Νίκησε τον Απόλλωνα, «κέρδισε» παίκτες

Θετικές εντυπώσεις άφησαν οι «ρεζέρβες» του Ηρακλή με την εμφάνιση κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο

Θετικό πρόσημο μπαίνει στη σημερινή (28/9) εμφάνιση του Ηρακλή στο φιλικό με τον Απόλλωνα 1926, καθώς πέρα από τη νίκη με 2-3, ο Νίκος Παπαδόπουλος είχε την ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχής σε αρκετούς νεαρούς παίκτες που δεν χρησιμοποίησε μέχρι τώρα στα επίσημα παιχνίδια.

Οι «κυανόλευκοι» είχαν την ευκαιρία να προηγηθούν μόλις στο 6′ με ωραία κεφαλιά του Αγγελούδη, στη συνέχεια όμως η απόδοσή τους έπεσε με αποτέλεσμα πριν βγει το ημίχρονο να βρεθούν πίσω στο σκορ. Αρχικά με το γκολ του Νατσιούπουλου στο 21′ και εν’ συνεχεία του Ευσταθίου στο 33′.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι αλλαγές του Νίκου Παπαδόπουλου (και συγκεκριμένα η είσοδος των Ζαμπάζη και Ιντζόγλου στο κέντρο) έδωσαν πνοή στην ομάδα η οποία είχε τις ευκαιρίες και τελικά κατάφερε να ανατρέψει και πάλι το σκορ με τα γκολ των Πασά στο 72′ και Κυριακίδη στο 87′.

87’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ 2-3: Ωραία πάσα του Ιντζόγλου στον αμαρκάριστο Κυριακίδη, ο τελευταίος προλαβαίνει την έξοδο του Βασιλειάδη και δίνει εκ νέου το προβάδισμα στον Ηρακλή.

84’: Απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Αγγελούδη, η μπάλα περνά δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Βασιλειάδη και καταλήγει άουτ.

82’: Απαντά ο Απόλλων στις ευκαιρίες με τον Σουλίδη να βγαίνει μόνος απέναντι στον Λαδά, ο νεαρός με εντυπωσιακή επέμβαση τον σταματά.

81’: Ωραία προσπάθεια του Κυριακίδη που αδειάζει τον προσωπικό του αντίπαλο, αλλά το σουτ που επιχειρεί είναι αδύναμο και ο Βασιλειάδης μπλοκάρει.

72’: ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛ 2-2: Ο Τσιλιανίδης εκτελεί το φάουλ η μπάλα κοντράρει στο τείχος και φτάνει στον Πασά που πλασάρει τον Παπαδόπουλο και ισοφαρίζει.

62’: Νέα καλή προσπάθεια για τον Ηρακλή με τον Ζαμπάζη να βγάζει την σέντρα, ο Μαυροκεφαλίδης προ του Αγγελούδη προλαβαίνει να απομακρύνει.

59’: Πρώτη καλήστο δεύτερο ημίχρονο είναι για τον Ηρακλή, με σέντρα του Μουχάλη από τα δεξιά και κεφαλιά τουΑγγελούδη, η μπάλα καταλήγει άουτ.

Πιέζει για την ισοφάριση ο Ηρακλής στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου.

17.07: ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ ΞΕΚΙΝΗΣΕ

16.49: ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

42’: Ωραίος συνδυασμός Λουκίνα και Τσιλιανίδη και σουτ του τελευταίου έξω από την περιοχή, ο Παπαδόπουλος με δυσκολία διώχνει σε κόρνερ. Στην εξέλιξη της φάσης ο Κυριακίδης σουτάρει από καλή θέση η μπάλα περνάει άουτ.

40’: Ο Τσιλιανίδης με πλάγιο βγάζει μόνο του τον Αγγελούδη ο οποίος μπαίνειστηνπεριοχή σουτάρει, αλλά ο Παπαδόπουλος πέφτει και μπλοκάρει.

39’: ΟΕυσταθίου ταλαιπωρεί την άμυνατου Ηρακλή και τον Στεφανίδη, μπαίνει στην περιοχή και σουτάρει η μπάλα άουτ.

36’: Πρώτη αλλαγή για τον Ηρακλή. Στη θέση του Τόσκα, ο Στάμου.

33’ ΓΚΟΛ 2-1: Κακή αμυντική λειτουργία και πάλι για τον Ηρακλή, επωφελείται ο Ευσταθίου που πλασάρει Παπαθανασίου και δίνει προβάδισμα στον Απόλλωνα.

30’: Καλή φάση για τον Ηρακλή, με τον Τσιλιανίδη να ανοίγει για τον Αγγελούδη, ο οποίος όμως καθυστερεί με αποτέλεσμα να τον κόψει ο Μπερτέν.

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο, ο Απόλλων έχει ισορροπήσει και δείχνει να πατά καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο.

21’ ΓΚΟΛ 1-1: Μετά από αλλεπάλληλες κόντρες ο Νατσιόπουλος βρέθηκε μόνος απέναντι στον Παπαθανασίου, πλάσαρε και ισοφάρισε για τον Απόλλωνα.

15’: Ακυρώνεται γκολ του Ηρακλή με τον Κάσσο που συνελήφθη σε θέση οφ-σάιντ.

12’: Ο Νατσιόπουλος σουτάρει από τον άξονα έξω από την περιοχή, ο Παπαθανασίου πέφτει και μπλοκάρει.

6’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ 0-1: Ο Ηρακλής ανοίγει το σκορ πολύ γρήγορα στο παιχνίδι. Ο Στεφανίδης εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά, γυριστή κεφαλιά του Αγγελούδη και η μπάλα στα δίχτυα του Παπαδόπουλου.

4’: Ο Ηρακλής απαντάει με σουτ του Κυριακίδη έξω από την περιοχή η μπάλα καταλήγει άουτ.

3’:  Πρώτο σουτ στο παιχνίδι από τον Ευσταθίου έξω από την περιοχή, αδύναμο και χλιαρό ο Παπαθανασίου μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα.

16.03 ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΞΕΚΙΝΗΣΕ

Γήπεδο: Καλαμαριάς

Διαιτητής: Δ. Κουρουλής (ΕΠΣ Μακεδονίας)

Βοηθοί: Κ. Νικολαίδης (ΕΠΣ Μακεδονίας), Αρ. Νταβέλας (ΕΠΣ Μακεδονίας)

ΣΚΟΡΕΡ: 21’ Νατσιόπουλος, 33’ Ευσταθίου/6’ Αγγελούδης, 72’ Πασάς, 87′ Κυριακίδης

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 90’ Κιοσέ/-