“Ξεκλείδωσε” την πόρτα της παραμονής

Πολύ σημαντική νίκη, που τον φέρνει ένα βήμα μακριά από τον στόχο της παραμονής, πέτυχε ο Ηρακλής στο Ιβανώφειο κόντρα στον Δούκα με 85 -73. Οι …

Οι “κυανόλευκοι” με τον κόσμο στο πλευρό τους, πήραν μπρος στο δεύτερο δεκάλεπτο προηγήθηκαν στο σκορ και σταδιακά αύξησαν την διαφορά, γεγονός που τους έδωσε την ευχέρεια να πετύχουν μια σχετικά άνετη νίκη.

Το ματς ξεκίνησε με τον Ηρακλή να μπαίνει νευρικά στον αγωνιστικό χώρο και να προσπαθεί με βιαστικές επιθέσεις να βρει λύσεις στο σκοράρισμα κυρίως έξω από τα 6.75.

Κάτι που σε καμία περίπτωση δεν είχε αντίκρισμα, με την ομάδα του Δούκα να προηγείται στο 10’ με 20-18.

Στη δεύτερη περίοδο οι κυανόλευκοι άρχισαν σταδιακά να ανεβάζουν την απόδοση τους και από το 25-25 στο 13’, με ένα σερί 9-0 έκαναν το 34-25 στο 18΄. Σε αυτά τα επίπεδα κυμάνθηκε η διαφορά στο εναπομείναν διάστημα, με τον Ηρακλή να προηγείται στο ημίχρονο με 39-31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Δημήτρη Βατού παρουσιάστηκαν εμφανώς βελτιωμένοι στον αμυντικό τομέα και αυτό σε συνάρτηση με τις πολύ καλά οργανωμένες επιθέσεις, εκτόξευσαν τη διαφορά, 50-35 στο 23’. Οι κυανόλευκοι έχοντας επιβάλει πλήρως το ρυθμό τους, έκαναν το Δούκα να αρκεστεί στο ρόλο του απλού παρατηρητή, με το σκορ στο 30’ να είναι 69-51.

Στη τελευταία περίοδο δεν άλλαξε απολύτως τίποτα, με την αντίπαλη ομάδα απλώς να καταφέρνει να μειώσει στους επτά, 74-67 τέσσερα λεπτά πριν το τελικό σφύριγμα. Με κύριο εκφραστή των επιθετικών πρωτοβουλιών τον Νεοφυτίδη, ο Ηρακλής με συνοπτικές διαδικασίες «κλείδωσε» τη νίκη με 85-73.

Διαιτητές: Σαλαβός, Γερακίνης.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 39-31, 69-51, 85-73.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Βατός): Μουλλάκης 15 (4), Πεταλωτής 10 (3), Τραϊανός 14, Καραγκιολίδης 16 (1), Νεοφυτίδης 19, Σιώπης 4, Θεοδωράκος 4, Τσαλκιτζής 3, Κυριακού.

ΔΟΥΚΑΣ (Γιαννόπουλος): Πασσαλίδης 16, Ροζολής, Ματσαμάς, Στήκας, Μανώλας, Παπαδιονυσίου Στ. 18 (2), Αχής 4, Ζακυνθινός 23 (4), Οτουντζίδης 1, Βογιατζής 11, Παπακωνσταντίνου.