Σημαντική νίκη για τον Ηρακλή

Για τη 10η αγωνιστική της Α2 γυναικών ο Ηρακλής επικράτησε του ΑΟ Σερρών, στο Ιβανώφειο

Ηρακλής, Μπάσκετ

Μεγάλη νίκη με 52-47, πέτυχαν οι «κυανόλευκες» απέναντι σε έναν αρκετά δύσκολο αντίπαλο, όπως ο ΑΟ Σερρών. Ο Ηρακλής είχε το προβάδισμα στα επιμέρους δεκάλεπτα ενώ το παιχνίδι έγινε ακόμη πιο αμφίρροπο στο τέταρτο δεκάλεπτο, όταν οι Σέρρες μείωσαν τη διαφορά στους δύο (49-47, 2 λεπτά πριν το τέλος). Με τρεις πόντους (δύο της Παπαρδέλα και εύστοχη βολή της Σολωμού) ο Ηρακλής πήρε τη νίκη ενώ υπήρξαν διαμαρτυρίες για τη διαιτησία από την πλευρά των Σερρών (όπως αναφέρει το φύλλο αγώνα η φιλοξενούμενη ομάδα επιτέθηκε φραστικά στους διαιτητές).

Με τη 10η αγωνιστική ολοκληρώνονται οι αγωνιστικές υποχρεώσεις για την Α2 γυναικών, για αυτή τη χρονιά. Οι αθλήτριες δίνουν ραντεβού πλέον για το 2015 (για τις 11/01 έχει οριστεί η 11η αγωνιστική).

Δεκάλεπτα: 19-16, 31-26, 43-36, 52-47

Διαιτητές: Παζώλης-Παπαθωμά

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μπαχταλιάς): Τσουμπερλή 7, Κογκαλίδου, Οικονόμου 11(1), Παπαρδέλα 8, Κατσαμούρη, Σταμπή, Σολωμού 5, Τσάντα, Ξανθοπούλου, Γεροστεργίου 6, Λογδανίδου 15, Ντάλα.

ΑΟ ΣΕΡΡΩΝ (Κηρύκος): Μαραγκού 11, Τόγα, Μπακιρτζίδου 8, Τζιαμπάζη 7(2), Χωλοπούλου Ν. 10(2), Χωλοπούλου Μ. 2, Πρόικου 5(1), Γκλεζάκη 4.