Θέλει δουλειά…

Ο Ηρακλής ολοκλήρωσε την σειρά των φιλικών του στο Καρπενήσι με ήττα από τον Απόλλωνα Σμύρνης με 1-0

Ο Ηρακλής ολοκλήρωσε την διαδικασία των φιλικών του στο Καρπενήσι συμπληρώνοντας μία νίκη, μία ισοπαλία και μία ήττα. Η τελευταία ήρθε σήμερα (13/8) κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης, ο οποίος με ένα γκολ του Κυβελίδη από το 23’ έφτασε στο νικηφόρο αποτέλεσμα που τον βοηθά περισσότερο σε επίπεδο ψυχολογίας.

Από την άλλη πλευρά, ο Ηρακλής που δεν είχε στην σύνθεσή του τον Περόνε, έχοντας στο ενεργητικό του ένα καλό δεκάλεπτο στην αρχή του αγώνα και την ευκαιρία με εκτέλεση του Ρομάνο στο 5’ προβλημάτισε ξανά με την απόδοσή του, καθώς για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι εμφάνισε δυσλειτουργία στην κυκλοφορία της μπάλας, αμυντικά δεν ήταν αλάνθαστος, ενώ του έλειψαν και οι ευκαιρίες.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κι άλλο εξαιτίας των πολλών αλλαγών που έκαναν οι Νίκος Παπαδόπουλος και Νίκος Κωστένογλου με αποτέλεσμα να λιγοστέψουν ακόμη περισσότερο οι φάσεις μπροστά στις δύο εστίες και το παιχνίδι να γίνει, μάλλον βαρετό.

Ίσως το θετικό στην όλη υπόθεση, είναι ότι το ντεμπούτο του -έστω και ανεπίσημα- με τη φανέλα του Ηρακλή έκανε ο Σεμπάστιαν Μπαρτολίνι, ενώ στα καλά στοιχεία συγκαταλέγεται και η παρουσία του Δημήτρη Στάμου στη θέση των αμυντικών χαφ.

Πέραν αυτών, είναι ξεκάθαρο ότι ο Ηρακλής χρειάζεται ακόμη πολλή δουλειά για να φτάσει στα επιθυμητά σημεία απόδοσης, λαμβάνοντας βέβαια υπόψη και την κούραση που υπάρχει από τις καθημερινές και επίπονες προπονήσεις.

20.30: ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

72’: Βελτιωμένη η εικόνα του Ηρακλή μετά το 60’ πιέζει για την ισοφάριση αλλά δεν φτάνει με ευκολία στην εστία του Πίτκα.

65’: Εκτέλεση κόρνερ του Ζαμπάζη από τα αριστερά, ο Ζιαμπάρης πιάνει την κεφαλιά από καλό σημείο η μπάλα περνάει άουτ.

64’: Ωραία ενέργεια από τον Τσιλιανίδη που επιχειρεί και το σουτ η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ.

57’: Μέτρια η εικόνα του αγώνα συνολικά, χωρίς ευκαιρίες και εμπνεύσεις.

50’: Ο Μπαρτολίνι κάνει το ανεπίσημο ντεμπούτο του με τη φανέλα του Ηρακλή, παίρνοντας την θέση του Στάμου.

19: 49: ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

19.34: ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

40’: Κίτρινη κάρτα στον Γεωργίου, για ένα πολύ σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Ρομάνο που έμεινε για αρκετή ώρα στο έδαφος

39’: Μακρινό σουτ του Κυβελίδη, ο Λαδάς πέφτει εντυπωσιακά και μπλοκάρει την μπάλα.

32’: Ωραίο δυνατό σουτ του Τσιλιανίδη έξω από την περιοχή, αφήνει άγαλμα τον Κουτσόπουλο, αλλά η μπάλα περνάει άουτ.

30’: Διακοπή για να δροσιστούν οι παίκτες. Κάτι σαν τάιμ-άουτ.

29’: Νευρικό παιχνίδι από τον Ηρακλή, λείπει το κράτημα και το σωστό μοίρασμα.

23’ ΓΚΟΛ 0-1: Ο Κυβελίδης ανοίγει το σκορ για τον Απόλλωνα με διπλή προσπάθεια, καθώς στην αρχική του προσπάθεια προσπάθησε να κρεμάσει χωρίς επιτυχία τον Λαδά, αλλά στην δεύτερη με σουτ βρήκε τον στόχο. Κακή αμυντική λειτουργία για τον Ηρακλή σε αυτή τη φάση καθώς ο φορ του Απόλλωνα βρέθηκε δύο φορές μόνος του προ του Λαδά.

20’: Εκτός αγώνα τελικά ο Πασάς, λόγω του τραυματισμού του στο κεφάλι, στην θέση του ο Τσιλιανίδης.

18’: Με προστατευτικό δίχτυ στο κεφάλι θα συνεχίσει το παιχνίδι ο Πασάς καθώς δέχτηκε ένα χτύπημα στο κεφάλι από τον Φαρινόλα σε μια διεκδίκηση της μπάλας.

15’: Ο Γκαστόν πιάνει το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά αδύναμο και κακό με αποτέλεσμα η μπάλα να περάσει άουτ.

9’: Κίτρινη κάρτα δέχεται ο Γκαστόν για θέατρο μέσα στην περιοχή, έπειτα από μαρκάρισμα του Σμίλτου. Οι παίκτες του Κωστένογλου ζήτησαν πέναλτι.

5’: Απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Ρομάνο, αριστερά και έξω από την περιοχή, ο Κουτσόπουλος με υπερένταση πετάει την μπάλα κόρνερ. Πολύ τεχνικό χτύπημα από τον Αργεντίνο.

3’: Κανονικά ξεκίνησε το παιχνίδι ο Μιχάλης Μπουκουβάλας, παρά το γεγονός ότι στη χθεσινή προπόνηση, αποχώρησε με ένα χτύπημα στην επιγονατίδα.

18.52: ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΞΕΚΙΝΗΣΕ

-Με λευκή εμφάνιση θα αγωνιστεί στο σημερινό παιχνίδι ο Ηρακλής, με σκούρη μπλε ο Απόλλων Σμύρνης.

-Εκτός αποστολής για το πειθαρχικό παράπτωμα στο οποίο υπέπεσε χθες έμεινε ο Χουάντερσον.

-Αρκετοί είναι οι οπαδοί που θα παρακολουθήσουν και αυτό το φιλικό του Ηρακλή στο Καρπενήσι. Οπαδοί που ταξίδεψαν είτε από την Θεσσαλονίκη, είτε από τις γύρω περιοχές και την Αττική.

-Υψηλή θερμοκρασία σήμερα στο Καρπενήσι, όπως και σε ολόκληρη τη χώρα, το θερμόμετρο άγγιξε το μεσημέρι τους 34 βαθμούς Κελσίου.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ν. Παπαδόπουλος): Λαδάς, Μπουκουβάλας, Σαραμαντάς, Τόσκας, Σμίλτος, Πουρτουλίδης, Στάμου (50’ Μπαρτολίνι), Ρομάνο, Πασάς (20’ Τσιλιανίδης), Σιατραβάνης, Λουκίνας

Έπαιξαν και οι: Παπαθανασίου, Κυριακίδης (57’ Καλφούτζος), Μουχάλης, Ιντζόγλου, Βαλεριάνο, Κάσσος, Ζαμπάρης, Στεφανίδης (76’ Μπίκας), Ζαμπάζης, Κυριακίδης

ΑΠ. ΣΜΥΡΝΗΣ (Ν. Κωστένογλου): Κουτσόπουλος, Ντούνης, Χατζηζήσης, Κύργιας, Γεωργίου, Γκόλιας, Χατζής, Ηρακλής, Γκαστόν, Φαρινόλα, Σανέ (υπό δοκιμή) Κυβελίδης

Έπαιξαν και οι: Πίτκας, Λαγός (72’ Γκόλιας), Νανία, Κυριάκος, Κοτσώνης, Δημακάκος, Βασιλαντωνόπουλος, Ξαγοράρης, Φουκαράς, Καρακώστας, Ψείρας