Αν. Καρδίτσας – ΗΡΑΚΛΗΣ 0-4 (ΤΕΛΙΚΟ)

Δείτε την εξέλιξη του κρίσιμου αγώνα του Ημίθεου στην πόλη της Θεσσαλίας

Μετά την εντός έδρας ισοπαλία κόντρα στον Εθνικό Σερρών, ο Ηρακλής ταξιδεύει σήμερα (12/12) στην Καρδίτσα, με μοναδικό στόχο να φτάσει στο τρίποντο απέναντι στην τοπική Αναγέννηση, διατηρώντας με αυτόν τον το απόλυτο των νικών μακριά από το Καυτανζόγλειο.

Η ΒlueArena βρίσκεται από νωρίς στο Δημοτικό Στάδιο Καρδίτσας και θα σας μεταφέρει λεπτό προς λεπτό όλα όσα θα συμβούν κατά την διάρκεια της κρίσιμης αναμέτρησης.

PRE GAME

-Στον πάγκο Ιντζόγλου, Ρομάνο, παίζει ο Στάμου, ο οποίος θα αγωνιστεί στη θέση του αμυντικού χαφ, ενώ ο Νίκος Παπαδόπουλος ξεκινά με Κάσσο αντί του Πασσά στο άκρο της επίθεσης.

-Τώρα ανάβουν σιγά – σιγά οι προβολείς.

-Στο πέταλο του γηπέδου θα καθίσουν οι φίλοι του Ηρακλή.

-Νυχτώνει σιγά – σιγά, αλλά οι φωτεινοί προβολείς δεν έχουν ανάψει ακόμη. Οι παίκτες του Ηρακλή, βγήκαν για ζέσταμα.

-Μέτρια η κατάσταση του αγωνιστικού χώρου. Σε ορισμένα σημεία υπάρχουν διάσπαρτες λακούβες που ενδεχομένως να δημιουργήσουν προβλήματα στις προσπάθειες των παικτών.

-Περίπου δύο ώρες πριν την έναρξη του αγώνα, έφτασε στο στάδιο η αποστολή του Ηρακλή, χωρίς να συναντήσει προβλήματα.

-Από το πρωί στην Καρδίτσα δεν έχει βρέξει, παρ’ όλα αυτά η θερμοκρασία είναι χαμηλή και με το ζόρι αγγίζει τους 10 βαθμούς Κελσίου.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

7′: Χωρίς κάτι το σημαντικό στα πρώτα λεπτά εκτός από μία ωραία προσπάθεια από Σιατραβάνη-Περόνε, ο τελευταίος προσπάθησε να βγάλει στον Πουρτουλίδη αλλά έκοψαν οι αμυντικοί της Καρδίτσας.

9′: Σουτ έξω από την περιοχή από τον Σιατραβάνη, η μπάλα κοντράρει και ο Τσάμης μπλοκάρει.

12′: ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ. 0-1 από τον Κοσμά Τσιλιανίδη να εκμεταλλεύεται το λάθος στην άμυνα των γηπεδούχων και να πλασάρει εύστοχα τον Τσάμη.

14′: ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ. 0-2 για την ΗΡΑΚΛΑΡΑ από την σέντρα του Σαραμαντά και κεφαλιά του Κάσσου.

-Στο έδαφος ο Σάββας Σιατραβάνης ωστόσο δεν φαίνεται να αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα.

22′: Τεράστια χαμένη ευκαιρία από τον Τσιλιανίδη που αστοχεί από το ύψος του πέναλτι, έπειτα από πολύ ωραία πάσα του Μπουκουβάλα, ο Τσάμης διώχνει σε κόρνερ.

28′: Έχει ανέβει επιθετικά η Αναγέννηση χωρίς ωστόσο να βγάλει κάποια φάση.

32′: Ωραία κούρσα του Κάσσου από τα δεξιά και επικίνδυνη σέντρα, η μπάλα περνάει πλάγια.

-Κίτρινη κάρτα στον Βουτσιά.

37′: Μπιτέλης και Βουτσιάς έκαναν το ένα-δύο με τον πρώτο να πλασάρει αλλά ο Χουάντερσον μπλοκάρει.

38′: Ο Πουρτουλίδης εκτέλεσε φάουλ από τον άξονα ο Στάμου στο δεύτερο δοκάρι δεν μπορεί να βρει την μπάλα.

39′: Εκπληκτική απόκρουση του Χουάντερσον από σουτ εκτός περιοχής, απομακρύνει σε κόρνερ ο Βραζιλιάνος πορτιέρο.

41′: Ο Σιατραβάνης προλαβαίνει την έξοδο του Τσάμη, βγάζει την σέντρα αλλά οι αμυντικοί της Καρδίτσας διώχνουν σε πλάγιο.

43′: Κεφαλιά από τον Νίκιτς έπειτα από κόρνερ του Παπαργυρίου η μπάλα περνάει αρκετά άουτ.

-Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

-Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο με μία αλλαγή για τους γηπεδούχους. Ο Κουλίδης θα αποχωρήσει και στην θέση του θα μπει ο Μπουντούρης.

-Κίτρινη κάρτα στον Νίκιτς

54′: Ο Σαραμαντάς κάνει το τάκλιν στον Βουτσιά πριν ο παίκτης της Αναγέννησης κάνει το σουτ, η μπάλα περνάει κόρνερ.

61′: ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ. 0-3 με τον Εμάνουελ Περόνε να τελειώνει άψογα με το αριστερό πόδι την ασίστ του Σάββα Σιατραβάνη.

-Ένιωσε κάποιες ενοχλήσεις και μετά την ασίστ που έβγαλε στο γκολ του Περόνε, ο Σιατραβάνης περνάει εκτός και στην θέση του μπαίνει ο Ρομάνο.

-Κίτρινη κάρτα στον Νίκο Πουρτουλίδη.

68′: Σουτ του Περόνε λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα περνάει άουτ.

-Κίτρινη κάρτα στον Παπαργυρίου.

-Δεύτερη αλλαγή για τον Ηρακλή. Στην θέση του Περόνε, ο Λουκίνας.

-Αλλαγή για την Καρδίτσα. Στη θέση του Βουτσιά ο Παναγιωτόπουλος.

75′: Έχει πέσει ο ρυθμός στα τελευταία λεπτά. Αρκετά λάθη και για τις δύο ομάδες καθώς και ο αγωνιστικός χώρος δεν βοηθάει και πολύ.

Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τον Ηρακλή. Στην θέση του Τσιλιανίδη, ο Κυριακίδης.

82′: Ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα ο Ημίθεος.

87′: ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ. 0-4 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Νίκου Πουρτουλίδη. Υπάρχει καθαρή ανατροπή στον Κυριακίδη καθώς βγήκε μόνος με τον Τσάμη και ανατράπηκε από τον Γκουγκούδη που είδε σωστά την κόκκινη κάρτα από τον Σέζο.

-Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

-Τέλος παιχνιδιού. Άνετη επικράτηση όπως δείχνει και το τελικό σκορ για τον Ημίθεο.

Γήπεδο: Δημ. Στ. Καρδιτσας

Διαιτητής: Σέζος (Κιλκίς)

Βοηθοί: Νατσιούλας (Λάρισας), Καράμπουλας (Λάρισας)

ΣΚΟΡΕΡ: -/ Τσιλιανίδης (12′), Κάσσος (14′), Περόνε (61′), Πουρτουλίδης (87′, πεν)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Βουτσιάς, Νίκιτς, Παπαργυρίου / Πουρτουλίδης

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Γκουγκούδης /-

ΑΝ. ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Σ. Θεοδοσιάδης): Τσάμης, Νίκιτς, Στάμος, Βουτσιάς (Παναγιωτόπουλος 72′), Σάββας, Τζέκος, Γκουγκούδης, Μαυριάς, Κουλίδης (Μπουντούρης 46′), Παπαργυρίου, Μπιτέλης

Στον πάγκο: Μέλκας, Μπουντούρης, Μίχος, Οικονόμου, Χατζηρίζος, Παναγιωτόπουλος, Υφαντής

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ν. Παπαδόπουλος): Χουάντερσον, Μπουκουβάλας, Σαραμαντάς, Στάμου, Τσιλιανίδης (Κυριακίδης 78′), Περόνε (Λουκίνας 69′), Πουρτουλίδης, Σιατραβάνης (Ρομάνο 61′), Μπαρτολίνι, Κάσσος, Ζιαμπάρης

Στον πάγκο: Παπαθανασίου, Ιντζόγλου, Ρομάνο, Πασάς, Κυριακίδης, Βαλεριάνος, Λουκίνας