Ο ΗΡΑΚΛΗΣ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ!

Με γκολ του Σιατραβάνη, ο Ηρακλής πήρε τεράστιο τρίποντο και παραμένει ζωντανός στη μάχη της ανόδου.

Τι και αν έπαιζε με την πλάτη στον τοίχο; Τι και αν παρατάχθηκε με σύνθεση ανάγκης; Ο Ηρακλής επικράτησε με 1-0 της Νίκης Βόλου και φώναξε παρών στη μάχη της ανόδου. Το χρυσό γκολ πέτυχε ο Σάββας Σιατραβάνης, με την συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού.

Ο Ηρακλής ήταν κυρίαρχος στο πρώτο ημίχρονο, είχε ευκαιρίες για να προηγηθεί, δοκάρι με τον Ζάχορα, απέναντι σε μία ομάδα που έψαχνε το ατομικό λάθος των παικτών του Νίκου Παπαδόπουλου για να βγάλει φάση. Η εικόνα ήταν παρόμοια και στο μεγαλύτερο μέρος του δευτέρου ημιχρόνου, με τους κυανόλευκους να στέκονται τυχεροί στη φάση του 60ου λεπτού. Ο Ανιέτε σημάδεψε το δοκάρι και στην αντεπίθεση που ξεκίνησε από τον Τσιλιανίδη, ο Σιατραβάνης νίκησε τον Αποστολίδη.

Το παιχνίδι στη συνέχεια έγινε ροντέο, κυρίως με την απόφαση του Κουτσιάφτη να αποβάλλει με απευθείας κόκκινη τον Ματσούκα για χτύπημα στα Τζιώρα, ενώ στον επιθετικό της Νίκης Βόλου που χτύπησε τον Παπαστεριανό, έδειξε κίτρινη. Ο Ηρακλής επιστράτευσε κάθε μέσο για να κρατήσει το 1-0, οι φιλοξενούμενοι δεν έκαναν ούτε φάση και ο Ηρακλής βρίσκεται πλέον στο -4 από την δεύτερη θέση.

Επόμενος σταθμός την Τετάρτη, το γήπεδο του Ταύρου, όπου ο Ηρακλής αντιμετωπίζει τον Φωστήρα…