σμίλτος (33′).