Σημαντική νίκη για τον Ηρακλή

Ο δεύτερος γύρος του πρωταθλήματος νέων άνοιξε με μία μεγάλη νίκη για τον Ηρακλή…

Ακαδημία, Μπάσκετ

Με 63-58 ο Ηρακλής επικράτησε της ΧΑΝΘ στο Ιβανώφειο. Σ’ ένα αρκετά δυνατό παιχνίδι οι «κυανόλευκοι» με βασικά στοιχεία την άμυνα, την ψυχραιμία και τη συγκέντρωση εξουδετέρωσαν ένα δύσκολο αντίπαλο, όπως η ΧΑΝΘ, που μέχρι πρότινος ήταν αήττητη.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα καλό δεύτερο δεκάλεπτο και πήραν μια μικρή διαφορά όμως ο Ηρακλής ισορρόπησε το παιχνίδι (στα πρώτα λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου ισοφάρισε το σκορ), μ’ ένα μικρό σερί πήρε το προβάδισμα και στα κρίσιμα τελευταία λεπτά με υπομονή και ψυχραιμία πήρε τη νίκη.

basket neoi iraklis - xanth 2014-15 3

Από τον Ηρακλή όμως υπάρχουν παράπονα για τη διαιτησία. Πιο συγκεκριμένα υπάρχουν παράπονα για τον διαιτητή κ.Βασιλόπουλο και γενικά από τη συμπεριφορά του ενώ αυτή δεν είναι η μοναδική φορά καθώς έχει σφυρίξει σε αγώνα του Ηρακλή ακόμη δύο φορές. Όπως τονίζουν από την ομάδα «τα παιδιά ιδρώνουν στο γήπεδο και θα πρέπει να το σεβαστεί αυτό και με τη συμπεριφορά του, τους αδικεί».

Μετά το τέλος του παιχνιδιού ο προπονητής της ομάδας, Γιάννης Δαμαλής μίλησε στη BlueArena και εξέφρασε την ικανοποίηση του για την εμφάνιση της ομάδας.

«Η ΧΑΝΘ είναι ένας παραδοσιακός σύλλογος που δουλεύει στις υποδομές εδώ και χρόνια και ήταν πολύ μεγάλη και σημαντική νίκη για μας. Συγχαρητήρια στα παιδιά που δούλεψαν πολύ σκληρά. Εδώ και 3 χρόνια προσπαθούμε να αναγεννήσουμε τον Ηρακλή και τις υποδομές του για να αρχίσει να βγάζει τους παίκτες και τα ταλέντα που έβγαζε. Τα παιδιά σήμερα το απέδειξαν, έχουμε  πολύ δουλειά μπροστά μας αλλά έχουμε ταλέντα και με σωστές προσεγγίσεις και προπονητικές κατευθύνσεις,  θα φτάσουν εκεί που πρέπει. Ήδη έχουμε κάποια παιδιά στην ομάδα των ανδρών οι οποίοι παλεύουν κάθε μέρα για να φτάσουν το επίπεδο τους και είναι προς τιμήν τους. Είμαστε εδώ όλοι οι προπονητές και δουλεύουμε γι’ αυτό και προχωράμε σιγά σιγά».

basket neoi iraklis - xanth 2014-15 4

Τι έκρινε την νίκη;

«Η ψυχραιμία που είχαμε στα τελευταία λεπτά και η πίεση που ασκήσαμε σε όλο το γήπεδο και αυτό προσπαθούμε να το βάλουμε και στο αντρικό, ότι όποιος έρχεται εδώ στο Ιβανώφειο να φτύνει αίμα για να κερδίζει , η αντίπαλη ομάδα να δέχεται πίεση είτε σε όλο είτε στο μισό γήπεδο που  να το βλέπει να είναι «ανηφορικό».

«Τα παιδιά ήταν συγκεντρωμένα και αυτά που λέμε στην προπόνηση τα έκαναν σήμερα. Είμαι πολύ ευχαριστημένος γιατί τους βλέπω ότι πλέον σκέφτονται. Το ταλέντο στον καλαθοσφαιριστή δεν φτάνει , όποιος σκέφτεται πιο γρήγορα αυτός παίζει σε υψηλότερο επίπεδο. Αυτό είναι το πρόβλημα μας δεν είναι μόνο να μπει το σουτ αλλά πρέπει να σκεφτείς πιο γρήγορα από τον αντίπαλο».

«Ευχαριστώ» προς τη διοίκηση

Οι Ταραμάς, Γαρέζος, Κουβελάς και Σταματογιάννης εξέφρασαν τις ευχαριστίες τους προς τη διοίκηση για την ευκαιρία που τους δίνει να είναι μέλη της ομάδας των ανδρών και τη βοήθεια που παίρνουν από αυτή τη συμμετοχή για να φτάσουν εκεί που αξίζει

Ηρακλής – ΧΑΝΘ 63-58

Διαιτητές: Βασιλόπουλος- Τοκμακίδης

Δεκάλεπτα:12-10, 13-22, 15-15, 23-13

Ηρακλής (Δαμαλής, βοηθός Παπαδούλης): Τσιμπούκου 10, Τσίμο, Δαλέσης 4, Γαρέζος 3 (1), Κουβελάς 14 (3), Σταματογιάννης 14, Ταραμά 18 (1), Ξυγωνάκης, Γαϊτατζής

ΧΑΝΘ (Καραπιπερίδης): Βλάχος 11, Παλιογιάννης , Σταματέλος 11 (1), Σιδερίδης, Μαλλιώρης, κρήτας 6, Γιανλάρης 11, Γίδαρης, Λεμονιάς 16 (2), Μωυσίδης 3 (1)