Ανατροπή με αρκετά κέρδη

Παρότι βρέθηκε να χάνει με 2-0 σετ η φανέλα, αλλά και το πάθος των νεαρών παικτών μίλησε και ο Ηρακλής έκανε την ολική ανατροπή, επικρατώντας …

Παρότι βρέθηκε να χάνει με 2-0 σετ η φανέλα, αλλά και το πάθος των νεαρών παικτών μίλησε και ο Ηρακλής έκανε την ολική ανατροπή, επικρατώντας του ΠΑΟΚ με 3-2 (21-25, 27-29, 25-20, 28-26, 16-14) για το League Cup σ’ ένα παιχνίδι που μόνο οφέλη είχε να αποκομίσει η τεχνική ηγεσία των κυανόλευκων.

Ο Σωκράτης Τζιουμάκας στο 2-0 έριξε στο τάραφλεξ τον 16χρονο, Ηλία Θεοδόση και ο πιτσιρικάς έδειξε δείγματα του ταλέντου του, όπως και οι υπόλοιποι νεαροί του Ηρακλή, με πιο σημαντικό στοιχείο ότι δεν παράτησαν ούτε πόντο.

Η εξέλιξη του αγώνα…

Ο κόουτς παρέταξε στο αρχικό σχήμα τους Μποζίδη, Εφραιμίδη, Κολτσιάκη, Χαραλαμπίδη, Κράβαρικ, Τζιουμάκα και Μπερμπέρογλου, ενώ δεν αγωνίστηκε ο Στεφάνου λόγω ενοχλήσεων στο γόνατο. Στο πρώτο σετ οι κυανόλευκοι προηγήθηκαν με 7-5 χάρη στο μπλοκ, οι ασπρόμαυροι ισοφάρισαν σε 7-7 και ο Εφραιμίδης έκανε το 8-7.

Ο Ηρακλής αύξησε την διαφορά (10-7), ο Κράβαρικ με άσσο πέτυχε το 12-9 και με μπλοκ ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 12-12. Με άσσο ο Γκριτζίκης σημείωσε το 13-14, ακολούθησε το 14-16, ο άσσος του Ντίνα έκανε το 16-19 και ο Σωκράτης Τζιουμάκας πήρε τάιμ-άουτ. Λάθος του Τζιουμάκα στην επίθεση αύξησε την διαφορά (16-20), ο Μπορόβνιακ πέτυχε το 16-21 και ο προπονητής του Ηρακλή νέο τάιμ-άουτ. Με μπλοκ οι τυπικά γηπεδούχοι μείωσαν σε 18-21, ο Μπορόβνιακ αύξησε εκ νέου την διαφορά (18-23), λάθος στην επίθεση έκανε το 18-24, οι κυανόλευκοι μείωσαν σε 21-24 και ο Παπαδημητρίου διαμόρφωσε το 21-25. Με τον άσσο του Κράβαρικ ο Ηρακλής προηγήθηκε στο δεύτερο σετ με 2-0, ο Μποζίδης έκανε το 3-0, ακολούθησε το 5-1, ενώ ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 5-4.

Ο Τζιουμάκας σημείωσε το 6-4, ο Εφραιμίδης το 8-6, με μπλοκ οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 8-10 και ο Σωκράτης Τζιουμάκας πήρε τάιμ-άουτ. Ο Ηρακλής ισοφάρισε σε 10-10, οι ασπρόμαυροι έκαναν το 10-12, με άσσο του Ωρολογά ο ΠΑΟΚ αύξησε την διαφορά (11-14) και ο Σωκράτης Τζιουμάκας πήρε νέο τάιμ-άουτ. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο δεύτερο τεχνικό τάιμ-άουτ με 13-16, ο Τζιουμάκας με άσσο μείωσε σε 16-17, ο Κράβαρικ ισοφάρισε σε 17-17, με μπλοκ ακολούθησε το 17-18 και ο Γιάννης Μέλκας πήρε τάιμ-άουτ. Ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά στο 19-20, με άσσο ο Κράβαρικ πέτυχε το 21-20, οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 22-23, ο Τζιουμάκας σημείωσε το 24-23, λάθος του ίδιου έφερε το 27-28 και ο Ωρολογάς διαμόρφωσε το 27-29. Στο τρίτο σετ ο Ηλίας αντικατέστησε τον Μποζίδη, ο Ηρακλής προηγήθηκε με 4-0 χάρη και σε δύο άσσους του Κράβαρικ, ο Εφραιμίδης έκανε το 5-0, ακολούθησε το 8-4 και στο 12-7 ο Γιάννης Μέλκας πήρε τάιμ-άουτ.

Με άσσο ο Κράβαρικ πέτυχε το 13-7, ο Ηλίας με εξαιρετικό πλασέ σημείωσε το 14-9, στο δεύτερο σετ ο Ηρακλής ήταν μπροστά με 16-11, ενώ ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 16-14 με μπλοκ. Ο Τζιουμάκας έκανε το 17-14, ο Γιάννης Μέλκας πήρε τάιμ-άουτ στο 19-15 και ο Τζιουμάκας διαμόρφωσε το 25-20. Στο τέταρτο σετ ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 1-3, ο Ηλίας ισοφάρισε με άσσο (3-3), το 6-4 έγινε 6-6 με μπλοκ ενώ με άσσο ο Παπαιωακώβου πέτυχε το 6-8. Οι κυανόλευκοι ισοφάρισαν σε 8-8, ο Τζιουμάκας σημείωσε με δύο προσπάθειες το 10-8, ο Χαραλαμπίδης με άσσο αύξησε την διαφορά (11-18) και στο 13-9 ο Γιάννης Μέλκας πήρε τάιμ-άουτ. Οι ασπρόμαυροι ισοφάρισαν αρχικά σε 14-14, πέρασαν μπροστά με 14-15, ο Σωκράτης Τζιουμάκας πήρε τάιμ-άουτ και με μπλοκ ο ΠΑΟΚ έκανε το 14-16. Ο Ωρολογάς έκανε το 14-17, ακολούθησε το 15-19, ο Τζιουμάκας μείωσε σε 17-19 και μετά τον άσσο του Ηλία (18-19) ο Γιάννης Μέλκας πήρε τάιμ-άουτ. Ο νεαρός Ηλίας με νέο άσσο ισοφάρισε σε 19-19, ο Ηρακλής πέρασε μπροστά με 20-19, λάθος επίθεση έφερε το 21-19 και ο Καρασαρλίδης ισοφάρισε με άσσο σε 21-21.

Με μπλοκ ο ΠΑΟΚ έκανε το 22-23, ο Σωκράτης Τζιουμάκας πήρε τάιμ-άουτ και ο Γιώργος Τζιουμάκας σημείωσε το 24-23, ενώ νωρίτερα ο Χατζηπαραδείσης είχε αντικαταστήσει τον Κράβαρικ. Ο Ηλίας με νέο εξαιρετικό πλασέ έκανε το 27-26 και ο Χατζηπαραδείσης διαμόρφωσε το 28-26. Στο δεύτερο σετ ο Ηρακλής προηγήθηκε με 3-0 χάρη και στον άσσο του Ηλία, ακολούθησε το 6-2, ο Καρασαρλίδης μείωσε με άσσο σε 8-6 και ο Τζιουμάκας πέτυχε το 9-6. Λάθος στην επίθεση έφερε το 10-6, ο Γιάννης Μέλκας πήρε τάιμ-άουτ, ο Ηλίας με πλασέ σημείωσε το 11-7 και ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 11-9 με μπλοκ. Ο Τζιουμάκας έκανε το 12-9, ο Ντίνας με άσσο μείωσε σε 12-11, ο Σωκράτης Τζιουμάκας πήρε τάιμ-άουτ και ακολούθησε το 12-12. Νέο λάθος έφερε το 12-13, ο Χαραλαμπίδης ισοφάρισε (13-13), ο Κολτσιάκης με άσσο πέτυχε το 15-14 και ο Εφραιμίδης διαμόρφωσε το 16-14.

Ηρακλής: Χαραλαμπίδης 7, Κράβαρικ 15, Μποζίδης 1, Εφραιμίδης 17, Κολτσιάκης 7, Τζιουμάκας 29, Μπερμπέρογλου λ 22%, Ηλίας 8, Χατζηπαραδείσης 1.

ΠΑΟΚ: Γκιρτζίκης 4, Ντίνας 8, Παπαδημητρίου 1, Πλίκας 2, Μπορόβνιακ 21, Αρμενάκης 12, Αγγελής λ 43%, Γεωργιάδης 3, Παπαιακώβου 16, Ωρολογάς 13, Καρασαρλίδης 2.