Στις λεπτομέρειες κρίθηκε ο τίτλος

Στο μεγάλο τελικό των νεανίδων, ο Ηρακλής αν και πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση γνώρισε την ήττα στις λεπτομέρειες από τον ΠΑΟΚ με 53-51. Το ματς …

Ακαδημία

Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μπαίνουν δυνατά από το πρώτο λεπτό και να προσπαθούν να επιβάλουν το ρυθμό τους. Κάτι όμως που δεν κατάφεραν αφού συμβάδιζαν στο σκορ, 8-7 υπέρ του Ηρακλή στο 3’. Σε εκείνο το σημείο ο ΠΑΟΚ με ένα επιμέρους σκορ 6-2 προηγήθηκε με 13-9 στο 8’. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 15-13 υπέρ των ασπρόμαυρων.

Στη δεύτερη περίοδο οι παίκτριες του Βασίλη Μασλαρινού μπήκαν «κοιμισμένα» και επέτρεψαν στην αντίπαλη ομάδα με ένα σερί 6-0 να προηγηθεί με 21-13. Με πρωτοστάτη τη Κανταρά και σωστά οργανωμένες επιθέσεις ο Ηρακλής μείωσε σε 25-23 στο 16’. Στο εναπομείναν διάστημα το ματς συνέχισε να έχει πολύ καλό ρυθμό, με την ομάδα του ΠΑΟΚ να πηγαίνει στα αποδυτήρια έχοντας ένα προβάδισμα δύο πόντων, 30-28 στο 20’. Αρνητικό στοιχείο το ότι η Κανταρά έχει φορτωθεί ήδη με τέσσερα φάουλ.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να έχουν μία παρατεταμένη αστοχία στα πρώτα λεπτά. Ο ΠΑΟΚ αν και έφτασε δύο φορές στο +4, δεν κατάφερε να διατηρήσει αυτό το μικρό προβάδισμα. Οι κυανόλευκες με τις Γκλεζάκη και Γεροστεργίου να σκοράρουν ακατάπαυστα, ισοφάρισαν σε 38-38 που ήταν και το σκορ στο 30’.

Στη τελευταία περίοδο οι παίκτριες του Ηρακλή μπήκαν αποφασισμένες να τα δώσουν όλα. Έτσι με τέσσερις συνεχόμενους πόντους πήραν τα ηνία, 38-42 στο 33’.Ο ΠΑΟΚ με τη Σταμολάμπρου να δείχνει ασταμάτητη ισοφάρισε σε 46-46 στο 37’. Σε εκείνο το σημείο οι ασπρόμαυρες έδειξαν να ανακτούν τον έλεγχο του αγώνα και με ένα σερί 6-0 προηγήθηκαν με 52-46 ενάμιση λεπτό πριν τη λήξη. Οι κυανόλευκες όμως δεν τα παράτησαν και με τέσσερις διαδοχικούς πόντους μείωσαν σε 52-50 30’’ πριν την ολοκλήρωση του παιχνιδιού. Η ολική επαναφορά όμως δεν ήρθε ποτέ με τον ΠΑΟΚ να είναι πιο ψύχραιμος στο εναπομείναν διάστημα και να κατακτά το τρόπαιο με 53-51.

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 30-28, 38-38, 53-51.

Διαιτητές: Δεληγιαννίδης, Σιταρίδης.

ΠΑΟΚ (Παπαδόπουλος): Γαβρίλη 3(1), Σταμολάμπρου 22, Νάστου 10, Σουλιώτη 6, Τσελεμπή 4, Αγγελίδου 8, Παπαδοπούλου Ζ., Γούλα, Κυρατζή, Μακρή, Αλεξίου, Παπαδοπούλου Ε.,

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μασλαρινός): Κανταρά 14, Γκλεζάκη 16, Καλημέρη 8, Κογκαλίδου 2, Γεροστεργίου 9(1), Οικονόμου 2, Καραγκιολίδου, Λιόλιου.