ΗΡΑΚΛΗΣ – Ζάκυνθος 2-0 (ΤΕΛΙΚΟ)

Δείτε την εξέλιξη από τον εντός έδρας αγώνα του Ημίθεου με την Ζάκυνθο.

Μετά το εντυπωσιακό πέρασμα του Ηρακλή από την Καρδίτσα (0-4), οι «κυανόλευκοι» αντιμετωπίζουν την τρίτη στην βαθμολογία, Ζάκυνθο. Ο Ημίθεος θέλει το τρίποντο και για να ικανοποιήσει τον κόσμο του αλλά και για να ξεφύγει περισσότερο από τους νησιώτες.

H BlueArena βρίσκεται από νωρίς στο Καυτανζόγλειο Στάδιο και θα σας μεταφέρει λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του κρίσιμου αγώνα.

PRE GAME

-Οι δύο ομάδες έχουν βγει για το καθιερωμένο ζέσταμα.

-Παρά την κακοκαιρία που επικρατεί στην Θεσσαλονίκη, ο αγωνιστικός χώρος φαίνεται σε καλή κατάσταση.

-Εδώ και λίγα λεπτά έχει σταματήσει η βροχή αλλά το τερέν είναι αρκετά γλιστερό.

-Στην αρχική ενδεκάδα Κάσσος και Στάμου. Στον πάγκο Σιατραβάνης και Ζιαμπάρης.

-Εκτός αποστολής Σμίλτος και Αγγελούδης.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

-Έναρξη αγώνα

6′: Πιο δυνατά έχει ξεκινήσει ο Ηρακλής. Ελέγχοντας τον ρυθμό του παιχνιδιού.

7′: Μεγάλη ευκαιρία για την Ζάκυνθο από την κεφαλιά του Αποστόλου, ο Χουάντερσον σε εντυπωσιακή απόκρουση.

8′: Σέντρα του Μπουκουβάλα, ο Κάσσος κερδίζει την κόντρα αλλά η μπάλα καταλήγει στα χέρια του Ξενοδόχωβ.

9′: Σέντρα-σουτ από τον Σαραμαντά η μπάλα περνάει άουτ.

10′: Μπάσιμο του Κάσσου από τα δεξιά που δέχεται το τάκλιν, δεν υπάρχει τίποτα σύμφωνα με τον Κατσικογιάννη που δείχνει άουτ. Ο Κάσσος δεν διαμαρτυρήθηκε.

15′: Σέντρα του Μπουκουβάλα από τα δεξία, ο Ρομάνο κάνει το κοντρόλ στο ύψος του πέναλτι αλλά αργεί να τελειώσει την φάση.

18′: Παράλληλη σέντρα του Περόνε για λίγο δεν πρόλαβε ο Τσιλιανίδης.

20′: Ο Ρομάνο είχε ελεύθερο χώρο για να κάνει το σουτ αλλά προτίμησε να σκάψει την μπάλα για τον Περόνε όμως η μπάλα γκελάρει στο τερέν και πάει άουτ.

24′: Δεν μπορεί να απομακρύνει γρήγορα ο Πουρτουλίδης, ο Παπαδημητρίου κάνει το σουτ το οποίο κοντράρει στον αρχηγό του Ηρακλή και καταλήγει στα χέρια του Χουάντερσον.

-Κίτρινη κάρτα στον Κρσμάρεβιτς

31′: Ο Πουρτουλίδης κάνει την κούρσα από τον άξονα, σπάει αριστερά στον Περόνε το σουτ του οποίου είναι κακό.

33′: Η μπάλα έρχεται λουκούμι στο πόδι του Πουρτουλίδη που με ξερό σουτ η μπάλα περνάει άουτ. Μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρακλή.

35′: Κόρνερ από την Ζάκυνθο με διπλή κεφαλιά και η μπάλα σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι του Χουάντερσον.

36′: Ωραία προσπάθεια του Τσιλιανίδη από τα αριστερά αλλά δεν μπορεί να γυρίσει καλά την μπάλα.

37′: Με αντεπιθέσεις η Ζάκυνθος και πολύ αργές επιστροφές από τους παίκτες του Ηρακλή.

39′: Εκτέλεση κόρνερ από τον Ρομάνο, η κεφαλιά του Περόνε περνάει αρκετά άουτ.

-Στο έδαφος ο Στάμου ο οποίος έχει ματώσει στην προσπάθεια που είχε με τον Παπαδημητρίου.

44′: Ο Κατσικογιάννης δεν βλέπει το φράγμα πάνω στον Πουρτουλίδη.

45′: Τεράστια ευκαιρία για τον Ηρακλή. Ωραία σέντρα του Σαραμαντά από τα αριστερά, ολομόναχος ο Ρομάνο με το κεφάλι στέλνει τη μπάλα λίγο άουτ.

-Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

-Ξεκινάει το δεύτερο μέρος χωρίς κάποια αλλαγή.

47′: Σουτ του Τσιλιανίδη μετά από ωραία προσπάθεια, η μπάλα περνάει άουτ.

-Κλείνει τα μάτια σε διπλό τράβηγμα φανέλας του Πιτταρά ο Κατσικογιάννης.

49′: Φάση διαρκείας στα καρέ της Ζακύνθου που τελειώνει με το σουτ του Κάσσου το οποίο καταλήγει στην αγκαλιά του Ξενοδόχωβ.

52′: Μπέρδεμα στην άμυνα της Ζακύνθου και διώχνουν την μπάλα πλάγιο.

-Πρώτη αλλαγή για τον Ηρακλή. Στη θέση του Κάσσου, ο Σιατραβάνης.

-Κίτρινη κάρτα στον Σαραμαντά για διαμαρτυρία.

57′: Ρεσιτάλ διαιτησίας από τον Κατσικογιάννη που αρνείται σε πολλές περιπτώσεις να δείξει την κίτρινη στους φιλοξενούμενους.

-Πρώτη αλλαγή για τους φιλοξενούμενους. Μπαίνει ο Πέττας στην θέση του Αποστόλου.

-Κίτρινη κάρτα στον Πιτταρά για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Ρομάνο.

63′: Σέντρα του Σαραμαντά, ο Σιατραβάνης παίρνει την κεφαλιά η οποία περνάει άουτ.

-Κίτρινη κάρτα στον Μπουκουβάλα.

-Κίτρινη κάρτα στον Ευθυμιάδη.

-Δεύτερη αλλαγή για τον Ηρακλή. Στην θέση του Τσιλιανίδη, ο Λουκίνας.

71′: Εκτέλεση φάουλ του Περόνε πετάγεται ο Μπαρολίνι που δεν ακουμπάει την μπάλα, ο Ξενοδόχωβ σε κόρνερ.

72′: ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ!!!!!!!!!!! Κόρνερ από τον Ρομάνο για τον ΗΡΑΚΛΗ και με κεφαλιά ο Μπαρτολίνι στέλνει τη μπάλα ψηλά στην εστία του Ξενοδόχωβ!!!!

78′: Ελέγχει απόλυτα τον ρυθμό του αγώνα ο Ημίθεος.

-Αλλαγή για την Ζάκυνθο. Έξω ο Πιτταράς μέσα ο Κουτσούκης.

82′: Περίεργη φάση με τον Λουκίνα να βγαίνει σε θέση για γκολ αλλά καθυστερεί να τελειώσει την φάση.

85′: Δυνατό μαρκάρισμα από τον Τσόπελα πάνω στον Σιατραβάνη. Τάκλιν για να του κόψει το ποδόσφαιρο. Κίτρινη κάρτα στον Τσόπελα.

-Αλλαγή τελευταία για την Ζάκυνθο. Έξω ο Νόνης μέσα ο Κρολ

-Τελευταία αλλαγή για τον Ηρακλή. Στη θέση του Ρομάνο, ο Κυριακίδης.

90′: ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ!!!!!!!!!!! 2-0 Ο ΗΡΑΚΛΗΣ με τον Λούκι Λουκ !!! Εξαιρετική προσπάθεια του Περόνε που σπάει την μπάλα στην μικρή περιοχή και ο Λουκίνας τελειώνει το παιχνίδι.

– Τρία θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.