Ήττα με 71-55 από το Ψυχικό

Με ήττα ολοκλήρωσε τις επίσημες υποχρεώσεις του για το έτος 2013 ο Ηρακλής, με το Ψυχικό να επικρατεί με 71-55. Αυτή αποτέλεσε την πέμπτη εκτός …

Με ήττα ολοκλήρωσε τις επίσημες υποχρεώσεις του για το έτος 2013 ο Ηρακλής, με το Ψυχικό να επικρατεί με 71-55. Αυτή αποτέλεσε την πέμπτη εκτός έδρας ήττα των κυανόλευκων, που ακόμα δεν έχουν γευτεί τη χαρά της νίκης μακριά από το Ιβανώφειο.

Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μπαίνουν δυνατά από το πρώτο λεπτό με στόχο να επιβάλουν το ρυθμό τους. Στη μεγαλύτερη διάρκεια συμβάδιζαν στο σκορ (16-14 στο 7′), με τους γηπεδούχους να κάνουν στη συνέχεια ένα ξέσπασμα και να προηγούνται με 21-14 στο 8′. Οι κυανόλευκοι όμως βρήκαν τις λύσεις και μείωσαν σε 25-20 που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου δεκαλέπτου.

Παρόμοιο ρυθμό είχε το παιχνίδι μέχρι και τα μισά της δεύτερης περιόδου, με τους Αθηναίους να διατηρούν ένα μικρό προβάδισμα 4-5 πόντων αλλά να μην μπορούν να το διευρύνουν. Όμως σε εκείνο το σημείο, οι κυανόλευκοι έπαθαν μπλακ άουτ σε άμυνα και επίθεση, κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκε η αντίπαλη ομάδα η οποία με ένα ξέσπασμα κατάφερε για πρώτη φορά από το τζάμπολ, να ξεφύγει με πάνω από δέκα πόντους και το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 41-27.

Μετά την ανάπαυλα δεν άλλαξε κάτι, με τους γηπεδούχους να μπαίνουν με περισσότερο πάθος και να διατηρούν τη διαφορά συνεχώς πάνω από τους δέκα πόντους. Οι παίκτες του Στέφανου Πέρκου παρά τις προσπάθειες που κατέβαλαν δεν μπόρεσαν να βρουν λύσεις στο σκοράρισμα (πάλι άστοχοι στις βολές με μόλις 15/25) και έτσι μείνανε αρκετά πίσω στο σκορ, 55-37 στο 30′.

Στη τελευταία περίοδο η ομάδα του Ηρακλή τα έπαιξε όλα για όλα, μείωσε σε 64-54 στο 38′, με την ολική επαναφορά όμως να μην έρχεται. Έτσι οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 71-55.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 41-27, 55-37, 71-55.

Διαιτητές: Τσούνας, Μπούσιας, Κωνσταντινόπουλος.

ΨΥΧΙΚΟ (Ρεμεντέλας): Αχής Ν. 12 (2), Μοσχοβίτης 14 (1), Καπινιάρης 1, Παπανικολάου 13, Αχής Π., Πέττας 15 (1), Σαμοθράκης 9 (1), Κολώκας 6, Παππάς, Πέτρουλας 1, Φιλιππάκος.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Πέρκος): Μήτσιαλος 2, Μπεχλιβάνης 10 (1), Αποστολίδης, Παπαδόπουλος, Χρυσόπουλος 5, Θεοδωράκος 6 (2), Τσουμπρίλο 12 (1), Κοθράς 4, Σιόλογκας, Μαλτέσιος 12, Τσότσος 4.