Τραγικός αμυντικά Ηρακλής απογοήτευσε στην Καβάλα

Με τραγικά αμυντικά λάθη, ο Ηρακλής έκανε τη χειρότερη δυνατή πρεμιέρα στο Πρωτάθλημα και γνώρισε την ήττα από την Καβάλα στο «Ανθή Καραγιάννη» με 3-2. Σωρεία …

Σωρεία ατομικών λαθών και ένα Ηρακλής που σε κανένα σημείο δεν ενέπνεε σιγουριά στα μετόπισθεν έβαλαν την Καβάλα σε θέση ισχύος, πάντα μπροστά στο σκορ και ο Ηρακλής ήταν αναγκασμένος να κυνηγάει μέχρι το τέταρτο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων παίζοντας και με 10 παίκτες από το 63′ και μετά λόγω της αποβολής του Παπαστεριανού.

Ακόμη κι αυτή η αποβολή δώρο στην Καβάλα ήταν καθώς προήλθε από μια από τις δεκάδες στιγμές ασυνεννοησίας των παικτών του Ηρακλή στο γήπεδο.

Και τα τρία γκολ ήταν δώρο από μία άμυνα που έπαιζε ψηλά που άφηνε χώρους πίσω, που δεν μπορούσε να ελέγξει τα μαρκαρίσματα, που σε δεκάδες περιπτώσεις δεν ήξερε πού πατά και πού βρίσκεται.

Η νοοτροπία με την οποία μπήκε ο Ηρακλής στο παιχνίδι, η έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης είναι επίσης μεγάλα ζητήματα εν όψει της συνέχειας μιας και όλα ήταν ένα τεράστιο λάθος.

Παίκτες που πρέπει να κουβαλήσουν τον Ηρακλή στις πλάτες τους, ήταν ωσεί παρόντες και ο Ηρακλής παρά το γεγονός ότι μέχρι το τέλος προσπάθησε και κυνήγησε την ισοφάριση -βάζοντας ο ίδιος τον εαυτό του σε αυτή την απογοητευτική θέση- πίκρανε τον κόσμο του που ήταν και στην Καβάλα που δεν σταμάτησε ούτε λεπτό (κυριολεκτικά) να τραγουδά για την ομάδα παίρνοντας ελάχιστες αφορμές από τον αγωνιστικό χώρο για να αυξήσει το πάθος. Ο κόσμος όμως ήταν εκεί, πάντα, στην πρώτη γραμμή με το τραγούδι και τα συνθήματα.

Ο Ηρακλής, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, ακόμη και στα σημεία που κράτησε την μπάλα, δεν είχε το καθαρό μυαλό να περάσει τις σωστές πάσες και να φέρει απειλή στην αντίπαλη άμυνα.

Εμεινε πίσω στο ημίχρονο με 2-0, πήρε το γρήγορο 2-1 στο β’ μέρος, έμεινε με 10 παίκτες, η αποστολή του έγινε ακόμη πιο δύσκολη και αργότερα έκανε ακόμη ένα δώρο στον αντίπαλό του για το 3-1. Η είσοδος του Μπάμπα και του Γιάρολιμ βοήθησε κάπως, όταν όμως μείωσε σε 3-2 δεν υπήρχε χρόνος για τίποτε περισσότερο.

Το χαστούκι είναι ηχηρό από μια ομάδα που παρά το γεγονός ότι μαζέυτηκε πριν λίγες μέρες έδειξε μεγαλύτερη συνοχή στο γήπεδο. Απαντες στην ομάδα θα πρέπει να προβληματιστούν διότι με τέτοια νοοτροπία, αγωνιστική (και κυρίως αμυντική) συμπεριφορά, ο Ηρακλής θα είναι αναγκασμένος να διακυβεύει συνεχώς πράγματα στα παιχνίδια του.

Ακολουθεί το κείμενο με την καταγραφή live των στιγμών του παιχνιδιού.

ΜΙΚΡΑ – ΜΙΚΡΑ

-Ιδανικές οι καιρικές συνθήκες στην μακεδονική πόλη.

– Οι πρώτοι φίλοι του Ηρακλή μπαίνουν σιγά σιγά στο γήπεδο.

-Πανό από τον κεντρικό σύνδεσμο της Αυτόνομης, από την Βαλμάδα, από τον Τρίλοφο, την Θάσο, την Δράμα, την Νεάπολη, την Τριανδρία και τις Σέρρες έχουν απλωθεί από τους εκδρομείς του Ηρακλή κατά μήκος του πετάλου.

– Με την πορτοκαλί εμφάνιση θα αγωνιστούν σήμερα οι παίκτες του Ηρακλή. Ομολογουμένως αρκετά εντυπωσιακή η νέα φανέλα των «κυανόλευκων».

– Από νωρίς στο γήπεδο και η διοίκηση της ΠΑΕ Ηρακλής.

– Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το ζέσταμά τους και αποσύρθηκαν στα αποδυτήρια για τις τελευταίες οδηγίες από τους δύο προπονητές τους.

– Λίγος κόσμος στις κερκίδες του γηπέδου αυτή την ώρα.

– Αλλαγές στην σύνθεση του Ηρακλή σε σχέση με το παιχνίδι Κυπέλλου την Πέμπτη κόντρα στην Ξάνθη. Τσιλιανίδης, Μπριλάκης, Παπαστεριανός, Ονουάτσι τα νέα πρόσωπα στη σύνθεση της ομάδας.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Ξεκίνησε ο αγώνας

Με σχηματισμό 4-3-3 ο Ηρακλής. Κάτω από τα δοκάρια ξεκινάει ο Χουάντερσον. Στην αμυνα θα παίξουν οι Μπριλάκης και Παπαστεριανός (στόπερ), στα αριστερά ο Κοντοδήμος, στα δεξιά ο Μπουκουβάλας. Στο κέντρο οι Ιντζόγλου, Πουρτουλίδης, με τον Κυριάκο μπροστά τους. Ενώ στην τριάδα της μεσοεπιθετικής γραμμής θα αγωνιστούν οι Ονουάτσι (αριστερά), Τσιλιανίδης (δεξιά) και ο Ζάχορα στην κορυφή.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια του Βορείου ομίλου η Κέρκυρα κέρδισε με 1-0 την Αναγέννηση Γιαννιτσών, ενώ η Καλαμαριά νίκησε με 1-0 τον Πιερικό στην Κατερίνη.

4′: Πρώτη καλή στιγμή για τον Ηρακλή. Ο Κυριάκος εκτέλεσε το κόρνερ, ο Ζάχορα πρώτος στη πορεία της μπάλας όμως δεν κατάφερε να απειλήσει τον Γιαννίκογλου.

9′: Νέα καλή στιγμή για τον Ηρακλή. Ο Ζάχορα και πάλι έπιασε το σουτ μέσα από την μικρή περιοχή και από πλάγια θέση, όμως ο Γιαννίκογλου με διπλή πρσπάθεια έδιωξε τον κίνδυνο για την ομάδα του.

– Τρομερή συμπαράσταση του κόσμου των «κυανόλευκων» που δεν σταματούν λεπτό να φωνάζουν υπέρ της ομάδας τους.

10′: Σέντρα του Πουρτουλίδη ο Ζάχορα πιάνει την κεφαλιά μπλοκάρει ο τερματοφύλακας της Καβάλας

– Πιέζει ψηλά ο ηρακλής, έχει τον έλεγχο του κέντρου και προσπαθεί να δημιουργήσει φάσεις μπροστά από τα καρέ των γηπεδούχων.

17′ 1-0 ΓΚΟΛ: Η Καβάλα ανοίγει το σκορ με τον Παπαργυρίου στη πρώτη ουσιαστικά φάση που δημιούργησε στο παιχνίδι. Ο Χουάντερσον αντί να βρει μπάλα βρήκε τον Μπουκουβάλα στην έξοδο που επιχείρησε κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο παίκτης της Καβάλας και σε κενή εστία σούτερα και άνοιξε το σκορ.

– Η άμυνα του Ηρακλή παίζει πολύ ψηλά κάτι που πολλές φορές εκμεταλλεύονται οι γρήγοροι επιθετικοί της Καβάλας, κάτι που έγινε και στη φάση του γκολ.

29′: Ο Γιαννίκογλου προλαβαίνει τον Ζάχορα και διώχνει τη μπάλα σε κόρνερ.

30′: Ο Κυριάκος εκτελεί το φάουλ,  ο τερματοφύλακας της Καβάλας αποκρούει και πάλι την μπάλα.

– Ο Ηρακλής συνεχίζει να πιέζει, ωστόσο δεν έχει σημειώσει ακόμα την μεγάλη ευκαιρία.

37′: Ο Καρλόπουλος με σουτ έξω από την περιοχή προσπαθεί να απειλήσει τον Χουάντερσον, ο Βραζιλιάνος αποκρούει σταθερά.

44′ 2-0 ΓΚΟΛ: Με τον ίδιο τρόπο η Καβάλα «χτυπάει» τον Ηρακλή. Ο Πρίττας κάνει την κάθετη μπαλιά, Ο Λούκαρης φεύγει από τον Μπριλάκη και από θέση τετ α τετ κρεμάει τον Χουάντερσον και κάνει το 2-0.

– Σε άλλο γήπεδο η άμυνα του Ηρακλή, με τους Μπριλάκη και Παπαστεριανό να να μην μπορούν να συννενοηθούν μεταξύ τους.

– Τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Εναρξη του β’ ημιχρόνου

47′: Πρώτη καλή στιγμή για τον Ηρακλή με το σουτ του Ιντζόγλου να περνάει πάνω από τα δοκάρια της Καβάλας.

50′: Εμμεσο φάουλ που κέρδισε ο Ηρακλής και έχει την ευκαιρία να απειλήσει.

53′ 2-1 ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: Ο Ζάχορα σημαδεύει σωστά η μπάλα στο παραθυράκι του Γιαννίκογλου και ο Ηρακλής μειώνει το σκορ.

– Πρώτη αλλαγή για την Καβάλα. Ο Ντομί στη θέση του Αρτσε.

– Ο Ηρακλής πιέζει όσο περνάει η ώρα την Καβάλα. Ονουάτσι και Ζάχορα είναι οι πιο κινητικοί του παίκτες σε αυτό το δεύτερο ημίχρονο.

63′: Η άμυνα του Ηρακλή κάνει το ένα λάθος πίσω από το άλλο. Και ο Παπαστεριανός αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα σε δεύτερο σερί παιχνίδι. Με δέκα ο Ηρακλής στα επόμενα 27΄του αγώνα.

64′: Πολύ καλή εκτέλση φάουλ του καρλόπουλου η μπάλα λίγο έξω από τα δεξί κάθετο δοκάρι του Χουάντερσον.

– Δεύτερη αλλαγή για την Καβάλα. Ο Ρεβυθόπουλος στη θέση του Πόπτση.

68′: Διπλή αλλαγή για τον Γκόγκιτς. Ματσούκας και Γιάρολιμ στον αγωνιστικό χώρο στις θέσεις των Τσιλιανίδη και Πουρτουλίδη.

73′: Ο Ντομί πήρε τις κόντρες, έστρωσε στον Λούκαρη, ο τελευταίος στον Καρλόπουλο, με τον τελευταίο να πλασάρει τον Χουάντερσον και να κάνει το 3-1.

77′: Τεράστια ευκαιρία για τον Ηρακλή με τον Ζάχορα να σουτάρει δυνατά όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

– Κλείνει τις αλλαγές του ο Γκόγκιτς. Ο Μπάμπα στη θέση του Κυριάκου.

– Ο Κουρελλάς στο παιχνίδι. Εκτός ο Καρλόπουλος.

85′: Και πάλι ο Ζάχορα προσπαθεί να απειλήσειτο σουτ που επιχείρησε απομάκρυνε ο Γιαννικόγλου.

87′ 3-2 ΓΚΟΟΟΟΟΛ: Ο Ηρακλής μειώνει το σκορ με σουτ του Μπριλάκη ύστερα από σέντρα του Γιάρολιμ.

– Τέσσερα θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

– Τέλος του αγώνα, ο Ηρακλής ξεκινάει με ήττα το πρωτάθλημα.

Οι συνθέσεις:

ΚΑΒΑΛΑ (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Γιαννίκογλου, Παπαργυρίου, Πόπτσης (65′ Ρεβυθόπουλος), Ντουτσαρίδης, Καρλόπουλος (85′ Κουρελλάς), Αρτσε (59′ Ντομί), Κονάτε, Λούκαρης, Βαλεριάνος, Πρίττας, Γκαρακλίδης.

Στον πάγκο είναι οι: Τιζάι, Ντόσης, Χόρτσας, Πάλλας, Ντομί, Ρεβυθόπουλος, Κουρέλας.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Σίνισα Γκόγκιτς): Χουάντερσον, Κοντοδήμος, Μπουκουβάλας, Μπριλάκης, Παπαστεριανός, Ιντζόγλου, Πουρτουλίδης (68′ Πουρτουλίδης), Τσιλιανίδης (68′ Ματσούκας), Ονουάτσι, Κυριάκος (77′ Μπάμπα), Ζάχορα.

Στον πάγκο είναι οι: Κηπουρός, Κραγιόπουλος, Χιντζίδης, Μπάμπα, Γιάρολιμ, Ματσούκας, Σιατραβάνης.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γκράνας (Ξάνθης)

ΒΟΗΘΟΙ: Εμπλιούκ, Χατζημωυσιάδης (Ξάνθης)

4ος: Τσαλουχίδης (Κιλκίς)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γιαννίκογλου, Καρλόπουλος – Παπαστεριανός (2), Μπουκουβάλας, Ιντζόγλου