“Σκούπισε” την Λαμία και άνοιξε την διαφορά (Video)

Ένα από τα πιο εύκολα απογεύματα (μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα) είχε ο Ηρακλής, καθώς νίκησε με 3-0 την Λαμία (25-16, 25-21, 25-21) πήρε τους τρεις …

Ένα από τα πιο εύκολα απογεύματα (μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα) είχε ο Ηρακλής, καθώς νίκησε με 3-0 την Λαμία (25-16, 25-21, 25-21) πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης και εκμεταλλεύτηκε το δώρο του ΠΑΟΚ (κέρδισε τον Ολυμπιακό με 3-1 σετ), με αποτέλεσμα όχι μόνο να διατηρηθεί στην κορυφή της Volleyleague, αλλά να αύξησει την διαφορά του από τον Ολυμπιακό στους πέντε βαθμούς.

Ο Σωτήρης Δρίκος, δεν επεφύλαξε κάποια έκπληξη στο ξεκίνημα του αγώνα και παρέταξε στο παρκέ τους: Μποζίδη, Χριστοφιδέλη, Ντεσπέιν, Κράβαρικ, Πελεκούδα, Σμαραγδή και λίμπερο τον Στεφάνου.

Ο Ηρακλής αν και δεν έπιασε σε κανένα σημείο του αγώνα υψηλά στάνταρ απόδοσης (δεν χρειάστηκε κι όλας) έφτασε εύκολα στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-16, έχοντας σε καλή μέρα τους Κράβαρικ, Χριστοφιδέλη και Πελεκούδα.

Στο δεύτερο σετ η Λαμία, είχε μέχρι το 20-20 την επαφή με το σκορ, όμως κάποια εύκολα λάθη των παικτών της έφεραν το σκορ στο 23-20 και τελικά ο Ηρακλής πήρε το σετ με 25-21.

Στο τρίτο σετ, η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου, προσπάθησε να αντιδράσει είχε ένα μικρό προβάδισμα, όμως δεν άντεξε την πίεση και μετά το 10-10 ο Ηρακλής πήρε και πάλι τα ηνία, με πρωταγωνιστές του σετ του Αντρέι Κράβαρικ και Ρολάντο Ντεσπέιν και πήρε το σετ και το παιχνίδι με 25-21.

Ετσι, οι Κυανόλευκοι θα αναχωρήσουν την Τρίτη (31/01) με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία για την Ρωσία, εκεί όπου θα αντιμετωπίσουν της Διναμό Μόσχας για το θεσμό του CEV CUP.

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης, η επιστροφή του Κώστας Προύσαλη, ο οποίος στην είσοδο του αποθεώθηκε από τον κόσμο.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Δρίκος): Χριστοφιδέλης 8 (7/17 επ., 1 μπλοκ, 69% υπ. – 54% άριστες), Ντεσπέιν 9 (8/17 επ., 1 μπλοκ, 53% υπ. – 32% άριστες), Πελεκούδας 11 (8/8 επ., 3 μπλοκ), Μποζίδης 3 (2 μπλοκ), Σμαραγδής 7 (4/4 επ., 2 μπλοκ), Κράβαρικ 12 (12/17 επ.) / Στεφάνου -λ (53% υπ. – 47% άριστες), Προύσαλης, Τακουρίδης 1, Κολτσιάκης, Τζιουμάκας 1

ΛΑΜΙΑ (Ανδρεόπουλος): Βλαχόπουλος 3 (2 άσοι), Χατζηηλιάδης 8 (7/16 επ., 1 άσο, 48% υπ. – 36% άριστες), Κόβακς 3 (2/7 επ.), Παντακίδης 8 (6/8 επ., 1 άσο), Σιμεούνοβιτς 7 (7/13 επ., 55% υπ. – 55% άριστες), Τσούροβιτς 7 (7/22 επ.) / Γκαράς -λ (65% υπ. – 48% άριστες) / Δραγκίδης, Σφενδυλάκης 1.

Η BlueArena βρέθηκε στο κλειστό της Μίκρας και σας μετέφερε live την εξέλιξη του παιχνιδιού μεταξύ του Ηρακλή με την Λαμία για την 14η αγωνιστική της Volleyleague.

ΜΙΚΡΑ – ΜΙΚΡΑ

– O Κώστας Προύσαλης συμμετέχει κανονικά στο ζέσταμα της ομάδας και όπως όλα δείχνουν ο αρχηγός θα επιστρέψει στις υποχρεώσεις της ομάδας, μετά από 2,5 μήνες περίπου.

– Αρκετός κόσμος βρίσκεται στο γήπεδο, προκειμένου να ενισχύσει την ομάδα στην αναμέτρηση με την Λαμία.

– Εκτός αποστολής έμεινε ο Μανώλης Δημητριάδης.

– Να θυμίσουμε πως το παιχνίδι είναι τηλεοπτικό και θα μεταδοθεί απ’ ευθείας από το συνδρομητικό κανάλι.

– Πριν την έναρξη του αγώνα βραβεύτηκε ο Ρολάντο Ντεσπέιν σαν MVP της 10ης αγωνιστικής.

– Ο Ηρακλής ξεκινάει με τους: Μποζίδη (πασαδόρος), Χριστοφιδελη (ακραίος), Κράβαρικ (διαγώνιος), Ντεσπέιν (ακραίος), Σμαραγδή (κεντρικός), Πελεκούδα (κεντρικός), Στεφάνου (λ).

20-15 Επίθεση άουτ της Λαμίας

Ο Κώστας Προύσαλης περνάει στο παιχνίδι και αποθεώνεται.

7-5 Φιλέ σερβίς Βλαχόπουλου

Ο ΠΑΟΚ προηγείται με 1-0 σετ επί του Ολυμπιακού στο παιχνίδι που γίνεται αυτή την ώρα στην Πυλαία.

9-5 Με τον Αντρέι Κράβαρικ

11-8 Και πάλι με τον Κράβαρικ

12-10 Πλασέ Βλαχόπουλου

14-10 Αουτ επίθεση Χατζηλιάδη

15-11 Φιλέ σέρβις Πελεκούδα

16-11 Και δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ για τον Ηρακλή

16-12 Με ωραίο διαγώνιο καρφί του Χατζηλιάδη

18-12 Ρολάντο Ντεσπέιν