Τράβηξε… περόνη και έφυγε με το διπλό

Με χιλιάδες οπαδούς στο πλευρό του, ο Ηρακλής επικράτησε με 1-0 στην Κατερίνη του Πιερικού.

Με ένα γκολ του Εμάνουελ Περόνε από το 52′ και ένα τεράστιο κόσμο στο πλευρό του, ο Ηρακλής ξεκίνησε ιδανικά τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα κόντρα στον Πιερικό, καθώς επικράτησε με 1-0 στην Κατερίνη.

Οι «κυανόλευκοι» έχασαν κι άλλες ευκαιρίες για να διευρύνουν το υπέρ τους αποτέλεσμα, όμως πότε ο Τζήλος και πότε οι επιπολαιότητα στην τελική προσπάθεια δεν του το επέτρεψαν.

Σε κάθε περίπτωση ωστόσο, ο Ημίθεος ξεκίνησε με τον τρόπο που ήθελε και παίρνει ψυχολογία για την συνέχεια.

Η BlueArena βρίσκεται από νωρίς στο γήπεδο της Κατερίνης και θα σας μεταφέρει λεπτό προς λεπτό όλα όσα θα συμβούν στη σημερινή αναμέτρηση.

1′: Το παιχνίδι μόλις ξεκίνησε.

5′: Ο Τσιλιανίδης δέχεται σπρώξιμο μέσα στην περιοχή αλλά ο Τζήλος αφήνει το παιχνίδι να συνεχιστεί.

10′: Τεράστια ευκαιρία από τον Περόνε ο οποίος πλασάρει άουτ.

12′: Ακυρώνεται γκολ του Τσιλιανίδη όπου ήταν σε θέση οφσάιντ.

19′: Πολύ ωραία προσπάθεια του Τσιλιανίδη από τα δεξία αλλά η πάσα του κόπηκε πριν φτάσει στον Σιατραβάνη.

24′: Πρώτη τελική για τον Πιερικό με το σουτ του Λαμπάκη να περνάει πάνω από την εστία του Χουάντερσον.

26′: Ο Ζιαμπάρης δέχεται αντιαθλητική αγκωνιά και γεμίζει με αίματα!!! Ο ορισμός της κόκκινης κάρτας!!!

Ο Τζήλος δεν έδωσε ούτε φάουλ!!!

32′: Επιστρέφει ο Ζιαμπάρης με επιδέσμους στο κεφάλι.

36′: Αλλαγή για την ομάδα του Πιερικού. Βγαίνει ο Σταμάτης και μπαίνει ο Μανίκας.

39′: Πρώτη κίτρινη στο παιχνίδι για τον Στάμου.

44′: Δυνατό τάκλιν πάνω στον Σιατραβάνη. Κίτρινη κάρτα για τον Ελιομάρ.

45+1′: Ο Τζήλος συνεχίζει το τροπάριό του. Ανάποδο σφύριγμα σε φάουλ που έγινε στον Σιατραβάνη.

Ημίχρονο: Τέλος πρώτο ημιχρόνου. Με τον Ηρακλή να διαμαρτύρεται για τη φάση του πέμπτου λεπτού όπου ο Τζήλος έδειξε παίζεται στο σπρώξιμο που δέχτηκε ο Κοσμάς Τσιλιανίδης και να «κλείνει» τα μάτια στη φάση του 26ου λεπτού στο αντιαθλητικό μαρκάρισμα που έγινε στον Ζιαμπάρη. Καλή η ομάδα, έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού αλλά πρέπει να βρει τον τρόπο να πλησιάσει περισσότερο την εστία του Πιερικού.

17.06 ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ ΞΕΚΙΝΗΣΕ

46′: Πρώτη καλή φάση για τον Ηρακλή, με σέντρα του Περόνε και προβολή του Τσιλιανίδη, αυτή όμως καταλήγει άουτ.

50′: Απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Μάρκοβιτς η μπάλα καταλήγει άουτ.

52′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛ: Ο Πουρτουλίδης εκτελεί το κόρνερ από αριστερά και ο Περόνε με κεφαλιά ανοίγει το σκορ για τον Ηρακλή.

53′: Αλλαγή για τον Ηρακλή. Στη θέση του Κυριακίδη, ο Αγγελούδης.

55′: Τεράστια ευκαιρία για τον Ηρακλή, με τον Πουρτουλίδη, που πήρε την ασίστ από τον Τσιλιανίδη, αλλά το πλασέ απέναντι στον Παπατολίκα κατέληξε στην αγκαλιά του γκολκίπερ του Πιερικού.

58′: Αλλαγή για τον Πιερικό. Στη θέση του Μάρκοβιτς, ο Αλεξίου.

61′: Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρακλή, με εκτέλεση φάουλ του Πουρτουλίδη και κεφαλιά του Περόνε που πέρασε άουτ.

64′: Κίτρινη στον Περόνε.

76′: Αλλαγή για τον Ηρακλή. Στη θέση του Σιατραβάνη, ο Κάσσος.

77′: Πέναλτι ζητούν οι παίκτες του Πιερικού, για χέρι του Στάμου σε σουτ του Μανίκα. Ο Τζήλος δείχνει κόρνερ, ενώ οι παίκτες του Ηρακλή έχουν σταματήσει θεωρώντας ότι ο Μανίκας ήταν σε θέση οφ-σάιντ.

78′: Κίτρινη στον Αγγελούδη.

82′: Αλλαγή για τον Ηρακλή. Στη θέση του Περόνε, ο Τόσκας.

89′: Τέσσερα θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

17.55: ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ