Μια “κατάρα” 422 ημερών

Ήταν 9 Ιανουαρίου του 2011 όταν ο Ηρακλής αντιμετώπισε στο Καυτανζόγλειο στάδιο την ομάδα του Ατρομήτου. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Βικτοράς Γιάκομπ με …

Ήταν 9 Ιανουαρίου του 2011 όταν ο Ηρακλής αντιμετώπισε στο Καυτανζόγλειο στάδιο την ομάδα του Ατρομήτου. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Βικτοράς Γιάκομπ με κεφαλιά έπειτα από ασσίστ του Πάμπλο Λίμα, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μιχαηλίδη και έκανε το 1-0 που έμελλε να ειναι και το τελικό σκορ του αγώνα.

Πολλοί θα αναρρωτηθούν γιατί θυμηθήκαμε ακριβώς αυτή την αναμέτρηση, την πρώτη εντός έδρας των “κυανολεύκων” για τον δεύτερο γύρο του περσινού πρωταθλήματος. Διότι πολύ απλά, η νίκη αυτή ήταν και η τελευταία του Ηρακλή στο Καυτανζόγλειο μπροστά στον κόσμο του.

Από τότε έχουν περάσει 422 ημερές (αν προτιμάτε πιο συνοπτικά ένας χρόνος, ένας μήνας και 26 ημέρες ή 60 εβδομάδες στο σύνολο) και οι οπαδοί της ομάδας δεν έχουν καταφέρει να πανηγυρίσουν ένα τρίποντο στην έδρα τους.

Στο υπόλοιπο του περσινού πρωταθλήματος ο Ηρακλής μέτρησε στο Καυτανζόγλειο πέντε ισοπαλίες και μία ήττα, ενώ φέτος μετρά μόλις μία νίκη κόντρα στον Απόλλωνα Αρναίας με 2-1 (22′ Τσιλιανίδης, 73′ Κολιούδης), όμως το παιχνίδι αυτό ήταν κεκλεισμένων των θυρών και η ομάδα βρισκόταν ακόμη στην Δ’ Εθνική.

Κατά καιρούς πολλοί έχουν αναφερθεί στην ακαταλληλότητα του Καυτανζογλείου, που δεν αποτελεί φυσική έδρα του Ηρακλή, αλλά πλέον και τα αποτελέσματα καταδεικνύουν την ανάγκη, για άμεση αξιοποίηση των εγκαταστάσεων της Μίκρας.