Πρώτος… περίπατος

Ιδανικό ξεκίνημα για την ομάδα βόλει του Ηρακλή που κέρδισε εύκολα με 3-0 σετ την Καρδίτσα για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Βόλει, Ηρακλής

Πολύ καλό και δυνατό ξεκίνημα για τον Ημίθεο. Οι παίκτες του Χρήστου Πάτρα μπήκαν κάπως αγχωμένοι στο πρώτο σετ το οποίο κέρδισαν με δυσκολία (25-23). Το σημείο που έκρινε το σετ ήταν οι δύο συνεχόμενοι άσοι του Τσολάκου όπου έδωσε «φόρα» και στους παίκτες αλλά και στον κόσμο για την κατάκτηση του σετ.

Ο παλμός στην κερκίδα από τον κόσμο που γέμισε το Κατσάνειο, έδωσε ώθηση στους παίκτες του Ηρακλή που κατέκτησε εύκολα το δεύτερο σετ. Στο 21-9 μπήκε στον αγωνιστικό χώρο ο Θόδωρος Μποζίδης και αποθεώθηκε από τους φίλους των «κυανολεύκων». Πολύ καλή παρουσία από Παλέντζα, Στεφανίδη, Τσολάκο και Γάτση που έχουν μεγάλο μερίδιο ευθύνης για τη νικηφόρα πρεμιέρα.

Όπως τελείωσε το δεύτερο σετ έτσι ξεκίνησε και το τρίτο. Ο Ηρακλής σε ρόλο οδηγού και η Καρδίτσα να ακολουθεί από νωρίς στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να απειλήσουν σε κανένα σημείο και έτσι ο Ημίθεος επικράτησε εύκολα της Καρδίτσας.

Το «ταξίδι» της επιστροφής ξεκίνησε για τον Ημίθεο θετικά. Χρειάζεται ανάλογη συνέχεια απ’ όλους για να επιτευχθεί ο ένας και μοναδικός στόχος που υπάρχει και δεν είναι άλλος από την άνοδο στην Α1.

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα.

1ο ΣΕΤ: 3-6, 5-7, 12-12, 18-18, 23-23, 25-23

Οι κυανόλευκοι ξεκίνησαν μουδιασμένα το παιχνίδι και βρέθηκαν από το ξεκίνημα να κυνηγούν στο σκορ. Από 12-12 και έπειτα, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 23-22, οι παίκτες του Πάτρα ισοφάρισαν και από την θέση του σέρβερ ο Τσολάκος με δύο άσους χάρισε το πρώτο σετ στον Ηρακλή.

2ο ΣΕΤ: 7-5, 15-8, 20-9, 22-9, 22-11, 22-13, 23-13, 24-13, 25-13

Εύκολα πήρε το δεύτερο σετ ο Ηρακλής. Με πρωταγωνιστές όπως και στο πρώτο σετ τους Παλέντζα, Τσολάκο, Στεφανίδη και Γάτση ο Ημίθεος κατέκτησε άνετα το δεύτερο σετ. Τρομερό χειροκρότημα στην είσοδο του Θόδωρου Μποζίδη. Οι κυανόλευκοι δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα στο σετ και βρέθηκαν μπροστά μέχρι και με 13 πόντους.

3ο ΣΕΤ: 1-2, 2-4, 5-4, 8-4, 11-4, 12-6, 14-7, 17-7, 19-8, 21-9, 22-11, 23-13, 25-13

Εύκολη επικράτηση για τον Ηρακλή κόντρα στην Καρδίτσα με 3-0 σετ. Το τελευταίο σετ κύλισε όπως και το δεύτερο. Ο Ηρακλής είχε το προβάδισμα από την αρχή και η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 12 πόντους.

Ιδανικό ξεκίνημα για τους παίκτες του Πάτρα με τον κόσμο να τους χειροκροτεί και αυτοί να ανταποδίδουν.