Τελικώς…ήττα στον Λαγκαδά (65-58)

Ο,τι έχτιζε ένα παιχνίδι, το γκρέμισε στα δύο τελευταία λεπτά ο Ηρακλής που “κόλλησε” στους 58 πόντους (58-58), και ηττήθηκε με 65-58, από τον Ερμή Λαγκαδά

Ηρακλής, Μπάσκετ

Την τρίτη του ήττα στο πρωτάθλημα της Α2 κατηγορίας του μπάσκετ, γνώρισε ο Ηρακλή, στον Λαγκαδά, από τον τοπικό Ερμή, στο παιχνίδι που συνεχίστηκε από το 13′ και το 25-16, αφού είχε διακοπεί λόγω υγρασίας.

Οι “κυανόλευκοι” εμφανίστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων, αφού ελάχιστες ήταν οι στιγμές μέσα στον αγώνα που έδειξαν ικανοί να πάρουν τη νίκη (μία μόλις φορά πέρασε μπροστά στο σκορ στο 22′ 32-35). Οι παίκτες του Γιώργου Κυρούδη, έκλεισαν στο -1 το ημίχρονο (32-31), καλύπτοντας μέσα σε επτά λεπτά τη διαφορά των εννιά πόντων που είχαν οι γηπεδούχοι.

Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη ωστόσο. Παρόλα αυτά χάρη στον Δημήτρη Δέσπο που και πάλι ήταν ο πρώτος σκόρερ από πλευράς “κυανόλευκων”, ο Ηρακλής έμεινε ζωντανός μέχρι το 38′ (58-58).

Κάπου εκεί όμως έπεσε ο γενικός, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να φτάσουν σε ένα 7-0 σερί και να πάρουν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα με σκορ 65-58.  Να σημειωθεί πως και πέρυσι ο Ηρακλής είχε χάσει στον Λαγκαδά σε παιχνίδι που είχε κριθεί σε τρεις παρατάσεις.

Επόμενος αντίπαλος για την ομάδα του Γιώργου Κυρούδη, ο ΟΦΗ στο παιχνίδι που θα γίνει στο Ιβανώφειο, το Σάββατο (17:00, κεκλεισμένων των θυρών).

Διαιτητές: Γεωργιάδης-Λαζαρίδης-Συμεωνίδης
Δεκάλεπτα: 23-16, 32-31, 48-45, 65-58
Ερμής Λαγκαδά  (Γεροφώτης): Καικλής 3 (1), Ελευθεριάδης, Θεοδωράκος 15 (3 τριπ., 9 ριμπ.), Ακεψιμαΐδης 10 (2), Παρίτσης 3, Μπένας 13 (1), Καλογιαννίδης 9, Σιώπης, Σαμαράς, Μανούσος 12.
Ηρακλής (Κυρούδης): Μιχάλογλου 5, Ονάσογλου 4, Χρυσόπουλος 14 (1), Αράπης 2, Καραγκιολίδης, Κοθράς 9 (1), Μήτσιαλος 1, Αποστολίδης 5 (1), Δέσπος 18 (13 ριμπ.).

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα όπως την κατέγραψε η BlueArena

Α” ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: 4-4 (3′) 16-10 (7′), 23-16 (10′)

Δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι ο Ηρακλής και βρίσκεται σχεδόν από το ξεκίνημα πίσω με 23-16. Οι «κυανόλευκοι» χρειάζεται να βελτιώσουν τα ποσοστά τους στην επίθεση, αλλά και την αμυντική τους λειτουργίας για να ελέγξουν το παιχνίδι.

B” ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: 25-16 (12′), 29-20 (15′) 31-29 (19′), 31-31 (19′), 32-31 (20′)

Σαφώς βελτιωμένος και χωρίς τα προβλήματα ολισθηρότητας μπήκε ο Ηρακλής στο παιχνίδι και κατάφερε να μειώσει την διαφορά στον πόντο. Με τον Δέσπο να κάνει καλή εμφάνιση και με ένα σερί 9-2 οι “κυανόλευκοι” έφτασαν την διαφορά στο καλάθι και εν’ συνεχεία στο 19′ ισοφάρισαν με δύο βολές του Χρυσόπουλο. Την διαφορά στον πόντο με το κλείσιμο του ημιχρόνου διαμόρφωσε ο Καλογιαννίδης με 1/2 βολές.

Γ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: 32-35 (22′), 42-38 (25′), 46-38 (26′), 46-40 (27′), 49-40 (28′), 48-45 (30′)

Ανευρος στο μεγαλύτερο διάστημα του γ’ δεκαλέπτου ο Ηρακλής. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν την διαφορά, φτάνοντας μέχρι το +8 (48-40), ωστόσο με σερί στο φινάλε του δεκαλέπτου, ο Ηρακλής μείωσε στους πέντε (48-45), με τον Δέσπο να είναι και πάλι ο κινητήριος μοχλός της επίθεση για την ομάδα του Γιώργου Κυρούδη.

Δ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: 50-47 (31′), 50-48 (32′), 53-51 (33′), 53-53 (35′), 58-53 (36′), 58-55 (36′), 58-58 (38′), 63-58 (38′), 65-58 (40′)

Ο,τι έχτιζε σε οκτώ λεπτά, το γκρέμισε στα δύο τελευταία ο Ηρακλής που “κόλλησε” στους 58 πόντους (58-58), και ηττήθηκε με 65-58, από τον Ερμή Λαγκαδά που σημείωσε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα.