Νίκησε και πάτησε τετράδα…

Στην πρώτη τετράδα του πρωταθλήματος πάτησε ο Ηρακλής μετά την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του, αυτή τη φορά με 3-1 επί της Αναγέννησης Καρδίτσας στο Καυτανζόγλειο.  Οι …

Οι «κυανόλευκοι» με καλά διαστήματα στο παιχνίδι τους προηγήθηκαν 1-0 με γκολ του Ζάχορα από το 17′ για να ισοφαριστούν κόντρα στη ροή του αγώνα από τον Μπουντούρη στο 40′.

Στο δεύτερο ημίχρονο ωστόσο και παρά το κακό ξεκίνημα που έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να απειλήσουν, ο Ηρακλής κατάφερε να φτάσει τελικά στο τρίποντο, αρχικά με το πολύ όμορφο γκολ του Τσιλιανίδη στο 68′ και στη συνέχεια με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πουρτουλίδη στο 87′. Να σημειωθεί ότι η Καρδίτσα έπαιζε από το 78′ με δέκα, έπειτα από σωστή αποβολή του Κουκούλη με δεύτερη κίτρινη κάρτα

Η BlueArena βρέθηκε στο Καυτανζόγλειο και σας μετέφερε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του αγώνα των κυανόλευκων κόντρα στην Αναγέννηση Καρδίτσας, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του βορείου ομίλου της Football League.

———————————————————————-

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

-Το παιχνίδι ξεκίνησε

2′: Ο Ζάχορα πέφτει μέσα στην μεγάλη περιοχή, υπό την πίεση του Κουκούλη, οι παίκτες του Ηρακλή διαμαρτύρονται για πέναλτι, αλλά ο Φωτιάδης που σαστίζει για λίγο δείχνει άουτ.

–Με διάθεση ξεκίνησε το παιχνίδι ο Ηρακλής που αγωνίζεται με ένα ιδιότυπο 4-1-2-3, με τον Μπάμπα σε θέση κόφτη και τους Πουρτουλίδη, Ιντζογλου μπροστά του σε ένα ανάποδο τρίγωνο που σχηματίζεται στον άξονα των «κυανολεύκων» . Ο Ημίθεος κράτησε μπάλα και έξακολουθεί να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως ο ρυθμός έχει πέσει.

15′: Εκτέλεση κόρνερ του Τάι από τα δεξιά, κεφαλιά του Κοντέωντα, η μπάλα καταλήγει πάνω από τα δοκάρια του Σιαράβα

17′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛ 1-0: Εκπληκτική ενέργεια από τον Ονουάτσι που κρατάει την μπάλα εντός αγωνιστικού χώρου, περνάει όποιον βρίσκει μπροστά του και σουτάρει, η μπάλα φεύγει από τα χέρια του Σιαράβα και ο επερχόμενος Ζάχορα δεν έχει πρόβλημα να την…φυσήξει απλά στα δίχτυα.

23′: Κίτρινη κάρτα στον Κουκούλη

25′: Κίτρινη κάρτα και στον Μίχο

27′: Πρώτη φάση για την Καρδίτσα στο παιχνίδι, με τον Μπουσινάκη, ο οποίος βρίσκει την μπάλα στρωμένη στα πόδια του και σουτάρει, αλλά ο Κηπουρός είναι στη σωστή θέση και μπλοκάρει.

33′: Κίτρινη κάρτα στον Ρόβα

36′: Κίτρινη κάρτα, η πρώτη σε παίκτη του Ηρακλή και συγκεκριμένα στον Ζάχορα

38′: Ιδανική αντεπίθεση από τους παίκτες του Ηρακλή με τον Τάι να επιχειρεί την συρτή σέντρα από τα δεξιά, ο Ρόβας βγάζει σε κόρνερ προ του Πουρτουλίδη.

40′: ΓΚΟΛ 1-1: Κόντρα στη ροή του αγώνα, η Καρδίτσα ισοφαρίζει με τον Μπουντούρη που παίρνει την πάσα από τον Χλωρό και πλασάρει σωστά τον Κηπουρό.

45’+1′: Τεράστια ευκαιρία για τον Ηρακλή, με τον Τάι να μην μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με σουτ μέσα από την μικρή περιοχή.

-Τέλος του πρώτου ημιχρόνου

———————————————————————————————————————————-

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

-Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε

-Χωρίς αλλαγές παρατάχθηκαν οι δύο ομάδες στο δεύτερο ημίχρονο

47′: Μεγάλη ευκαιρία για την Καρδίτσα, με τον Μίχο που φεύγει μόνος απέναντι στον Κηπουρό, πλασάρει, αλλά ο Κοντοδήμος απομακρύνει πάνω από την γραμμή.

48′: Ο Ηρακλής απαντά στις ευκαιρίες με τον Ζάχορα, που σουτάρει προ του Σιαράβα, αλλά ο γκολκίπερ της Καρδίτσας πέφτει και μπλοκάρει.

54′: Κίτρινη κάρτα στον Κοντέωντα

59′: Εκτέλεση φάουλ από τον Τάι, ο Σιαράβας είναι στη σωστή θέση και μπλοκάρει σταθερά.

62΄: Διπλή αλλαγή για τον Ηρακλή. Στη θέση του Ιντζόγλου, ο Σιατραβάνης και στου Ζάχορα, ο Τσιλιανίδης

68′: ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛ 2-1: Υπέροχη ασίστ του Ονουάτσι στον Τσιλιανίδη, αυτός μπαίνει στην περιοχή, κρατάει την μπάλα όσο χρειάζεται και πλασάρει ψύχραιμα τον Σιαράβα, για να δώσει ξανά το προβάδισμα στον Ηρακλή.

70′: Πρώτη αλλαγή για την Καρδίτσα. Στη θέση του Καραχάλιου, ο Μπιτέλης

77′: Δεύτερη αλλαγή για την Καρδίτσα. Στη θέση του Χλωρού που χειροκροτείται ο Κρανιώτης

78′: Αποβολή του Κουκούλη με δεύτερη κίτρινη κάρτα για ένα πολύ σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Τσιλιανίδη. Η Καρδίτσα μένει με δέκα.

84′: Καλή ευκαιρία για τον Ηρακλή, με τον Τάι να πασάρει στον Σιατραβάνη, ο οποίος επιχειρεί το γυριστό σουτ στην κίνηση, η μπάλα περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σιαράβα.

87′: Πέναλτι για τον Ηρακλή, έπειτα από ανατροπή του Πουρτουλίδη από τον Σιαράβα που βλέπει και την κίτρινη κάρτα.

88′: ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛ 3-1: Ο Πουρτουλίδης εκτελεί εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος και «σφραγίζει» τη νίκη για τον Ηρακλή.

90’+1: Τρίτη αλλαγή για τον Ηρακλή. Στη θέση του Ονουάτσι, ο Παληγεώργος