Νίκη της Επανομής υπό το βλέμμα του Ξενίδη

Η Αναγέννηση Επανομής κέρδισε με 2-1 τον Αγροτικό Αστέρα στον Εύοσμο, υπό το βλέμμα του Γιώργου Ξενίδη και του Εμπενίζερ Χάγκαν οι οποίοι βρέθηκαν χθες …

Διάφορα

Η Αναγέννηση Επανομής κέρδισε με 2-1 τον Αγροτικό Αστέρα στον Εύοσμο, υπό το βλέμμα του Γιώργου Ξενίδη και του Εμπενίζερ Χάγκαν οι οποίοι βρέθηκαν χθες (30/11) το απόγευμα στα επίσημα του γηπέδου του Ευόσμου και παρακολούθησαν το παιχνίδι για λογαριασμό του Ηρακλή, χωρίς να κάνουν κάποιο περαιτέρω σχόλιο στους δημοσιογράφους που βρέθηκαν εκεί.

Με τη νίκη της αυτή η ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη έφτασε  τους 9 βαθμούς και φιγουράρει στην 4η θέση του πίνακα της Football League, έχοντας και ένα παιχνίδι λιγότερο, αυτό με τον Φωκικό.

Οι φιλοξενούμενοι έβαλαν τις βάσεις για την νίκη από το πρώτο μέρος. Στο 17′, ο Τιάγκο επιχείρησε απευθείας εκτέλεση φάουλ και η μπάλα βρήκε πρώτα το οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια κατέληξε άουτ. Εννιά λεπτά αργότερα, όμως, στο 26′, ο ίδιος παίκτης άνοιξε το σκορ με κοντινό πλασέ. Πριν καν προλάβουν να συνέλθουν οι παίκτες του Αγροτικού, η Επανομή πέτυχε και δεύτερο τέρμα, το οποίο ωστόσο αμφισβητήθηκε έντονα από τους γηπεδούχους. Ο Ναλπάντης από ελεγχόμενη θέση οφσάιντ, πάσαρε στον Γκιέσιο και αυτός δεν δυσκολεύτηκε από κοντά να κάνει το 2-0, φτάνοντας τα τρία γκολ στο πρωτάθλημα.

Η Αναγέννηση θα μπορούσε να πετύχει και τρίτο γκολ στο 34′, αν ο Δεινόπαπας κέρδιζε σε τετ α τετ τον Λαμπάκη. Κι εκεί που όλα έδειχναν ότι οι φιλοξενούμενοι είχαν σχεδόν καθαρίσει το ματς, ο Αγροτικός μείωσε στο 44′ με προβολή του Στεφανίδη και το δεύτερο ημίχρονο απέκτησε ενδιαφέρον. Η ομάδα του Ευόσμου ήταν καλύτερη στην επανάληψη, πάλεψε για την ισοφάριση, αλλά τόσο ο Παμπόε στο 54′ όσο και ο Τσουκαλίδης στο 84′ δεν κατάφεραν να νικήσουν τον πολύ καλό Γιάννη Φιρινίδη που κράτησε το 2-1 και βοήθησε την Αναγέννηση να πανηγυρίσει μια σημαντική εκτός έδρας νίκη.

Η Επανομή ολοκλήρωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Καράο στο 94′ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Oι συνθέσεις:

ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ: Λαμπάκης, Παπαδόπουλος, Μερεσιώτης, Μαργαρίτης, Ασπρίδης, Πετρίσεβιτς, Σαμουηλίδης (80΄ Καπνίδης), Τσουκαλίδης, Παμπόε, Στεφανίδης, Προβατίδης (66΄ Σίνης).

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΕΠΑΝΟΜΗΣ: Φιρινίδης, Μαυροματίδης (46΄ Παπαστεργίου), Πεχλιβανίδης, Παπαζούδης, Καρλάο, Γεωργιάδης, Καραμανλής, Ναλμπάντης (68΄ Γεωργίου), Τιάγκο, Γκέσιος, Δεινόπαπας (81΄ Κουρδάκης).