Προβλημάτισε, αλλά δεν έχασε…

Με μια μέτρια εμφάνιση από βασικούς και πιτσιρικάδες ο Ηρακλής αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τα Χανιά στο δεύτερο φιλικό του Καρπενησίου

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΤΟ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙ: ΘΩΜΑΣ ΚΑΛΕΣΗΣ, ΘΩΜΑΣ ΜΙΧΟΣ

Ασφαλώς και ελαφρυντικά υπάρχουν πολλά, όπως οι πολλές αλλαγές, αλλά και το επίπονο πρόγραμμα των καθημερινών προπ0νήσεων, ωστόσο στο σημερινό (10/8) φιλικό με τα Χανιά και το τελικό 1-1,  ο Ηρακλής προβλημάτισε με την αποδόσή του και απέδειξε ότι χρειάζεται…μπόλικη δουλειά ακόμη για να φτάσει στο επιθυμητό σημείο πριν από την έναρξη του πρωταθλήματος.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ημίθεος με τους βασικούς στην ενδεκάδα του, είχε μεν την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή, πλην όμως δεν κατάφερε να μπει στην περιοχή του Ρίζου ενώ η ανάπτυξή του ήταν πάρα πολύ αργή. Αυτό έδωσε την ευκαιρία στον αντίπαλο να ανοίξει το σκορ στην πρώτη ουσιαστικά ευκαιρία που δημιούργησε με έναν πρώην…κυανόλευκο, τον Πέτρο Κοντέωντα να βρίσκει τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 37′ με κεφαλιά έπειτα από κόρνερ  του Καραγιάννη από τα δεξιά.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Νίκος Παπαδόπουλος πέρασε στο παιχνίδι την ενδεκάδα των…πιτσιρικάδων με αποτέλεσμα ο ρυθμός του αγώνα να πέσει κι άλλο και οι ευκαιρίες μπροστά στην εστία του γκολκίπερ των Κρητικών να περιοριστούν στο ελάχιστο. Τελικά η ισοφάριση ήρθε στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης (89′) και πάλι με κεφαλιά του Κοντέωντα, αλλά αυτή τη φορά προς την εστία της ομάδας του έπειτα από καλά εκτελεσμένο κόρνερ του Σαραμαντά.

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα

ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

89′ ΓΚΟΛ 1-1: Ο Ηρακλής ισοφαρίζει στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης με αυτογκόλ του Κοντέωντα με κεφαλιά, έπειτα από κόρνερ του Σαραμαντά.

78′: Τίποτα το συγκλονιστικό στο ενδιάμεσο διάστημα. Ο Ηρακλής ασύνδετος, δεν έχει ούτε κυκλοφορία, ούτε τελικές.

71′: Φαλτσαριστό σουτ του Μουχάλη έξω από την περιοχή, ο Ρίζος δεν έχει πρόβλημα να μπλοκάρει.

67′: Ο Νύκταρης εκτελεί το φάουλ, ο Γκότοβος πιάνει την γυριστεί κεφαλιά χωρίς να βλέπει εστία, η μπάλα καταλήγει δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Λαδά.

65′: Λείπουν οι ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να είναι ασύνδετες ακόμη. Ο Ηρακλής νευρικός έχει πρόβλημα στην ανάπτυξη.

54‘: Σκληρό φάουλ του Κοντέωντα πάνω στον Λουκίνα την ώρα που έβγαινε μόνος απέναντι στον Ρίζο, οι δύο παίκτες διαπληκτίζονται χωρίς συνέχεια. Η εκτέλεση φάουλ από τον Στεφανίδη, βρίσκει στο τείχος.

53′: Ο Καραλής εκτελεί ένα φάουλ αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, ο Σμίλτος πιάνει την κεφαλιά και την στέλνει προς τα δίχτυα, αλλά ο Λαδάς οριζοντιόνεται και απομακρύνει σε κόρνερ.

48′: Σαφώς νεανικότερη η ενδεκάδα του Ηρακλή στο δεύτερο ημίχρονο.

46′: Με διαφορετική ενδεκάδα ο Ηρακλής στο δεύτερο ημίχρονο παίζουν οι: Λαδάς, Τόσκας, Ζαμπάζης, Στεφανίδης, Λουκίνας, Καλφούτζος, Σμίλτος, Σαραμαντάς, Μουχάλης, Κυριακίδης, Πασάς

ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

39′: Στην πρώτη ουσιαστικά ευκαιρία που δημιουργεί στο παιχνίδι η ομάδα των Χανίων ανοίγει και το σκορ. Κακή αμυντική λειτουργία στη φάση του γκολ για τους παίκτες του Ηρακλή, αλλά και του Χουάντερσον, που δεν εκτίμησε σωστά την πορεία της μπάλας και έκανε λανθασμένη έξοδο.

37′: ΓΚΟΛ 0-1: Ο Καραγιάννης εκτελεί από τα δεξιά ένα κόρνερ, ο Χουάντερσον κάνει κακή έξοδο και ο Πέτρος Κοντέων με κεφαλιά ανοίγει το σκορ στο φιλικό.

34′: Ο Κρητικός γυρίζει στον Πάγκαλο που είναι στο ύψος του πέναλτι, αυτός επιχειρεί να πιάσει το σουτ στην κίνηση αλλά κάνει «τσαφ» και η μπάλα φτάνει στην αγκαλιά του Χουάντερσον.

29′: Καλή ανάπτυξη από τους παίκτες με τον Ρομάνο να κρατά, να πασάρει την κατάλληλη στιγμή στον Τσιλιανίδη, αλλά η κάθετη του τελευταίου για τον Σιατραβάνη, είναι περισσότερο δυνατή από όσο πρέπει, ο Ρίζος βγαίνει και μπλοκάρει.

22′: Ωραίος συνδυασμός Περόνε, Πουρτουλίδη και Μπουκουβάλα με τον τελευταίο να επιχειρεί το σουτ, ο Ρίζος με διπλή προσπάθεια μπλοκάρει.

20′: Ένα φάουλ εκτελεσμένο από τον Καραγιάννη, περνάει ανεκμετάλλευτο  για την ομάδα των Χανίων, η μπάλα καταλήγει άουτ.

15′: Καλύτερος ο Ηρακλής στο πρώτο τέταρτο του αγώνα, έχει την υπεροχή, προσπαθεί με πολλές πάσες να φτάσει έξω από την περιοχή αλλά δεν βρίσκει εύκολα τους διαδρόμους προς την εστία του Ρίζου. Καμιά ευκαιρία για τα Χανιά μέχρι στιγμής.

10′: Σέντρα του Βαλεριάνου από τα δεξιά, ο Περόνε πηδάει με τον Ρίζο που χάνει την μπάλα, αλλά οι αμυντικοί των Χανίων απομακρύνουν προ του Σιατραβάνη.

-Συνεχόμενα συνθήματα από τους οπαδούς του Ηρακλή, που στηρίζουν την ομάδα με τον καλύτερο τρόπο.

5′: Πρώτη τελική προσπάθεια για τον Ηρακλή, με τον Τσιλιανίδη να επιχειρεί το σουτ, αλλά η μπάλα περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια του Ρίζου.

4′: Αναγνωριστικές πάσες προς το παρόν στο παιχνίδι και μια σχετική καθυστέρηση στα πλάγια – άουτ καθώς δεν υπάρχουν ball boy για να επαναφέρουν την μπάλα.

-ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΞΕΚΙΝΗΣΕ

-Ο Πουρτουλίδης φορά και πάλι το περιβραχιόνιο του αρχηγού του Ηρακλή, ο Πάγκαλος των Χανίων

-Με δέκα λεπτά καθυστέρηση, οι δύο ομάδες βγαίνουν τώρα στον αγωνιστικό χώρο. Ο Ηρακλής με μπλε εμφάνιση, τα Χανιά με πορτοκαλί

-Αύριο (11/8) αναχωρεί η αποστολή των Χανίων από το Καρπενήσι με προορισμό την βάση της

-Με καθυστέρηση θα ξεκινήσει το φιλικό, καθώς έχουν περάσει πέντε λεπτά από την προγραμματισμένη έναρξη και οι δύο ομάδες δεν έχουν βγει ακόμη στον αγωνιστικό χώρο

-Αρκετός κόσμος του Ηρακλή στο γήπεδο, με οπαδούς που ταξίδεψαν τόσο από την Θεσσαλονίκη, όσο και από τις γύρω περιοχές και την Αθήνα

-Με μια πρόχειρη ματιά στην ενδεκάδα που ξεκινά, είναι φανερό ότι ο Νίκος Παπαδόπουλος προβάρει αυτούς που προορίζει για βασικούς

-Καλές οι καιρικές συνθήκες στο Καρπενήσι, ιδανικός για ποδόσφαιρο

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ν. Παπαδόπουλος): Χουάντερσον, Μπουκουβάλας, Βαλεριάνος, Ζιαμπάρης, Στάμου, Πουρτουλίδης, Ιντζόγλου, Ρομάνο, Τσιλιανίδης, Σιατραβάνης, Περόνε

Έπαιξαν και οι: Λαδάς, Τόσκας, Ζαμπάζης, Στεφανίδης, Λουκίνας, Καλφούτζος (79′ Μπίκας), Σμίλτος, Σαραμαντάς, Μουχάλης (85′ Κυβρακίδης), Κυριακίδης, Πασάς

ΧΑΝΙΑ (Σ. Παπαδόπουλος): Ρίζος, Εσόνο, Γκότοβος, Κοντέων, Παγώνης, Οικονομόπουλος, Καραγιάννης, Σιλιγαρδάκης, Κρητικός, Πάγκαλος, Μαρτσάκης

Έπαιξαν και οι:  Γουέλκαμ, Καμινιώτης, Μανωλάς, Ντο Κάρμο, Φιντικάκης, Νύκταρης, Καραλής, Ταταράκης