Ο έλεγχος παικτών και προπονητή

Εύκολα ξεπέρασε την εντός έδρας γκέλα ο Ηρακλής με το σημερινό τρίποντο στην Καρδίτσα (0-4).

Εξαιρετικός ο Ηρακλής στη σημερινή νίκη επί της Αναγέννησης Καρδίτσας. Πολύ καλή εμφάνιση από όλους τους παίκτες του Ημίθεου, από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό του παιχνιδιού. Ας δούμε αναλυτικά τις βαθμολογίες παικτών και προπονητή.

ΧΟΥΑΝΤΕΡΣΟΝ 7: Είχε δύο εξαιρετικές αποκρούσεις στο πρώτο ημίχρονο. Είχε σωστές τοποθετήσεις και εξίσου καλές εξόδους. Στο δεύτερο ημίχρονο είχε περισσότερο ρόλο θεατή.

ΜΠΟΥΚΟΥΒΑΛΑΣ 6: Ανέβηκε αρκετές φορές από την δεξιά πτέρυγα και μοίραζε παιχνίδι. Έβγαλε μια πολύ ωραία πάσα στο πρώτο ημίχρονο στον Τσιλιανίδη αλλά ο τελευταίος δεν ευστόχησε στην τελική προσπάθεια. Στο δεύτερο ημίχρονο έσβησε τον Μπουντούρη και είχε όρεξη βλέποντας τα τρεξίματα που έκανε και ενώ το σκορ ήταν 0-3.

ΖΙΑΜΠΑΡΗΣ 7: Σταθερός για ακόμα ένα παιχνίδι ο κεντρικός αμυντικός του Ηρακλή. Πολύ καλός στο ψηλό παιχνίδι αλλά και όταν η μπάλα παιζόταν κάτω.

ΜΠΑΡΤΟΛΙΝΙ 6: Αρκετά καλός και ο Αργεντίνος. Μαζί με τον Ζιαμπάρη έχουν φτιάξει ένα πολύ καλό δίδυμο στην άμυνα. Στις μονομαχίες στον αερά νικητής, θα πρέπει να γίνει λίγο πιο γρήγορος όταν η μπάλα παίζεται κάτω. Σε μια-δυο φάσεις του έλειπε η σπιρτάδα για να βγει πρώτος στην μπάλα.

ΣΑΡΑΜΑΝΤΑΣ 7: Ακόμα ένα εξαιρετικό παιχνίδι από τον αριστερό οπισθοφύλακα του Ηρακλή. Πολύ καλός στα αμυντικά του καθήκοντα αλλά και με τις προωθήσεις του ταλαιπώρησε την αντίπαλη άμυνα. Υποδειγματική η σέντρα του στο γκολ του Κάσσου (0-2).

ΣΤΑΜΟΥ 6: Επέστρεψε στην αγωνιστική δράση με μία πολύ καλή εμφάνιση. Εξαιρετικός στα αμυντικά του καθήκοντα αλλά και στην δημιουργία του παιχνιδιού. Κάλυψε επάξια τη θέση του Ιντζόγλου.

ΠΟΥΡΤΟΥΛΙΔΗΣ 7: Ο γνωστός Πουρτουλίδης. Αθόρυβη και ταυτόχρονα πολύ δουλειά μέσα στο γήπεδο. Σε κάθε επίθεση η μπάλα περνούσε από τα πόδια του και μοίραζε με πολύ ωραίο τρόπο το παιχνίδι. Πολύ καλός και αμυντικά ο Έλληνας μέσος που ανταμείφθηκε στο 87ο λεπτό σκοράροντας από την άσπρη βούλα.

ΚΑΣΣΟΣ 7: Πρώτο παιχνίδι σαν βασικός έκανε ο Έλληνας παίκτης και δικαίωσε τον Νίκο Παπαδόπουλο για την επιλογή του. Σκόραρε ένα πολύ ωραίο γκολ κερδίζοντας κατά κράτος τον αμυντικό στην εναέρια μονομαχία. Θα μπορούσε να γίνει πιο απειλητικός και να πάρει περισσότερες προσπάθειες αλλά για πρώτη φορά βασικός, η απόδοση του ήταν θετική.

ΤΣΙΛΙΑΝΙΔΗΣ 7: Πολύ καλός στο πρώτο ημίχρονο με πολλά τρεξίματα και πολύ πίεση στην αντίπαλη άμυνα. Το έψαχνε το γκολ ο Τσιλιανίδης για να ανέβει και ψυχολογικά. Εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στην άμυνα της Καρδίτσας από την μπαλιά του Περόνε και πλάσαρε εύστοχα τον Τσάμη. Μερικά λεπτά αργότερα και ενώ το σκορ ήταν ήδη 0-2, έχασε μια τεράστια ευκαιρία να πετύχει δεύτερο γκολ μετά από πάσα του Μπουκουβάλα. Στο δεύτερο ημίχρονο ωστόσο η απόδοση του έπεσε αλλά ο ίδιος προσπαθούσε να κερδίσει κάθε μονομαχία.

ΣΙΑΤΡΑΒΑΝΗΣ 6: Μόνιμη πηγή κινδύνου για κάθε άμυνα πλέον. Ο Σάββας Σιατραβάνης είναι από τους παίκτες που ξεχωρίζουν για τον Ηρακλή μέσα στο γήπεδο και αυτό φαίνεται. Το μόνο που του λείπει είναι το γκολ (έχει σημειώσει ένα στον θεσμό του κυπέλλου) και αν συνεχίσει σε τέτοιους ρυθμούς δεν θα αργήσει και πολύ να το πετύχει. Συμμετείχε στο τρίτο γκολ βγάζοντας μια εξαιρετική λόμπα-πάσα στον Περόνε.

ΠΕΡΟΝΕ 7: Μπορεί να μην είχε την ίδια απόδοση με τα προηγούμενα παιχνίδια, αλλά ο Αργεντίνος και με μισή φάση την ζημιά θα την κάνει. Είχε καλά τρεξίματα και πέρα από το ωραίο γκολ που έβαλε, συμμετέχει και στο γκολ του Τσιλιανίδη καθώς από δική του πάσα ο Έλληνας μέσος εκμεταλλεύτηκε το λάθος στην άμυνα της Καρδίτσας.

ΑΛΛΑΓΕΣ:

ΡΟΜΑΝΟ 5: Μπήκε στην θέση του Σιατραβάνη και έπαιξε περίπου 30 λεπτά. Περισσότερο για να τεστάρει και ο Νίκος Παπαδόπουλος σε τι φόρμα είναι ο Αργεντίνος γιατί πλησιάζουν δύο κρίσιμες εντός έδρας αναμετρήσεις. Ωστόσο ο Ρομάνο την δουλειά του την έκανε. Όποτε χρειάστηκε κρατούσε την μπάλα και μοίραζε παιχνίδι.

ΛΟΥΚΙΝΑΣ 5: Μπήκε στην θέση του Περόνε και αγωνίστηκε για 20 λεπτά. Ήταν καλός και πίεζε ψηλά ακόμα και όταν το παιχνίδι είχε τυπικά τελειώσει. Είχε μία καλή ευκαιρία αλλά ο επόπτης σταμάτησε (σωστά) την φάση ως οφσάιντ.

ΚΥΡΙΑΚΙΔΗΣ 6: Πήρε την θέση του Τσιλιανίδη και έπαιξε περίπου 15 λεπτά. Είχε καλές τοποθετήσεις και καλά τρεξίματα στον ανοιχτό χώρο όπως στην φάση του 87′ που κέρδισε πέναλτι και την αποβολή του Γκουγκούδη.

ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ:

ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ 7: Διαβασμένος κατάλληλα για το συγκεκριμένο παιχνίδι ήταν ο Έλληνας τεχνικός. Είπε θα ρεφάρουμε και το έπραξαν οι παίκτες του με τον καλύτερο τρόπο. Οργανωμένοι άπαντες μέσα στο γήπεδο, του βγήκε να ξεκινήσει βασικό τον Κάσσο αντί του Πασά και τον Στάμου αντί του Ιντζόγλου.