Νέα ήττα με 68-59 από το Στρατώνι

Με άδεια χέρια επιστρέφει από την Αρναία ο Ηρακλής. Οι κυανόλευκοι γνώρισαν την ήττα από το Στρατώνι με 68-59. Οι παίκτες του Ρούλη Αλμπάνη παρουσιάστηκαν αισθητά …

Οι παίκτες του Ρούλη Αλμπάνη παρουσιάστηκαν αισθητά βελτιωμένοι σε σχέση με της προηγούμενες αναμετρήσεις αλλά και πάλι δεν μπόρεσαν να φτάσουν στην επικράτηση.

Το ματς ξεκίνησε με τους καλαθοσφαιριστές του Ηρακλή να μπαίνουν παθιασμένα στον αγωνιστικό χώρο και κατάφεραν στα πρώτα λεπτά να έχουν το προβάδισμα. Όμως οι γηπεδούχοι είχαν τις λύσεις στο σκοράρισμα, με αποτέλεσμα να πάρουν τα ηνία στο σκορ, 17-12 στο 10’. Στη δεύτερη περίοδο το ματς πήγαινε πόντο-πόντο με το σκορ στο 19’ να είναι 26-26. Όμως σε εκείνο το σημείο κάποια χαμένα ριμπάουντ αλλά και λάθος επιλογές στην επίθεση, έδωσαν την ευκαιρία στους Χαλκιδικιώτες να πάνε στα αποδυτήρια όντας έξι πόντους μπροστά, 32-26.

Μετά την ανάπαυλα και σε όλη τη τρίτη περίοδο, η διαφορά των δύο συλλόγων κυμαίνονταν στους 7-8 πόντους, 51-42 υπέρ των γηπεδούχων. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι κυανόλευκοι με τους Καραγκιολίδη και Μουλάκη κατάφεραν να μειώσουν μέχρι και τους τρεις, όχι όμως και να πετύχουν την ολική επαναφορά.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 32-26, 51-42, 68-59.

Στρατώνι (Μύθου): Πιπιλιάρης 15, Πεγιάς 3(1), Τίλ 6(2), Κουντουρατζόγλου 10(2), Κοκολιός 14(2), Βασιλειάδης 5, Κιγμέτογλου 4, Νούκαρης 7, Κοτσαγιάννης 4.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Αλμπάνης): Μουλάκης 12(2), Κυριακού, Τραϊανός 11(2), Σιώπης 2, Πεταλωτής 3(1), Τσαλκιτζής 5(1), Καραγκιολίδης 15(2), Νεοφυτίδης 11.